עוזרו לשעבר של מנהל הקמפיין של טראמפ העיד: ביצענו יחד פשעים

ריק גייטס העיד כי סייע לפול מנפורט, המואשם במרמה ובהעלמת מס, למלא דוחות כוזבים. הוא חשף שהסתיר מיליוני דולרים בחשבונות בנק מעבר לים בשמו של מנפורט וזייף בקשות הלוואה

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גייטס בצאתו מבית המשפט, אמש
גייטס בצאתו מבית המשפט, באוגוסטצילום: Jose Luis Magana/אי־פי

עוזרו לשעבר של מנהל הקמפיין של טראמפ הודה אמש (שני) במשפטו שביצע פשעים עם הבוס שלו לשעבר פול מנפורט. ריק גייטס, שהיה עוזרו ושותפו העסקי של מנפורט, העיד כי סייע לו למלא דוחות מס כוזבים. מנפורט, שחתם על הסכם טיעון במסגרת חקירת החוקר המיוחד רוברט מולר, מואשם בין השאר במרמה ובהעלמת מס.

עוד טען גייטס כי מנפורט הנחה אותו לדווח על הכנסות חוץ כהלוואות. כשנשאל על ידי התביעה אם ביצע פשעים יחד עם מנפורט, השיב גייטס: "כן". במסגרת הסדר הטיעון הודה גייטס בשורה ארוכה של עבירות ובהן מרמה, העלמת מס, הלבנת כספים וגניבה של מאות אלפי דולרים מחשבונותיו של מנפורט.

רישום של גייטס (מימין) מעיד במשפטו של מנפורט, אמש בבית המשפט בווירג'יניהצילום: Dana Verkouteren/אי־פי

גייטס העיד כי הסתיר מיליוני דולרים בחשבונות בנק מעבר לים בשמו של מנפורט וזייף בקשות הלוואה ומסמכים נוספים. הוא אף הודה כי ערך שינויים בהוצאותיו ללא ידיעתו של מנפורט על ידי מילוי דוחות כוזבים, כדי להגדיל את משכורתו במאות אלפי דולרים. גייטס עצמו, הנחשב לעד מפתח במשפטו של מנפורט, צפוי לעונש של עד שש שנות מאסר.

מנפורט שימש מנהל הקמפיין של טראמפ במשך חמישה חודשים, והתפטר מתפקידו באוגוסט 2016. גייטס, ששימש כסגנו, המשיך בעבודתו בקמפיין הבחירות. משפטו הנוכחי של מנפורט אינו קשור באופן ישיר לנשיא ארה"ב או לחקירתו של מולר בנושא המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות.

בשבוע שעבר נשלח מנפורט לכלא בהוראת שופטת שקבעה כי הוא הפר את תנאי שחרורו בערבות. במשפטו הנוכחי מואשם מנפורט בהסתרת הכנסות של יותר מ-30 מיליון דולר שקיבל מחוץ לארה"ב באמצעות העברת הכסף לחשבונות מעבר לים.

החל ב-2006, טוענת התביעה, הסתיר מנפורט הכנסות של מיליוני דולרים שקיבל מממשלת אוקראינה ומאוליגרכים אוקראינים כדי לקדם את המנהיג הפרו-רוסי ויקטור ינוקוביץ'. עוד נטען כי כשינוקוביץ' ברח לרוסיה לאחר ההתקוממות במדינה ב-2014, ברז הכספים מאוקראינה נסגר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ