טראמפ הושיט יד, אך איראן לא תסמוך על מחוותיו של הנשיא השולף מהמותן

ככל שמתקרב מועד הטלת הסנקציות הראשונות על טהראן הופך הממשל בוושינגטון למעורפל יותר באשר לדיאלוג עמה. איראן דוחה את המחווה על הסף, אבל משאירה פתח למשא ומתן עתידי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ על שער עיתון בטהראן, היום
טראמפ על שער עיתון בטהראן, היוםצילום: AFP

למה מתכוון נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כשהוא מציע לשאת ולתת עם איראן ללא תנאים מקדימים? מה מסתתר מאחורי דבריו לפיהם "אם אנחנו (ואיראן) יכולים לעשות משהו בעל משמעות זה יהיה נהדר"? ובעיקר, למי בממשל האמריקאי אפשר להאמין לנשיא שביקש כמה פעמים להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני? לשר החוץ מייק פומפאו שקבע כי משא ומתן עם איראן יתקיים רק אם איראן תראה מחויבות להשתנות מן היסוד "בכמה מובנים", והבהיר כי על איראן לשנות את יחסה כלפי זכויות אדם, או אולי לשר ההגנה ג'יימס מאטיס שבכלל מתנגד למדיניות של שינוי משטר באיראן ואף הכחיש בתוקף את כוונתה של ארה"ב לתקוף את איראן. דבר אחד אינו שנוי במחלוקת - השיח הוושינגטוני הופך למעורפל יותר ויותר ככל שמתקרב מועד הטלתה של מנת הסנקציות הראשונה ב-7 באוגוסט.

הצהרותיהם של הנשיא והבכירים האמריקאים הופכות לכאורה את היוצרות. במקום שאיראן תהיה זאת שתידפק על דלתותיה של וושינגטון ותבקש לדון עמה על הסכם הגרעין והתנאים הנוספים לביטול הסנקציות, ארה"ב היא זאת שנראית ונשמעת כמי שמחזרת אחרי טהראן. הערפול המכוון שמאפיין את ההצהרות האמריקאיות עשוי לטעת את התחושה שארה"ב מוכנה להגמיש את עמדותיה, בכך שאינה מציינת יעדים מדויקים כדי ליצור מרחב שיח אמריקאי-איראני נוח יותר. תריסר התביעות והתנאים שהציג פומפאו במאי לפני איראן, בהן הפסקת תכנית הטילים הבליסטיים והפסקת מעורבותה של איראן בסכסוכים אזוריים אינן נזכרות בימים האחרונים. במקומן מדבר הממשל על "שינוי כיוון" על שמירה על זכויות אדם (סעיף שאינו כלול ברשימת הדרישות הקודמת) ועל "משהו בעל משמעות". 

אלא שהביטוי "בלי תנאים מוקדמים", שמציע טראמפ לאיראנים, מטעה לחשוב ששתי המדינות עומדות בפתחו של משא ומתן תקדימי. כאילו אין הסכם גרעין שעליו חתמה ארה"ב וממנו פרשה במאי. להתחיל משא ומתן חדש פירושו, בעיני איראן, להסכים לביטולו של הסכם הגרעין הקיים, להמשיך לספוג את משטר הסנקציות ולדון עם ארה"ב, מעצמה שהפרה באופן חד-צדדי הסכם בינלאומי, על שורה של נושאים כמו מעורבותה של איראן בסכסוכים במזרח התיכון, תמיכתה בטרור ופגיעתה בזכויות אדם.

איראן דחתה בינתיים את מה שנראה כהושטת יד אמריקאית והיא עומדת על כך שלפני כל משא ומתן נוסף על ארה"ב לחזור להסכם הגרעין. אבל גם ההצהרות האיראניות, אינן פוסלות מראש את האפשרות לניהול משא ומתן עתידי עם ארה"ב. דובר משרד החוץ האיראני, ברהם קאסמי הבהיר השבוע כי נוכח המדיניות העוינת של הממשל האמריקאי כלפי איראן אין מקום לדיאלוג בין שתי המדינות, מה גם שארה"ב הוכיחה את עצמה כמדינה שאין לסמוך עליה. לאמור, אם הגישה העוינת, שפרשנותה נתונה בידי איראן, תשתנה, יהיה מקום גם לניהול משא ומתן.

מפגינים שורפים דגלי ארה"ב בטהראן, במאיצילום: בלומברג

חילופי הדברים הפומביים הללו מיועדים גם לאוזניהן של מדינות האיחוד האירופי שלא הצליחו עד כה להניע משא ומתן חדש וכן לסעודיה ולישראל שחוששות עכשיו מפני שינוי מדיניותה של ארה"ב כלפי איראן. לאיחוד האירופי עשויה עמדתו של טראמפ, אם תתברר כרצינית, לשמש מנוף חדש לנסות ולחדש את המשא ומתן עם איראן, הפעם לא רק כדי לבנות תחליף לסנקציות האמריקאיות ולנטרל עד כמה שאפשר את השפעתן, אלא כדי להניע המשא ומתן בין טהראן לוושינגטון. הסיכוי להצלחת המאמץ האירופי תלוי בעיקר בהערכתה של ההנהגה האיראנית את יכולתה לשרוד את הסנקציות החדשות.

איראן יכולה אמנם לסמוך על תמיכתן של רוסיה וסין, היא גם פרסמה שורה של הטבות מפליגות שיינתנו למשקיעים זרים שייטלו על עצם להשלים יותר מ-75 אלף תכניות פיתוח, אבל התרסקותו של הריאל האיראני, שהגיע השבוע ליותר מ-110 אלף ריאל לדולר, ההפגנות, האבטלה ואובדנם הצפוי של שווקי יצוא הנפט, עשויים להחזיר לשימוש את המונח "גמישות הרואית" שבה השתמש חמינאי בשנת 2015 כאשר אישר את החתימה על הסכם הגרעין.

טראמפ חותם על הצו לנסיגת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, במאיצילום: בלומברג

לסעודיה יש אמנם מנופי לחץ על טראמפ, אבל היא חוששת מן האפשרות שהסנקציות על איראן יהפכו את העימות מדיפלומטי-כלכלי לעימות צבאי אזורי. הפגיעה במכלית הנפט הסעודי, על ידי טיל שירו החותים בתימן גרמו השבוע לסעודיה לעצור את הובלות הנפט בים סוף. כישלונה לחולל מהפך לטובתה במלחמה בתימן ולגייס את ארה"ב ליטול בה חלק, נטרולה מן הזירה הסורית, התפוגגותה של "עסקת המאה" עם הפלסטינים, בעיקר בשל הכרתו של טראמפ בירושלים כבירת ישראל ואזלת ידה בניווט הפוליטיקה בלבנון, מחייבים גם את יורש העצר מוחמד בן סלמאן להעריך מחדש את מדיניות ממלכתו במזרח התיכון. לפיכך, כל ויתור נוסף שתצליח וושינגטון להשיג מאיראן, בנוסף להסכם הגרעין ומבלי להצית עימות צבאי ייחשב בעיניה לרווח.

הבעיה העיקרית היא שכל הערכה או תחזית נשענת עכשיו על ציוצים, הצהרות ואמרות כנף שיוצאות מפיו של נשיא אמריקאי שצבר שובל ארוך של סתירות, שליפות מן המותן והיעדר כרוני של מדיניות. זהו נשיא שתוקף דבריו על דיאלוג עם איראן עלול לפקוע בתוך יום או בתוך שבוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ