לוגו גרדיאן
גרדיאן

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו סתר אמש (שני) את דברי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שאמר כי יהיה מוכן להיפגש בכל זמן וללא תנאים מוקדמים עם נשיא איראן חסן רוחאני. בראיון לרשת CNBC, הציב פומפאו תנאים שלדבריו בהם איראן צריכה לעמוד לפני שניתן יהיה לקיים את הפגישה.

לדברי פומפאו, טראמפ התכוון לומר שיהיה מוכן לשבת עם רוחאני אם האיראנים יראו מחויבות להשתנות מן היסוד בכמה מובנים. בין היתר, פומפאו דרש שאיראן "תשנה את האופן שבו היא מתייחסת לאזרחיה, ותצמצם את התנהגותה הזדונית". שר החוץ הוסיף שעל איראן "להסכים לכך שמשתלם לחתום על הסכם גרעין שיימנע תפוצה של נשק גרעיני".

אחד מיועציו של נשיא איראן, חמיד אבוטאלבי, הציב תנאים משלו לפגישה עם טראמפ. אבוטאלבי הבהיר כי קודם לפגישה, על ארה"ב "לכבד את העם האיראני, לחזור להסכם הגרעין ולהפחית מהעוינות שלה". ארה"ב פרשה מהסכם הגרעין בחודש מאי.

טראמפ התייחס אתמול לאיראן במסיבת עיתונאים בבית הלבן, ואמר: "אם אנחנו יכולים לעשות משהו בעל משמעות זה יהיה נהדר. אם הם רוצים להיפגש - אפגש איתם". טראמפ הוסיף כי הוא מאמין שמנהיגי איראן יחליטו בשלב מסוים להיפגש איתו, כדי לדון בחלופה להסכם הגרעין. טראמפ כינה את ההסכם הקודם "בזבוז של נייר" ואמר כי הוא ישמח לדבר עם איראן על "הסכם משמעותי יותר". בשבוע שעבר תקף נשיא ארה"ב את רוחאני וכתב כי אם יאיים על ארה"ב, יהיו לכך השלכות חמורות.

דובר במועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, גארט מרקיז, אמר לאחר מכן כי ארה"ב לא תסיר אף סנקציה מעל איראן ולא תחדש את יחסיה הדיפלומטיים או הכלכליים עם הרפובליקה האיסלאמית. כל זאת עד שלא יהיו שינויים ברורים במדיניות האיראנית. "אם המשטר לא ישנה את כיוונו", אמר, "הסנקציות רק יכאיבו עוד יותר".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ