בדרך לחברה רב-גזעית ורב-תרבותית: ברוב ארה"ב, יותר לבנים מתים מאשר נולדים

בניגוד לצפי של המשרד למפקד אוכלוסין, דמוגרפים מצאו כי היום שבו הלבנים יחדלו להיות הרוב באוכלוסיית ארה"ב מתקרב במהירות רבה יותר. למה זה קורה ואיך זה אמור להשפיע על הפוליטיקה?

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מורה בבית ספר בצפון קרוליינה אורז את חפציו לאחר שהוחלט לאחד את המוסד עם בית ספר אחר
מורה בבית ספר בצפון קרוליינה אורז את חפציו לאחר שהוחלט לאחד את המוסד עם בית ספר אחרצילום: TRAVIS DOVE / NYT

שיעור המתים בקרב לבנים עולה על שיעור הלידות בקרבם ביותר ממחצית ממדינות ארה"ב, כך גילו דמוגרפים. ממצא זה מוכיח כי היום שבו הלבנים יחדלו להיות הרוב באוכלוסיית ארה"ב מתקרב במהירות רבה מהצפוי.

המשרד למפקד אוכלוסין צופה שמספר הלבנים יירד אל מתחת ל–50% מהאוכלוסיה בסביבות 2045 — שינוי איטי יחסית שמתחולל במשך שנים רבות. אך דו"ח חדש שהתפרסם בחודש שעבר גילה כי מספר הלבנים שמתים גדול יותר ממספר הלבנים שנולדים ב–26 מדינות, לעומת 17 מדינות לפני שנתיים בלבד, ודמוגרפים אומרים כי עקב כך, השינוי עלול להתחולל הרבה יותר מהר מהצפוי.

"זה מתרחש הרבה יותר מהר ממה שחשבנו", אמר רוגליו סָאאֶנְז, דמוגרף מאוניברסיטת טקסס שבסן אנטוניו, שהיה אחד מכותבי הדו"ח שבוחן את התקופה מ–1999 עד 2016 בעזרת נתונים מ"המרכז הלאומי לסטטיסטיקה בריאותית", הסוכנות הפדראלית המתעדת את הילודה והתמותה. הוא הוסיף שהופתע מהממצא עד כדי כך, שבתחילה חשב שזו היתה טעות.

דפוס זה החל להופיע לפני כעשרים שנה בקומץ מדינות שאוכלוסייתן הלבנה הזדקנה, כגון פנסילבניה ומערב וירג'יניה. אך שיעורי הילודה ירדו בצורה חדה אחרי המיתון הגדול, ושיעורי התמותה בקרב לבנים שאינם ממוצא היספאני עלו, בין השאר בשל מקרי מוות ממנת יתר. כתוצאה מכך, החל השינוי הדמוגרפי להתחולל במהירות גדולה יותר. על המדינות שתמותת הלבנים בהן עולה על מספר לידות הלבנים נמנות כעת גם צפון קרוליינה ואוהיו.

מוביל מעמיס כיסאות מבית ספר שמתמזג עם בית ספר אחר בגלל מחסור בתלמידים, בצפון קרוליינהצילום: TRAVIS DOVE / NYT

לשינוי הזה יש השלכות נרחבות על הזהות והמצב הפוליטי והכלכלי של המדינה והוא הופך את החברה, שהיתה ברובה חברת "בייבי בומרס" לבנים, לחברה רב–גזעית ורב–תרבותית. רוב האמריקאים הצעירים כבר אינם לבנים והם פחות דומים במראם החיצוני לדורות קודמים מאשר דור כלשהו בהיסטוריה המודרנית האמריקאית. ל–52% מהילדים בקליפורניה יש לפחות הורה מהגר אחד, אמר סאאנז.

מהי משמעות הנתונים האלה בהקשר למפה הפוליטית? אחדים מהמומחים אומרים כי השינוי הדמוגרפי המהיר היה אחד הנושאים המרכזיים בבחירות לנשיאות של 2016, וכי הוא סייע להעביר בוחרים לבנים למחנהו של טראמפ.

13 מ–26 המדינות, שבהן מספר המתים הלבנים עולה על מספר הילודים הלבנים, הצביעו ב–2016 בעד טראמפ ו–13 בעד הילרי קלינטון. ארבע מהמדינות שהצביעו ב–2012 בעד אובמה — אוהיו, מישיגן, פנסילבניה ופלורידה — עברו לצדו של טראמפ ב–2016. אך לא ברור אם השינוי הדמוגרפי ישפיע על הפוליטיקה בעתיד.

בתי עסק עזובים ברוברסונוויל, צפון קרוליינה, ביוניצילום: TRAVIS DOVE / NYT

"אנשים אומרים שהדמוגרפיה תקבע כיצד ייראה העתיד, משום שיהיו בו יותר אנשים צבעוניים וזה נכון", אמרה ג'ניפר ריצ'סון, פסיכולוגית חברתית מאוניברסיטת ייל. "אך הם גם אומרים שארה"ב הולכת להיות פרוגרסיבית יותר, ובזה אנחנו לא בטוחים. אסור לנו להניח שהלבנים המתונים והליברלים ימשיכו להחזיק בדעותיהם הפוליטיות הנוכחיות, ואל לנו לצפות שהלא לבנים יקימו קואליציה מסוג כלשהו".

ברמה הבסיסית ביותר השינוי הוא באוכלוסיה, אך כל מדינה חשה בו בצורה שונה.

פלורידה היתה המדינה הראשונה שבה ב–1993 עלה מספר המתים הלבנים על מספר היילודים הלבנים, בעיקר בשל הגמלאים הרבים החיים בה. עם זאת, אוכלוסייתה היא אחת מהאוכלוסיות הגדלות במהירות הגדולה ביותר. הגמלאים ממשיכים לבוא והם ממלאים את החסר באוכלוסיה הלבנה, ואילו אוכלוסייתה ההיספאנית של המדינה הדרומית מסייעת להגדיל את האוכלוסיה הכללית. הגיל החציוני של היספאנים בארה"ב הוא 29, המתאים ללידת ילדים, לעומת הגיל החציוני של הלבנים שהוא 43.

שיעור התמותה של הלבנים החל לעלות בכל ארה"ב על שיעור הילודה של הלבנים ב–2016. אך במדינות רבות, כמו בפלורידה, באים לבנים ממדינות אחרות וממלאים את החסר. עם זאת, ב–17 מדינות כולל קליפורניה, מישיגן, ניו ג'רזי ואוהיו, המהגרים הלבנים האלה אינם מספיקים, והאוכלוסיות הלבנות הצטמצמו בשנים 2015 ו–2016, אמר קנת ג'ונסון, דמוגרף מאוניברסיטת ניו המפשייר ואחד מכותבי הדו"ח. בוורמונט, מערב וירג'יניה, פנסילבניה, מיסיסיפי וקונטיקט נרשמה ירידה במספר התושבים הכללי.

הזדקנות האוכלוסיה הלבנה החלה במחוזות כפריים זמן רב לפני שנראתה במדינה כולה. במחוז מרטין שבמזרח מדינת צפון קרוליינה הורגשה התופעה הזאת לראשונה בסוף שנות ה–70. בשנים האחרונות, עלה שיעור התמותה על שיעור הילודה גם בקרב האוכלוסיה השחורה.

"אין כמעט צעירים במחוז", אמר מייקל בראון, בן 66, עובד תחזוקה בבית חולים ברוברסונוויל. שתי בנותיו הלכו ללמוד בקולג', וכמו רוב הצעירים האחרים מהמחוז, לא שבו הביתה. "אנחנו הדור האחרון שנשאר עם ההורים", הוסיף בראון.

כשיש פחות משפחות צעירות, יש פחות ילדים. כריסטופר מנספילד, מפקח בתי הספר המחוזיים של מחוז רוברסונוויל, אמר שבבתי הספר יש כיום כ–40% פחות ילדים מאשר בסוף שנות ה–90. באותן שנים היו במחוז 12 בתי ספר ציבוריים, אך בקרוב ייסגרו ארבעה מהם.

"המשרד למפקד אוכלוסין מנסה ליישם רעיונות מהמאה ה–20 על גזע ומוצא אתני על מצב המשתנה מיסודו", אמר פרופסור ריצ'רד אלבה, סוציולוג מאוניברסיטת ניו יורק. לדבריו, העליה המהירה בגיוון אתני וגזעי יצרה דור של צעירים שזהותם נזילה. "אפשר לראות אותם כמשתלבים בסוג כלשהו של מיינסטרים לבן".

כתבה: סברינה טוורנייז

לכתבה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ