הבית הלבן קורא לשנות את המנדט של אונר"א: "רק כך הפוטנציאל הפלסטיני ימוצה"

חרף הביקורת על מדיניות ממשל טראמפ בעניין, הבית הלבן שב ואומר כי התנהלות אונר"א העצימה את משבר הפליטים. בלשכת עבאס טענו כי הדברים נועדו לפגוע בזכויות הפלסטינים

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושב עזה מחוץ למשרדי אונר"א בעיר, בשבוע שעבר
תושב עזה מחוץ למשרדי אונר"א בעיר, בשבוע שעברצילום: SAID KHATIB/AFP

הבית הלבן קורא לשנות את המנדט של אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטינים, למרות הביקורת שספג על המדיניות שלו בעניין. בכיר בממשל טראמפ אמר ל"הארץ" כי המנדט של הסוכנות "חייב להשתנות" והוסיף כי שינוי זה יהיה לטובת הפלסטינים.

הבכיר הסביר כי "מצבו הפיננסי של אונר"א לא היה יציב במשך זמן רב... במשך שנים טענו כי אונר"א צריך לחפש תרומות חדשות, להפחית את הבזבוזים ולהגדיל את חלוקת הנטל בין התורמים". הוא הוסיף כי "המנדט של אונר"א העצים ופגע במשבר הפליטים וזה חייב להשתנות". לדבריו, רק שינוי כזה יאפשר לפלסטינים "למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם".

הדברים פורסמו יום לאחר שהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס טען כי הניסיון לשנות את אונר"א נועד לפגוע בזכויות הפלסטינים ולהוריד את הנושא הפלסטיני מסדר היום. בלשכתו של עבאס הגיבו בשבת לדיווח בכתב העת האמריקאי פוריין פוליסי שלפיו ג'ארד קושנר, יועצו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ, לחץ על ירדן לבטל את מעמד הפליטים הפלסטינים בשטחה. לפי לשכת עבאס, הניסיון של קושנר ללחוץ על ירדן והערותיו לגבי אונר"א הם הוכחה כי הממשל האמריקאי מעוניין להוריד את נושא הפליטים הפלסטינים משולחן המשא ומתן.

בפוריין פוליסי ציטטו תכתובות דואר אלקטרוני מתחילת השנה שבהן קושנר, השליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ואנשי צוותם מתחו ביקורת על אונר"א. באחד המיילים כתב קושנר כי "המטרה שלנו היא לא להותיר את המצב יציב, כפי שהוא". במייל אחר, כתב כי הסוכנות "משמרת את הסטטוס קוו, מושחתת, לא יעילה ולא מסייעת לשלום... יש לקיים מאמץ כנה לפגוע בהמשכיות הפעילות של אונר"א". לפי הדיווח, יועצת בכירה לגרינבלט כתבה כי "אונר"א צריכה להציע תוכנית לפירוקה והשתלבותה בנציבות האו"ם לפליטים עד תום המנדט שלה ב-2019".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ