לא רק בגלל החפרפרת: רשת הריגול האמריקאית בסין נחשפה בגלל תקלה ברשת הקשר

לפני שמונה שנים חשפה בייג'ין רשת סוכנים חשאיים של ה-CIA בשטחה, ובארה"ב האשימו סוכן לשעבר שעבר צד והסגיר אותה. אבל לפי בכירים בסוכנות, ארה"ב פקפקה ביכולתה של סין והשתמשה ברשת קלה לפריצה

לוגו הארץ צרוב צריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו הארץ צרוב צריבה

בסוף 2010 ובמשך שנתיים הצליחה סין לפרק רשת מרגלים של סוכנות הביון המרכזית האמריקאית CIA במדינה והוציאה להורג עשרות מהם. כעת, שמונה שנים אחרי, מתברר כיצד גרמה בייג'ין למה שנתפס כאחד מהכישלונות הנוראיים ביותר זה עשרות שנים של סוכנות הביון מהחזקות בעולם.

לפי חמישה בכירי מודיעין אמריקאיים בהווה ובעבר, ששוחחו עם מגזין פוריין פוליסי, נראה שהסוכנות עצמה גרמה לחשיפת מערכת התקשורת שלה עם מקורותיה. CIA ייבאה את רשת הקשר שלה בסין ממשימותיה במזרח התיכון, שם המרחב הקיברנטי נחשב לבטוח עבורם ולחשוף פחות, ולמעשה זלזלה ביכולתה של בייג'ין להבחין בפעילותה. "הגישה היתה שידה של הסוכנות על העליונה, שאי אפשר לגעת בה", אמר אחד הבכירים. אנשי הסוכנות שפעלו בסין באותו זמן הרגישו בעצמם שהם 'בלתי מנוצחים".

שוטר מרחיק סקרנים מחוץ לשגרירות ארה"ב בביג'ין לאחר פיצוץ שאירע סמוך למבנה, בחודש שעברצילום: בלומברג

אבל סין הוכיחה כמה טעתה ארה"ב באשר ליכולות המדינה הקומוניסטית. לדברי אחד מבכירי המודיעין, מאופן הפעולה המהיר והמדויק של הסינים נגד הסוכנים החשאים האמריקאים "אפשר היה להבין שהם לא סתם מנחשים. כשהעניינים התחילו להידרדר, הם הידרדרו במהירות".

לפי הבכירים, כ-30 סוכנים חשאיים של ה-CIA והמעגל הקרוב אליהם הוצאו להורג על ידי הרשויות בסין. ישנם מקורות אחרים שטענו כי מספר המוצאים להורג גדול עוד יותר. בניו יורק טיימס, שדיווח על הסיפור בשנה שעברה, העריכו כי המספר עומד על יותר מ-12 סוכנים.

לפי אחד מהבכירים לשעבר, כל הסוכנים החשאיים שנעצרו על ידי המודיעין הסיני מסוף 2010 נהרגו בסופו של דבר. בתחילה, הצליחו כמה מקורות של הסוכנות לצאת בבטחה מהמדינה. אחד מבכירי הסוכנות לשעבר סיפר כי סוכן ה-CIA האחרון שנפגש עם המקורות המודיעיניים של הסוכנות בסין, העביר סכומים גדולים של כסף למי שנשאר מאחור בתקווה שהכסף יסייע להם להימלט מהאזור.

מטה CIA בווירג'יניה, ב-2008צילום: LARRY DOWNING/רויטרס

בחקירה שערכה ה-CIA בשיתוף ה-FBI נמצאו שלושה גורמים פוטנציאליים לפספוס המודיעיני הגדול: אפשרות אחת היא שהיה סוכן כפול בשורות ה-CIA שמסר לרשויות בסין מידע על רשת הסוכנים החשאים של ארה"ב במדינה. אפשרויות אחרות הן שרשת הריגול עצמה פעלה באופן רשלני ו"עלתה על הרדאר" של המודיעין הסיני או שמסיבה אחרת רשת הקשר שלה עם המרגלים נחשפה. המסקנה הסופית של החוקרים היתה ששילוב של כל הגורמים הללו הוא שהביא לחשיפת רשת הריגול.

בסוכנויות המודיעין האמריקאיות אף הצליחו לזהות מי היתה החפרפרת שפעלה נגדן – ג'רי צ'אן שינג לי, סוכן CIA לשעבר. על פי ההערכות, קיבל לי מאות אלפי דולרים תמורת בגידתו. במאי האחרון הוא הורשע בארה"ב בגין קשירת קשר לבצע ריגול נגד המדינה.

אבל במודיעין האמריקאי מבינים שהבגידה של לי לבדה לא יכולה היתה להפיל רשת ריגול אמריקאית שפעלה בשטח של אחת מאויבותיה המרות – בוודאי היריבה הכלכלית הגדולה של ארה"ב – ולכן האשמה הוטלה גם על רשת התקשורת עצמה. לדברי בכירי המודיעין לשעבר, המערכת הפנימית דרכה פעלה רשת הריגול האמריקאית היתה מבוססת על חיבור אינטרנט בסיסי והיתה נגישה מכל מחשב נייד או נייח.

בתיאוריה – גם אם מערכת התקשורת הפנימית היתה מתגלה או מוסגרת למודיעין הסיני, אנשי הקשר עדיין היו מוגנים – ולא ניתן היה לעלות על העקבות שלה שמובילות לסוכנות הביון האמריקאית. אבל באותה מערכת היתה שגיאה טכנית – המבנה שלה היה קשור ליחידת תקשורת מרכזית של הסוכנות שבאמצעותה הצליחה להסוות שיחות. כלומר, מומחים לסייבר להם היתה גישה למערכת הפנימית יכלו גם להתחבר לרשת הרחבה יותר של הסוכנות ששימשה אותה ליצירת קשר עם מקורותיה. במילותיו של אחד מהבכירים לשעבר, ה-CIA למעשה "הרסה את חומת ההגנה שהפרידה בין שתי המערכות".

חשיפת רשת הריגול, שתוארה כאסון מודיעיני, הובילה כמה בכירים להסיק כי מערכות תקשורת המבוססות על רשת האינטרנט, גם כאלה שמבוססות על מערכת הפעלה מתוחכמת מאוד, לא יכולות להיות עוד בשימוש כדי לתקשר או להגן על סוכנים חשאיים. "המערכת לא יכולה להישאר מוצפנת לנצח בהתחשב בהתקדמות הטכנולוגית עם השנים, אבל על אנשינו אנחנו כן אמורים להגן לנצח", סיכם אחד הבכירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ