לאחר שהשיגור הראשון כשל, נאס"א שיגרה היום חללית שתנסה לגעת בשמש

החללית "פרקר" שוגרה כדי לנסות ולהשלים את המשימה השאפתנית - שדורשת פי 50 יותר אנרגיה מהמסע למאדים - ולחדור לאטמוספרה של השמש

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיגור החללית, היום בפלורידה
שיגור החללית, היום בפלורידהצילום: Bill Ingalls/אי־פי

נאס"א שיגרה היום (ראשון) חללית לשמש, לאחר שניסיון השיגור הראשון של החללית "פרקר" נכשל בגלל בעיות טכניות. גם השיגור הזה, שתוכנן לשעה 03:31 (שעון מקומי, 10:31 בשעון ישראל), נעשה בזמן לא אידיאלי: הסיכוי לתנאים תומכים לשיגור עמד על 60% בלבד. חלון ההזדמנויות לשיגור מוצלח נסגר ב-23 באוגוסט, אז תתרחק נוגה מכדור הארץ והמסלול האידיאלי של החללית, שעל פי נאס"א "תיגע יום אחד בשמש", יהרס.

צפו בשידור השיגור:

שיגור החללית "פרקר" לחלל

מדעני נאס"א תיכננו את השיגור לשעה בלתי שגרתית זו כי זוהי השעה בה סיבוב כדור הארץ ייאפשר שיגור ישיר לכיוון נוגה, שהחללית אמורה להגיע אליה בנובמבר. פרקר צפויה לחלוף ליד נוגה שבע פעמים לאורך שבע שנים, ובכל פעם תקטין את המרחק בינה לבין השמש. אם הכל ילך לפי התוכנית, החללית תגיע ליעדה בשנת 2025.

צפו בסרטון ההסבר של הניו יורק טיימס על השיגור:

הסבר של ניו יורק טיימס על השיגור לשמש

הנסיעה לשמש דורשת אנרגיה רבה - בערך פי 50 מהאנרגיה הדרושה כדי להגיע מכדור הארץ למאדים. בגלל מהירות ההקפה המהירה יחסית של כדור הארץ סביב השמש, החללית צריכה להיות משוגרת מקייפ קנברל שבפלורידה במהירות גבוהה ובכיוון הפוך לכיוון הסיבוב של כדור הארץ.

מטרתה של החללית, אם תצליח לתפקד בתנאים הקיצוניים של החום והקרינה, לספק דגימות ראשונות של המתרחש באטמוספרה של השמש. היא תגיע למרחק של 4% מהמרחק בין השמש לכדור הארץ – קרוב יותר לשמש מכוכב חמה, והרבה יותר קרוב ממה שהגיעה כל חללית עד היום. 

החללית פרקר בקייפ קנברל, הלילהצילום: Bill Ingalls/אי־פי

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ