ממשל טראמפ: מאות ילדי מהגרים שהופרדו מהוריהם עדיין לא הוחזרו אליהם

לפי נתוני משרד המשפטים, 1,820 משפחות אוחדו אך 700 הורים, בהם כאלה שגורשו, לא כשירים לקבל את ילדיהם. עורך דין המייצג את המשפחות: הממשל לא יכול להתגאות בתהליך

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אם פוגשת את בנה שוב בטקסס, אתמול
אם פוגשת את בנה שוב בטקסס, אתמולצילום: AFP

ממשל טראמפ הודיע הלילה (שישי) ש-1,820 ילדים שהופרדו מהוריהם בגבול ארה"ב-מקסיקו הוחזרו אליהם, כלומר שעוד מאות ילדים עדיין נתונים בידי הממשל. הם מסמלים את הקושי של וושינגטון להתמודד עם הכאוס שיצרה מדיניות "אפס סובלנות", שהקשיחה את חוקי ההגירה.

לפי המסמכים שהגיש משרד המשפטים לבית המשפט, 1,442 ילדים הגדולים מגיל חמש נמסרו לידי הוריהם המהגרים חסרי האשרות. עוד 378 שוחררו "בתנאים הולמים אחרים", כלומר לקרובי משפחה או נותני חסות. 700 הורים, בהם 430 שגורשו מארה"ב, הוכרזו כלא כשירים לקבל את ילדיהם רגע.

"הממשלה לא צריכה להיות גאה באופן שבו מתנהל הליך איחוד המשפחות", אמר עורך הדין לי גרלנט מהאיגוד האמריקאי לחירויות אזרחיות המייצג את המשפחות, "עליה לומר – יצרנו את המדיניות האכזרית וחסרת האנושיות הזו, ואנחנו מנסים לתקן אותה בכל דרך אפשרית".

יותר מ-2,500 ילדים הופרדו מהוריהם בגבול בחודשים האחרונים, נוכח המדיניות שקבעה כי יש להעמיד לדין כל אדם שחוצה את הגבול לארה"ב באופן לא חוקי. נוכח הביקורת הציבורית הרבה נגד המדיניות, טראמפ חתם בחודש שעבר על צו שמונע הפרדת משפחות. 

בשבועיים האחרונים הגיעו מאות ילדים למקומות מפגש בטקסס, אריזונה וניו מקסיקו כדי לפגוש את הוריהם. עמותות וארגוני סיוע סיפקו להם מזון, בגדים, סיוע משפטי וכרטיסי טיסה. רוב המשפחות שוחררו ורבים מההורים נאלצו לענוד אזיקים אלקטרוניים וקיבלו תאריך שימוע בפני שופט לענייני הגירה.

חלק מהילדים לא ראו את הוריהם חודשים ואף שבועות, ולפי עדויות מסרבים להאמין שהוריהם לא ינטשו אותם שוב. "אני חושב שחלק מהילדים מתקרבים להוריהם במהירות אבל אחרים שומרים מהם מרחק", הסביר רובן גרסיה מנהל מרכז סיוע למהגרים, "יש בהם זהירות רבה, והם לא ממש מבינים מה קרה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ