התביעה בארה"ב: הסוכנת החשאית מרוסיה עמדה בחזית קמפיין השפעה על רפובליקאים

לפי התביעה בארה"ב, מריה בוטינה שימשה כסוכנת של ממשלת רוסיה וניסתה להשפיע על פוליטיקאים רמי דרג לקדם את יעדיה של מוסקבה. אם תורשע היא עשויה להיכלא ל-15 שנה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריה בוטינה, המואשמת כי שימשה כסוכנת חשאית בארה"ב עבור רוסיה
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במשך ארבע שנים, אזרחית רוסיה שהואשמה כי שימשה כסוכנת חשאית התאמצה לחדור למעגלים שמרניים ולהשפיע על רפובליקאים בעלי עוצמה, בעודה נמצאת בקשר עם סוכני מודיעין רוסים, כך אמרה אתמול (רביעי) התביעה בארה"ב.

האשה, מריה בוטינה, ניהלה את הקמפיין שלה בעזרת שורת הונאות שהחלו ב–2014, אם לא מוקדם יותר, אמרו התובעים. בוטינה שיקרה כדי להשיג ויזת סטודנט כדי שתוכל לעבוד באוניברסיטה בארה"ב ב–2016. במה שנראה כניסיון להשיג ויזה שתאפשר לה להישאר בארה"ב פרק זמן ארוך יותר, היא הציעה לאזרח ארה"ב אחד מין בתמורה לעבודה. היא עברה לגור עם פעיל רפובליקאי שגילו כמעט כפול מגילה, ותיארה אותו כבן זוגה. אך בשיחות פרטיות היא הביעה "בוז" כלפיו, כך לפי התובעים.

בשימוע דרמטי שנמשך שעתיים בבית משפט פדרלי בוושינגטון, אמרו תובעים שבוטינה, שהואשמה בקשירת קשר ובכך ששימשה באופן לא חוקי כסוכנת של ממשלת רוסיה, היתה בחזית קמפיין מחושב ואורך טווח שנועד להשפיע על פוליטיקאים רמי דרג לנטות לעבר יעדיה של מוסקבה. על אף שהתביעה לא נקבה בשמו של אף פוליטיקאי או מפלגה, מאמציה של בוטינה הופנו באופן ברור כלפי מנהיגים רפובליקאים, בפרט כאלו עם שאיפות להגיע לתפקידים בבית הלבן ב–2016, בהם דונלד טראמפ. "יש להתייחס אליה באותו אופן שמתייחסים לסוכנים חשאיים רוסים אחרים", כתבו התובעים.

התביעה תיארה את מה שנראה כזרוע נוספת של המאמץ הממשלתי להשפיע או להשיג מידע על התהליך הפוליטי בארה"ב. בעוד סוכנים של המודיעין הצבאי הרוסי פרצו למחשבים ולחשבונות הדואר האלקטרוני של המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון והמפלגה הדמוקרטית, בוטינה בנתה קשרים בצד הרפובליקאי תחת הנחיות שניתנו ככל הנראה על ידי אלכסנדר טורשין, סגן ראש הבנק המרכזי הרוסי, שיצר קשרים לשירות החשאי הרוסי, כך על פי מסמכי בית המשפט.

באופן חשאי, בוטינה ואחרים יצרו את התשתית למבצע שהושקעו בו 125 אלף דולר ליצור קשר עם מנהיגים רפובליקאים, דרך רשת קשרים עם ארגון הרובאים הלאומי (NRA) וארגוני דת. "קמפיין ההשפעה החשאי של הנאשמת כלל תכנון נרחב, תיאום בין לאומי והכנה", נכתב במסמכי התביעה. השופטת דברה רובינסון מנעה מבוטינה את האפשרות להשתחרר בערבות, וקיבלה את טיעוני התובעים כי קיים סיכון שהיא תימלט מארה"ב. התביעה החליטה להגיש כתבי אישום נגדה לאחר שסוכנים דיווחו כי בסוף השבוע, בוטינה העבירה כספים מחוץ לארה"ב, ארזה את חפציה, חיפשה מובילים וסיימה את חוזה הדירה שלה. השופטת ציינה כי בוטינה עשויה להיכלא לעד 15 שנה בכלא אם תורשע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ