הצבעה צמודה מהצפוי

הישג לכנסייה: בארגנטינה הצביעו נגד אישור הפלות בחוק

38 מחוקקים הצביעו בסנאט נגד הצעת החוק, 31 בעד ושניים נמנעו, בדיון שסימל את הקרב המתחמם בין הכנסייה הקתולית לתנועה המתחזקת למען הפלות. הפעילים מבטיחים: השינוי עוד יבוא

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מפגינים נגד הזכות להפלה מחוץ לבניין הסנאט בבואנוס איירס, הלילה
מפגינים נגד הזכות להפלה מחוץ לבניין הסנאט בבואנוס איירס, הלילהצילום: AGUSTIN MARCARIAN/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הבית העליון בקונגרס בארגנטינה פסל היום (חמישי) לפנות בוקר הצעה לאשר בחוק לערוך הפלות עד השבוע ה-14. ההצבעה, שהתקיימה בסופו של דיון בן 16 שעות, היתה צמודה מהצפוי: 38 מחוקקים בסנאט הצביעו נגד, 31 הצביעו בעד ושניים נמנעו. לאורך הדיון נערכו הפגנות ענק מחוץ לבניין הסנאט בבואנוס איירס, והכנסייה הקתולית קיימה תפילה המונית תחת הכותרת "למען החיים". 

לפני כחודשיים אישר הבית התחתון של הקונגרס את החוק. בשבועות האחרונים הצליחה התנועה למען הפלות לצבור פופולריות רבה ורבים במדינה ומחוצה לה האמינו שהמדינה הקתולית תאשר הפלות בחוק. הצלחתה של התנועה בארגנטינה, ארץ מולדתו של האפיפיור פרנסיסקוס, הפתיעה רבים. מהצד השני הפעילו פעילים שמרניים, גם מטעם הכנסייה, לחצים גדולים על מחוקקים שלא להצביע בעד ההצעה. 

פעילות למען הפלות לאחר ההודעה על תוצאות ההצבעה, הלילה
פעילות למען הפלות לאחר ההודעה על תוצאות ההצבעה, הלילהצילום: Natacha Pisarenko/אי־פי

"התנועה למען הפלות עשתה כברת דרך גדולה, וכישלון בשלב כל כך מתקדם יהיה מאוד מאכזב", אמר בנג'מין גדן, מומחה לארגנטינה ממכון המחקר וודרו ווילסון, אך טען: התנועה זכתה להצלחה גדולה גם אם החוק לא יאושר, בכך שהצליחה להביא את הנושא לראש סדר היום. "אם נמנה את הדברים שהשגנו ואת הדברים שנכשלנו בהם, הרשימה הראשונה תהיה ארוכה בהרבה", אמרה אדורנה קרדנס, עורכת דין ופעילה למען זכויות נשים בארגנטינה, "במוקדם או במאוחר, החוק יעבור".

ארגנטינה היתה המדינה הראשונה באמריקה הלטינית שאישרה נישואים חד-מיניים בחוק, כבר ב-2010, וגם אז התנהל מאבק עיקש בין פעילים שמרניים קתולים לקבוצות ליברליות. פרנסיסקוס, שהיה אז הארכיבישוף של בואנוס איירס, כינה את אישור החוק "מתקפה הרסנית על תוכניתו של האל".  

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ