הפער מתחיל בבית |

השנה היא 2018, וילדות עושות יותר עבודות בית מילדים ומקבלות פחות דמי כיס

ניתוח נתונים מאפליקציה לניהול מטלות בית מראה כי נערים הרוויחו כפול מנערות עבור אותן מטלות. לפי חוקרים, כדי להגיע לשוויון יש להכשיר נערות לעבודה בתשלום - וגם ללמד נערים לעבוד בחינם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכבסה בניו יורק

מחקרים רבים הראו שנשים מרוויחות פחות מגברים בעבודה ומקדישות יותר מזמנן למטלות בבית, אך כעת מתברר כי דפוסים אלו מתחילים עוד לפני ההגעה לבגרות. על אף שישנם סימנים לכך שהפער מצטמצם, הנתונים מצביעים על כך שנערות מקדישות יותר מזמנן למטלות בית מאשר נערים, וכי הן מקבלות פחות דמי כיס מבנים עבור מטלות אלו.

מאמר אחד מהעת האחרונה, למשל, מצא שנערים בגילים 15 עד 19 מקדישים מדי יום כחצי שעה למטלות הבית, וכי נערות מקדישות למטלות דומות כ-45 דקות. כמו כן, נערות מקדישות כיום פחות מזמנן למטלות מאשר לפני עשור, אך הזמן שנערים מקדישים למטלות לא השתנה באופן משמעותי - ועדיין קיים פער בין המינים.

חוסר השוויון במטלות הבית הוא סיבה מרכזית לכך שנשים מרוויחות פחות מגברים ושהקריירות שלהן משתרכות מאחורי גברים, כך טוענים חוקרים. הדרך לשוויון, הם מוסיפים, דורשת לא רק להכשיר נערות לעבודה בתשלום, אלא גם ללמד נערים לעבוד בחינם.

השתתפות במטלות הבית בגיל צעיר היא הדרך שבה ילדים רבים רוכשים כישורים אלו, אמרה סנדרה הופרט, סוציולוגית באוניברסיטת מרילנד, שכתבה מאמר בנושא שפורסם לאחרונה ושהקדישה את הקריירה שלה לחקר ילדים. לדבריה, "פרוגרסיבים חשבו שהם דוחפים את בניהם למעורבות גדולה יותר בבית. אבל אנחנו לא רואים ראיות לכך שהפער במטלות הבית הצטמצם".

המחקר של הופרט התבסס על "יומני ניצול זמן" שנערכו מ–2003 עד 2014, ושמולאו על ידי 6,358 תלמידי בית ספר בגילים 15 עד 19. עבודות הבית שלהם כללו בישול, ניקיון, טיפול בחיות בית, טיפול בחצר ותחזוקת הבית והמכונית. בין היתר, המחקר מצא הבדלים הקשורים ברמת ההשכלה של ההורים: ילדים להורים בעלי השכלה אקדמית מקדישים פחות מזמנם למטלות הבית באופן כללי, אך ההבדל מקבל ביטוי כמעט ורק בקרב נערות. בנות להורים בעלי תואר אקדמי מקדישות 25% פחות מזמנן למטלות הבית מאשר בנות להורים שהשלימו תיכון או פחות מכך. עם זאת, הן עדיין מקדישות 11 דקות יותר מזמנן למטלות מאשר בנים. הופרט ציינה כי נראה כי הורים בעלי השכלה שינו את ציפיותיהם בנוגע לבנותיהם אך לא בנוגע לבניהם.

בנים מקבלים תשלום גבוה יותר מבנות עבור המטלות שהם ממלאים, כך על פי ניתוח נתונים מהעת האחרונה של עשרת אלפים משפחות שמשתמשות ב–BusyKid – אפליקציה למטלות בית. נערים שמשתמשים באפליקציה הרוויחו כפול ממה שהרוויחו נערות עבור אותן מטלות – 13.80 דולר בממוצע בשבוע, בהשוואה ל–6.71 דולר לנערות. לפי BusyKid, ישנה סבירות גבוהה יותר שנערים יקבלו תשלום עבור שמירה על היגיינה אישית, כמו צחצוח שיניים או ביקור במקלחת. לעומת זאת, ישנה סבירות גבוהה יותר שנערות יקבלו תשלום עבור ניקיון. פער המינים במטלות בית בקרב ילדים קיים ברחבי העולם. מחקר מהעת האחרונה של בני 12 מ-16 מדינות ומרחבי הספקטרום הכלכלי, לא כולל ארה"ב, מצא שבכל אחת מהן, נערות הקדישו יותר זמן למטלות בית מאשר נערים.

המטלות של נשים וגברים נוטות להתחלק על פי קווי פנים וחוץ: נשים ממלאות יותר מטלות בתוך הבית – כמו בישול, ניקיון וכביסה – בעוד שגברים עושים יותר עבודות המתרחשות מחוץ לבית – כמו גיזום דשא או הוצאת זבל. מחקרים מצאו בעבר כי חלוקה דומה מתרחשת גם בקרב נערים ונערות. "מטלות הבית הן תרגול לחיים כבוגרים, כך שהבעיה היא שהיא מונצחת מדור לדור", אמרה כריסטיה ספרס בראון, פרופסורית לפסיכולוגיה באוניברסיטת קנטאקי, שחוקרת ילדים ומגדר.

ישנם סימנים המצביעים על כך שהפערים במטלות הבית מתחיל להצטמצם, כפי שקורה אצל מבוגרים. בתחום אחד בפרט – דאגה וטיפול בבני משפחה, כמו אחים או בני משפחה מבוגרים יותר – נערים עושים כמעט כמו נערות. חוקרים אומרים כי מגמה זו עשויה להשפיע על הדורות הבאים, כשנערים שגדלים תוך כדי טיפול בבני משפחתם יהפכו לאבות שיותר מעורבים בחיי ילדיהם. לפי המחקר של הופרט, נערים ונערות מקדישים כמעט את אותו זמן בדאגה לבני משפחה מדי יום. זהו פער שעד לפני מעט יותר מעשור עוד היה משמעותי, כשנערים הקדישו מחצית מהזמן שהקדישו נערות לטיפול בבני משפחה.

מחקרים מצביעים על כך שהתפקידים שילדים ממלאים כשהם מתבגרים מעצבים את בגרותם. נשים צעירות שמסוגלות לתמוך בעצמן כלכלית עשויות לראות בגברים שלא חולקים עמן את מטלות הבית כפרטנרים פחות אטרקטיביים, אמרה הופרט. בינתיים, היא הוסיפה, הבתים של אותם זוגות עשויים להפוך מבולגנים יותר: "סביר שזוגות צעירים ימצאו גורם חיצוני שיעשה עבורם את מטלות הבית, או יחיו בבלגן גדול יותר מאשר הוריהם", היא אמרה.

לכתבתה של קלייר קיין מילר בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ