הישג לדמוקרטים |

מועמד רפובליקאי מחזיק ביתרון דחוק בבחירות במעוז של טראמפ באוהיו

הפער בין המועמד הדמוקרטי לרפובליקאי עומד על פחות מ-2000 קולות, על אף קמפיין רפובליקאי בעלות מיליוני דולרים. התוצאות מגבירות את תקוות הדמוקרטים לסחוף קולות בעוד במחוזות שמרניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בלדרסון מכריז על ניצחונו, הלילה

המועמד הרפובליקאי בבחירות המיוחדות שהתקיימו היום (רביעי) לפנות בוקר באוהיו מחזיק ביתרון זעום בלבד על פני המועמד הדמוקרטי - עובדה שמצביעה על התחזקות הדמוקרטים לקראת בחירות האמצע הקדנציה שיתקיימו בחודש נובמבר בארה"ב. הבחירות המיוחדות על מושב בבית הנבחרים התקיימו במחוז שנחשב למעוז שמרני, ושתושביו הצביעו באופן גורף לנשיא דונלד טראמפ בבחירות ב-2016. מסיבה זו מערכת בחירות זו הפכה למבחן לפופולריות של הנשיא, שהתגייס לטובת המועמד הרפובליקאי. מחוזות רפובליקאים נוספים בארה"ב עשויים להיות שדות קרב קשים במיוחד, ביניהם מחוז אורנג' בקליפורניה. נתוני תעסוקה מראים גם שהצמיחה בתעסוקה בארה"ב בחודשים האחרונים דילגה על מחוזות שהצביעו לטראמפ - שאף מאבדים משרות.

המועמד הרפובליקאי טורי בלדרסון נהנה מתמיכת הנשיא טראמפ, מושל אוהיו ומהשקעה של מיליוני דולרים בקמפיין שלו. לאחר ספירת כל הקולות פורסם כי הוא מוביל על יריבו הדמוקרטי דני אוקונור בפחות מ-1%. עם זאת, בשלב זה עדיין קיים מספר מסוים של פתקי הצבעה שטרם קיבלו אישור סופי, ואם לאחר ספירתם יעמוד הפער בין המועמדים על פחות ממחצית האחוז תתקיים ספירה חוזרת.

הנשיא טראמפ בירך את בלדרסון על ניצחונו. "ניצחון נהדר באוהיו", כתב בטוויטר, "מרוץ מיוחד וחשוב מאוד!". גם המפלגה הרפובליקאית הודיעה על ניצחונה, אך ייתכן שיחלוף עוד חודש עד לפרסום התוצאות הסופיות. הפער בין המועמדים עומד כעת על פחות מ-2,000 קולות.

בלדרסון ואוקונור יתמודדו זה נגד זה בבחירות אמצע הקדנציה בעוד שלושה חודשים, אך לבחירות שהתקיימו כעת במחוז שלרוב מצביע למועמדים רפובליקאים בפער ניכר יש משמעות סמלית. בין היתר, התוצאות משקפות את ההתגייסות הגדולה של הדמוקרטים לקראת בחירות אמצע הקדנציה ואת המורל הנמוך בשורות הרפובליקאים. 

על אף שבשלב זה נראה כי המועמד הדמוקרטי הפסיד, הוא שיפר את ביצועי המפלגה בפרברים בהשוואה לתוצאות של הילרי קלינטון, והוכיח שדרושה התגייסות גבוהה יותר של הרפובליקאים כדי שמפלגתם תשמור על רוב של 23 מושבים בבית הנבחרים. "אנחנו במשחק צמוד", אמר אוקנור וסירב להודות בהפסדו, "אנחנו לא עוצרים עכשיו. חייבים להילחם עד נובמבר".

בנוסף, המרוץ מוסיף דלק לוויכוח הדמוקרטי סביב המשך כהונתה של ננסי פלוסי כמנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ולשאלה סביב רצונה להתמודד לתפקיד יו"ר הבית. לאורך הבחירות באוהיו, הרפובליקאים תקפו את אוקונור וכינו אותו בובה של פלוסי.

על רקע התחזקות הדמוקרטים והכעס הגובר על טראמפ, פעילים במפלגה באזורים רפובליקאים נוספים בארה"ב מאמינים כי יוכלו לצבוע את מחוזותיהם בכחול בבחירות האמצע. אחד המאבקים שכבר עתה מושך תשומת לב רבה מתרחש באורנג' קאונטי שבקליפורניה, מקום הולדתו של הנשיא ריצ'רד ניקסון.

מאז 1993, אף מועמד דמוקרטי לא ניצח בבחירות למושב בית הנבחרים המדובר. חבר הקונגרס הרפובליקאי דיינה רורבאק מייצג אותו, ובשנתיים האחרונות אהדתו של רורבאק לרוסיה הכעיסה את התושבים נוכח חקירת התערבות רוסיה בבחירות. בינתיים, היריב הדמוקרטי שלו - המיליונר הרלי ראודה - מתחזק, ולפי סקר שערכה אוניברסיטת Monmouth שיעור התמיכה בו עלה ב-3% בחודש שעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ