לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

במחברות ספירלה זולות, המשמשות לרוב תלמידי בית ספר, תיעד הנהג אוסקר סֶנטֶנו תשלומי שוחד. במשך עשר שנים, הוא כתב בדקדקנות על שקי המזומנים שהוביל מאנשי עסקים לבכירים בממשלה — שקים שזיכו את השולחים בחוזים ממשלתיים שמנים. כעת, שמונה ממחברותיו של סנטנו עומדות במרכזה של חקירת שחיתות רחבת היקף.  

הפרשה נחשפה בשבוע שעבר ועד כה בוצעו עשרות פשיטות, נעצרו 16 בני אדם ונערך מצוד אחר עוד שני חשודים. החקירה מזעזעת את הצמרת הפוליטית והעסקית של המדינה, שבה רק לעתים נדירות מעשי שחיתות הובילו לענישה משמעותית. 

סנטנו לאחר פשיטה על ביתו, בשבוע שעברצילום: AFP

מרבית המעורבים בחקירת המחברות בארגנטינה היו שותפים קרובים של הנשיא לשעבר נסטור קירשנר ושל רעייתו ומי שירשה אותו כנשיאה, כריסטינה פרננדס דה קירשנר. לפי התובעים, בני הזוג עמדו בראש מזימה מקיפה שבה היו מעורבים כמה מאנשי הצמרת העסקית נעצרו. מעצר אנשי העסקים חריג, שכן בארגנטינה המגזר הפרטי נחשב חסין מפני חקירות שחיתות.

אילדה הורביץ, גרושתו של סנטנו, סיפרה בריאיון לערוץ מקומי בשבוע שעבר שסנטנו רצה להשתמש במחברות כפוליסת ביטוח נגד פיטורים. על פי רישומיו, שנכתבו בתקופה ששימש נהגו של בכיר במשרד התכנון, סכומי השוחד מסתכמים ב–53 מיליון דולר. החוקרים גורסים שהסכום האמיתי מתקרב ל–160 מיליון דולר. 

החקירה החלה אחרי שעיתונאי ב"לה נסיון" קיבל קופסה מלאה במחברות הספירלה, שחושפות תשלומי שוחד שנעשו בשנים 2005 עד 2015. לאחר חודשים של בחינה, העביר העיתון העתקים לבית המשפט והשיב את המחברות לשולח האלמוני. דייגו קאבוט, העיתונאי שקיבל את המחברות, כתב בטורו בלה נסיון, שהוא נמנע מלכתוב עליהן כל עוד הרשויות לא חשפו את קיום החקירה. מה עלה בגורל המחברות המקוריות נותר בגדר תעלומה, כמו גם היבטים אחרים בתיק הזה, ובהם מדוע הופקדו בידי נהג פרטים רבים כל כך על מה שנראה כתשלומים לא חוקיים.

שוטרים מחוץ לביתו של סנטנו, בשבוע שעברצילום: AFP

פרשנים אומרים שהתיק עשוי להיות נקודת מפנה בחקירות צווארון לבן בארגנטינה. עד כה, מערכת המשפט במדינה לא הצליחה להטיל על בכירים אחריות למעשי שחיתות, בין היתר בגלל שהחוק אסר על הסכמי שיתוף פעולה עם התביעה שהכריעו משפטי שחיתות במדינות אחרות. אולם לפני שנתיים התקבל במדינה חוק שקובע מנגנון לעסקות טיעון, ונראה שסנטנו, איש צבא לשעבר, עשוי להיות המרוויח הראשון שלו. 

פרננדס זומנה להעיד עוד החודש. מאז תום כהונתה בדצמבר 2015, היא ובכירים אחרים בממשלה מתמודדים עם שלל אישומי שחיתות. לדבריה, אלה הם בסך הכול עוד צורה של רדיפה פוליטית, שנועדה להסיח את הדעת מהאתגרים הכלכליים העומדים לפני ארגנטינה. קלאודיו בונדיו, השופט האחראי על התיק, צפוי לבקש מהסנאט להסיר את חסינות פרננדס. אולם בתיקים קודמים חברי הפרלמנט שללו זאת.  

אם הכתוב במחברות של סנטנו יתברר שכאמיתי, ייחשף היבט שחיתות שלרוב הוא בלתי נראה בארגנטינה: מי שילם את השוחד.

אחת המחברות של סנטנוצילום: AFP

קרלוס וגנר, שבמשך שנים עמד בראש לשכת הקבלנים של ארגנטינה, נמנה עם אנשי הצמרת העסקית שנעצרו השבוע. חררדו פריירה, סגן הנשיא של Electroingeniería, ששיתף פעולה עם חברות סיניות במיזמים של עבודות ציבוריות וקיבל חוזים בסך מיליארדי דולרים להקמת שני סכרים בפטגוניה, נעצר אף הוא. הוא מכחיש כל פעילות לא חוקית. "לא שילמתי שוחד", אמר פריירה בזמן מעצרו. "זוהי הצגה לתקשורת". המשטרה פרצה גם למטה חברת Grupo Techint, יצרנית הפלדה הגדולה בארגנטינה ואחת החברות הגדולות ביותר במדינה.

הנשיא מאוריסיו מאקרי, אויב ותיק של קירשנר ופרננדס, אמר שלשום (שישי) שהוא מקווה שהתיק הזה ישמש קו פרשת המים במלחמה נגד השחיתות בארגנטינה. "היום יותר מתמיד אנחנו זקוקים שבתי המשפט יאמרו לנו אם זה נכון", אמר מאקרי בהתייסותו הפומבית הראשונה למקרה. "אנחנו צריכים שמערכת המשפט תראה לנו שמי שעובר על החוק בא על עונשו".

כתב: דניאל פוליטי. לידיעה בניו יורק טיימס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ