קרדינל בכנסייה הקתולית התפטר בעקבות האשמות שהטריד מינית גברים וקטינים

תיאודור מק'קריק, הארכבישוף לשעבר של וושינגטון הבירה, הטריד לכאורה גברים צעירים שביקשו להפוך לכמרים. האפיפיור קיבל את התפטרותו והצהיר שיישפט במסגרת הכנסייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מק'קריק בוותיקן, ב-2013
מק'קריק בוותיקן, ב-2013צילום: Max Rossi/רויטרס

הארכבישוף לשעבר של וושינגטון הבירה ואחד האישים הבולטים בכנסייה הקתולית בארה"ב, הקרדינל תיאודור מק'קריק, התפטר אתמול (שישי) מתפקידו בעקבות האשמות שהטריד מינית קטינים וגברים צעירים לפני עשרות שנים. האפיפיור פרנסיסקוס קיבל את התפטרותו והצהיר שהוא יעמוד לדין במערכת המשפטית של הכנסייה. 

מהוותיקן נמסר שהקרדינל שלח את מכתב ההתפטרות שלו ביום שישי. "האפיפיור פרנסיסקוס קיבל את ההתפטרות והורה להשהותו מהעשייה הציבורית". האפיפיור הורה למק'קריק להשאר במקום אחד שיוגדר בהמשך עד למועד שבו יישפט על ידי הכנסייה. הודעת הוותיקן פורסמה לאחר ביקורת שהאפיפיור העלים עין ואף הגן על בישופ מצ'ילה, ששמו נקשר בפרשיית פדופיליה.  

מק'קריק והאפיפיור פרנציסקוס בוושינגטון הבירה, ב-2013צילום: Jonathan Newton/אי־פי

מק'קריק, בן 87, מאנשי הדת הבולטים בארה"ב, זנח את תפקידיו הציבוריים בחודש שעבר, לאחר שחקירה העלתה האשמות שהטריד מינית נער לפני 47 שנה, בזמן שהיה כומר בניו יורק.

בחודש שעבר החליטו בכירים בארכיבישופות של ניו יורק כי ההאשמות נגד מק'קריק שנה הינן אמינות, והוא הודח מתפקידו הנוכחי. מאז עוד כמה גברים חשפו כי מק'קריק כפה עליהם לישון איתו בבית על החוף בניו ג'רזי במהלך לימודיהם בבית ספר לכמרים. מק'קריק אמר כי הוא "לא זוכר שום דבר" מהתעללות כביכול בצעיר לפני 50 שנה, ולא הגיב על ההאשמות באשר להתעללות בפרחי הכמורה ובקטין נוסף, שהוזכרה בהמשך.

אחד מאותם פרחי כמורה שהתלוננו נגד מק'קריק הוא רוברט צ'ולק. כפרח כמורה צעיר בשנות ה-80, החמיא לו מאוד כשמק'קריק, שהיה אז ההגמון המבריק והכריזמטי של מטאצ'ן בניו ג'רזי, אמר לו שהוא כוכב שקורץ מהחומר המתאים ללימודים ברומא ולדרגה בכירה בהיררכיה הכנסייתית.

מק'קריק החל להזמין אותו לנסיעות של ימים אחדים, לעתים לבדו ולעתים עם פרחי כמורה אחרים. בהזדמנויות אלו נהג ההגמון לחלוק עמו אותו חדר, שהיתה בו מיטה אחת בלבד. השניים היו מתפללים ארוכות יחד ולאחר מכן מק'קריק היה פונה אליו בבקשה לעסות לו את הכתפיים. הדבר היה נמשך בנגיעות במיטה שצ'ולק לא היה מעוניין בהן.

צ'ולק היה אז בתחילת שנות ה–20 שלו. הוא סיפר שהרגיש שאסור לו לסרב, בין השאר גם מפני שעבר התעללות מינית בידי מורה בבית הספר התיכון הקתולי שבו למד, טראומה שהוא שיתף בה את ההגמון. "סמכתי עליו, בטחתי בו, הערצתי אותו", אמר צ'ולק בריאיון החודש. זו היתה הפעם הראשונה שדיבר בפומבי על ההתעללות שנמשכה שנים אחדות, בזמן שלמד בסמינר לכמרים וגם כשכבר היה כומר. "לא העליתי בדעתי שהוא חושב על משהו אחר שהוא לא מה טוב בשבילי".

מק'קריק עלה בסולם הדרגות הכנסייתי, מהגמון בבישופות הקטנה מטא'צן מונה לארכיהגמון של ניוארק ובהמשך לארכיהגמון של וושינגטון, בהמשך קודם הלאה והיה לחשמן. גם אחרי שמלאו לו 80 המשיך מקאריק להיות אחד החשמנים האמריקאים המוכרים ביותר בעולם.

התעללות ידועה מראש

על פי מסמכים שהגיעו לניו יורק טיימס, בכירים בכנסייה הקתולית יודעים זה עשרות שנים שהחשמן הבכיר הואשם בהטרדות מיניות של מבוגרים ובנגיעות לא הולמות בהם, על פי ראיונות שערך הניו יורק טיימס וממסמכים שהגיעו לידיו.

בין השנים 1994 ל-2008 התקבלו דיווחים רבים על עבירות שביצע החשמן כלפי פרחי כמורה בגירים. אלה הוגשו להגמונים אמריקאים, לנציג האפיפיור בוושינגטון ולבסוף גם לאפיפיור בנדיקטוס ה–16. שתי בישופויות בניו ג'רזי הגיעו להסדר חשאי וב–2005 וב–2007 שילמו פיצויים לשני גברים, אחד מהם צ'ולק, עקב טענות נגד הארכיהגמון. כל אותו זמן מילא מק'קריק תפקיד מרכזי בפרסום מדיניות אפס הסובלנות החדשה של הכנסייה נגד הטרדה מינית של ילדים.

ואמנם הכנסייה הקתולית התקדמה מאוד בטיפול בהטרדה מינית של ילדים, אבל נמנעה כמעט לגמרי מלטפל בהטרדה מינית והתעללות מינית כלפי פרחי כמורה בגירים וכמרים צעירים על ידי הממונים עליהם. בגלל שליטת ההגמונים במקום הצבתם של הכמרים ובשל תרבות הכנסייה הדורשת נאמנות מלאה, פרחי כמורה וכמרים פגיעים במיוחד להטרדה מינית מצד הממונים עליהם.

"בעולם התאגידי יש דרכים לדווח על התנהגות לא נאותה", אמר צ'ולק בן 57 בביתו בניו ג'רזי. "יש לך חוזה עבודה, יש מחלקה משפטית ויש גם אפשרות לדווח בעילום שם, יש דרכים. האם יש דבר כזה לכנסייה הקתולית? איך כומר אמור לדווח על התעללות או על עבירה של ההגמון שלו? מהי הדרך המקובלת לעשות זאת? לדעתי, היא לא קיימת".

לאחר הדחתו של מק'קריק, בכירים קתולים אומרים שהכנסייה עומדת על סף התמודדות עם גל MeToo משלה. הכומר האנס צולנר, חבר בוועדה המייעצת לאפיפיור בעניין ההגנה על קטינים, אמר שבחודשים האחרונים הוא ראה יותר דיווחים של מי שנפגעו מהתעללות מינית במסגרת הכנסייה כשהיו בגירים. "תנועת MeToo יצרה מומנטום", אמר, "היא הביאה רמה אחרת של תשומת לב לסוג כזה של התעללות לא גלויה".

ייתכן שהטענות כלפי מק'קריק לא מנעו את עלייתו בסולם הדרגות הכנסייתי מפני שנגיעה של הגמון או של ממונה על אדם בוגר בניגוד לרצונו אינה מוגדרת מפורשות כפשע על פי החוק הקנוני של הכנסייה, אמרו מומחים למשפט קנוני. "אפשר היה להדיח אותו מתפקידו, אין ספק שאסור היה לקדם אותו", אמר מונסיניור קנת לאש, עורך דין מומחה לחוק הקנוני וכומר בגמלאות בניו ג'רזי, שמשמש פרקליט לנפגעים.

לבישופויות רבות בארה"ב יש מדיניות מקומית בנוגע להטרדה מינית במקום העבודה. אבל אין מדיניות כלל עולמית של הכנסייה הקתולית על הטרדה מינית של בגירים, ואין שום הליך מקובל לדיווח על עבירות מיניות של ההגמון המקומי, אומרים המומחים.

האמנה להגנה על ילדים ובני נוער, שאימצו ההגמונים האמריקאים כששערוריית ההתעללות המינית בילדים היתה בשיאה ב–2002, אינה עוסקת בנפגעים בני יותר מ–18. אמנת ההגמונים גם אינה מכילה הליכים המטילים אחריות על הגמונים בשל מעשיהם, פרט ל"נזיפת אחים" מפי הגמונים אחרים. מק'קריק היה זה שסייע בחיבור האמנה.

כשצ'ולק הגיע להסדר בגין ההתעללות המינית בו ב–2005, הכנסייה לא הודתה שנעברה עבירה וגם נאסר עליו לדבר עם התקשורת על ההתעללות. אולם מאז השעייתו של מקאריק, החשמן ג'וזף טובין מניוארק וג'יימס קקיו התנצלו לפני צ'ולק אישית בשם הכנסייה. הכנסייה גם פטרה את צ'ולק מהסכמי הסודיות וכיום הוא רשאי לדבר על כך בפומבי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ