לאחר שפרש מהסכם הגרעין: ממשל טראמפ יטיל היום שורת סנקציות על איראן

שר החוץ של ארה"ב אמר כי העיצומים יישארו על כנם כל עוד איראן לא "תתחיל להתנהג כמו מדינה נורמלית". הבית הלבן יפרסם בהמשך היום את רשימת היעדים המלאה שעליהם יוטלו העיצומים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ פומפאו מעיד בפני הסנאט, בחודש שעבר
שר החוץ פומפאו מעיד בפני הסנאט, בחודש שעברצילום: בלומברג

ממשל טראמפ יודיע היום (שני) על הטלה של שורת עיצומים על כלכלת איראן, בעקבות החלטת הנשיא מלפני שלושה חודשים לפרוש מהסכם הגרעין עמה. מרבית העיצומים כבר הוטלו על איראן בעבר, והוקפאו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בכירים בממשל טראמפ אומרים כי העיצומים לא יוסרו כל עוד איראן לא תשנה את מדיניותה מן היסוד. העיצומים, שהוגדרו על ידי גורם בממשל "כואבים", צפויים להגדיל את הלחץ הכלכלי על איראן, שבא לידי ביטוי בגל הפגנות ברחבי המדינה בחודשים האחרונים. 

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו הצהיר הלילה כי זהו גל עיצומים ראשון, וגל נוסף צפוי בחודש נובמבר. לדברי פומפאו, העיצומים יישארו על כנם כל עוד איראן לא "תתחיל להתנהג כמו מדינה נורמלית". הוא הוסיף כי הרשימה המלאה של היעדים שעליהם יוטלו העיצומים תפורסם במהלך היום על ידי הבית הלבן. בכירים במשרד האוצר האמריקאי העריכו כי העיצומים ייכנסו לתוקף עד סוף היום, שעון ארצות הברית.

העיצומים צפויים להקשות על חברות אירופאיות ואסייתיות שפועלות בארה"ב להמשיך לפעול גם בשוק האיראני. חברות שיבחרו לעשות זאת, יספגו נזקים כבדים ויהיו חשופות להליכים משפטיים בארצות הברית. גל העיצומים הנוכחי לא יתמקד בתעשיית הנפט האיראנית, שצפויה להיות במוקד גל העיצומים השני בחודש נובמבר. בממשל טראמפ החליטו כבר במועד הפרישה מהסכם הגרעין כי השבת העיצומים על איראן תיעשה בהדרגה, על מנת לאפשר לתאגידים בינלאומיים הפועלים באיראן מספיק זמן להיערך לסגירת פעילותם במדינה.

הנשיא טראמפ אמר בשבוע שעבר כי הוא מוכן להיפגש עם מנהיגי איראן "בכל זמן וללא תנאים מוקדמים", במטרה להגיע להסכם חדש בין הצדדים. טראמפ הבהיר בהמשך כי הוא מאמין שאיראן תבקש בקרוב להיפגש עם הממשל שלו, בעקבות המצוקה הכלכלית השוררת במדינה. עם זאת, מנהיגי איראן דחו את דבריו ואמרו כי לא ינהלו משא ומתן נוסף עם ארה"ב לאחר פרישתה מהסכם הגרעין.

פומפאו אמר ביום ראשון כי על מנת להשיג הסכם חדש, איראן תצטרך לעבור "שינויים אדירים". הוא הוסיף כי הממשל פתוח לדיאלוג עם איראן, אבל לא מתכוון לוותר על דרישותיו. הדרישות הללו, שהציג פומפאו בנאום לפני כחודשיים, כוללות לא רק את פירוק תכנית הגרעין של איראן, אלא גם את הסגת הכוחות האיראניים מסוריה, סיום המעורבות האיראנית בתימן והפסקת התמיכה האיראנית בחמאס וחיזבאללה. 

האיחוד האירופי הביע התנגדות להטלה מחודשת של הסנקציות, ומסר: "ההסכם היה בדרכו להגשים את מטרתו, שעיקרה היה להבטיח כי תכנית הגרעין האיראנית תשמש למטרות שלום. הוא היה קריטי לביטחון אירופה, האזור וכל העולם. אנו מצפים שאיראן תמשיך ליישם את התחייבויותיה בנושא הגרעין באופן מלא".

האיחוד הוסיף בתגובתו כי הוא אוסר על חברות אירופאיות לציית לסנקציות האמריקאיות. "הסרת הסנקציות היא חלק מרכזי מהסכם. היא נועדה להשפיע באופן חיובי על הכלכלה והמסחר, וחשוב מזה, על חיי האיראנים. אנו נחושים להגן על הכלכלה האירופאית שמקיימת קשרים עם עסקים לגיטימיים באיראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ