"הבריאות הנפשית מתערערת כשהטמפרטורות עולות"

מחקר נרחב מצא קשר בין התחממות מזג האוויר להתאבדויות. צוות החוקרים עקב אחר שיעורי ההתאבדות בארה"ב ובמקסיקו בעשורים האחרונים ומצא כי יותר אנשים התאבדו בתקופות חמות יותר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גל החום ביפן, השבוע
גל החום ביפן, השבועצילום: Koji Sasahara/אי־פי

עלייה במספר מקרי ההתאבדות עשויה להיות קשורה לעלייה בטמפרטורות, כך עולה ממחקר חדש. החוקרים עקבו אחר שיעורי ההתאבדות בארה"ב ובמקסיקו בעשורים האחרונים, השוו אותם לעלייה בטמפרטורות ומצאו כי בתקופה בה הטמפרטורה הממוצעת עלתה במעלה אחת, עלה שיעור ההתאבדות בארה"ב ב-0.7% ובמקסיקו ב-2.1%.

המחקר רחב ההיקף לקח בחשבון גורמים כמו רמה סוציו-אקונומית של התושבים באזורים הנבדקים, שינויים עונתיים ואפילו דיווחים בתקשורת על התאבדויות של אנשים מפורסמים, שעלולים לשנות את שיעורי ההתאבדות. החוקרים מצאו כי באזורים שנעשו חמים יותר היו שיעורי ההתאבדות גבוהים יותר - במנותק מעושרו של המחוז הנבדק ומהטמפרטורה הרגילה בו.

במחקר נפרד, שנערך בהודו והתפרסם בשנה שעברה, נמצא כי עלייה של 5 מעלות בטמפרטורות ביום אחד קשורה להתאבדותם של 335 בני אדם. לפי המחקר, שהתמקד במגזר החקלאי בהודו, מותם בהתאבדות של 59,300 חקלאים בהודו במשך 30 השנה האחרונות עלולה להיות קשורה להתחממות הגלובלית.

"הקביעה אם התאבדויות קשורות להתחממות הגלובלית חשובה במיוחד כי התאבדות היא גורם המוות מספר אחת בעולם, ואחראי למותם של יותר בני אדם מדי שנה מאלו שמתים מכל סוג של אלימות - ביחד", הסביר החוקר מרשל ברק מאוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב, שכתב את המאמר שהתפרסם במגזין המדעי nature climate change. "אפילו שינויים קלים בשיעורי ההתאבדות שקשורים לעלייה בטמפרטורות חשובים למחקר עתידי", הסביר ברק.

החוקרים גם בדקו למעלה מ-600 מיליון הודעות בטוויטר ומצאו כי השימוש במילים דוגמת "לבד", "עגומ\ה", בודד\ה" ו-"לכוד\ה" עלה כשנעשה חם יותר. "זוהי הוכחה נוספת לכך שהבריאות הנפשית מתערערת כשהטמפרטורות עולות", טען החוקר. ייתכן שהסיבה לכך טמונה בזרימת הדם: כשהגוף מנסה לצנן את עצמו, זרימת הדם למוח משתנה, מה שעשוי להשפיע על פעילותו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ