גינוי ושינוי תמונת פרופיל: מוסקבה החלה בקמפיין לשחרור הסוכנת הרוסייה

שר החוץ הרוסי לברוב קרא לעמיתו האמריקאי לשחרר את מריה בוטינה ממעצר. במקביל, פתח משרד החוץ במוסקבה בקמפיין אינטרנטי תחת הכיתוב #FreeMariaButina

בלומברג
ניו יורק טיימס
בלומברג
ניו יורק טיימס

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב שוחח הערב (שבת) עם עמיתו האמריקאי מייק פומפאו וגינה את מעצר מריה בוטינה, שלפי התביעה בארה"ב שימשה כסוכנת חשאית של רוסיה. בשיחת הטלפון בין השניים אמר לברוב כי האישומים נגדה מפוברקים וקרא לשחררה מעצר.

בוטינה, בת 29, נעצרה השבוע בארה"ב והואשמה בכך שניסתה להשפיע על פוליטיקאים אמריקאים רבי עוצמה. לפי התביעה, היא היתה בקשר עם סוכנויות הביון הרוסיות וכן עם אוליגרכים מארצה. בשימוע בעניינה שלשום מנעה השופטת את האפשרות לשחרורה בערבות, וקיבלה את טיעוני התובעים כי קיים סיכון שהיא תימלט מארה"ב. בוטינה טוענת לחפותה.  

בנוסף לשיחה עם פומפאו, מוסקבה מנסה לגייס לחץ ציבורי לשחרור בוטינה. משרד החוץ של רוסיה קרא לאזרחים לשנות את תמונת הפרופיל שלהם לזו של בוטינה, והכריז כי מאורגן "פלאש מוב" לתמיכה בה. הודעות דומות פורסמו בחשבונות הפייסבוק של הממשלה ותמונותיהם הרשמיות הוחלפו בתמונות של בוטינה ותחתיהם נכתב: #FreeMariaButina.

גם דיפלומטים רוסים הצטרפו לקמפיין. "עוד אזרח רוסיה נעצר בארה"ב בלי שום סיבה מתקבלת על הדעת", כתב בטוויטר סגן נציג המדינה באו"ם דמיטרי פולינסקיי, "אנחנו דורשים את שחרורה המיידי". המשלחת הרוסית לאו"ם אף שינתה את תמונתה לתמונה של בוטינה. כמה אזרחים שיתפו פעולה עם היוזמה, אולם אחרים לעגו לה.

מוסקבה ממשיכה לטעון שהאישומים נגד בוטינה לא הוכחו. "מריה בוטינה היתה בארה"ב במשך זמן רב כסטודנטית באוניברסיטת וושינגטון ולא ניסתה להתחבא מאיש", אמרה דוברת משרד החוץ מריה זחרובה במסיבת עיתונאים, "כפי שאנו מבינים, ההוראה (לעצור אותה) הגיעה מאלה שמנסים ללבות את ההיסטריה הרוסופובית".

תגובות