מגפת הסמים בארה"ב שוברת שיאים: 72 אלף בני אדם מתו ממנות יתר ב-2017

ברוב מדינות ארה"ב נרשמה עלייה חדה במספר המתים משימוש בסמים, לאחר שלשוק נכנסו משככי כאבים סינתטיים המעורבים בסמים קשים כמו הרואין, קוקאין וקריסטל מת. מומחים: תגובת הרשויות איטית מדי

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדת תרופה בבית החולים האוניברסיטאי של יוטה, סולט לייק סיטי, ביוני
מעבדת תרופה בבית החולים האוניברסיטאי של יוטה, סולט לייק סיטי, ביוניצילום: Rick Bowmer/אי־פי

72 אלף אמריקאים מתו ב-2017 מנטילת מנות יתר של סמים - עלייה של עשרה אחוזים, המהווה שיא חדש במאבק בסמים במדינה - כך עולה מאומדן ראשוני שערך CDC, המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב. מניין ההרוגים הזה גבוה יותר מהסך השנתי של המתים מאיידס וההרוגים בתאונות דרכים או במקרי ירי בארה"ב. לפי מומחים ישנן שתי סיבות מרכזיות לעלייה המטרידה: הראשונה היא שמספר הולך וגדל של אמריקאים משתמשים באופיואידים, משככי כאבים, והשנייה, שנראית סבירה יותר, היא שהסמים הפכו לקטלניים יותר.

המצב לא חמור במידה שווה בכל האזורים בארה"ב. בחלק מהאזור הצפון-מזרחי של המדינה נרשמה ירידה במספר מנות היתר. כך קרה במסצ'וסטס, בוורמונט וברוד איילנד, שבהן מתנהלים מסעות הסברה בנושא בריאות הציבור וטיפולים נגד התמכרויות נגישים יותר. ביתר המדינה, המשבר המשיך להחריף בשנת 2017 - שנת הנשיאות הראשונה של הנשיא דונלד טראמפ. במהלך השנה הזו הכריז טראמפ על משבר האופיואידים כעל מצב חירום בריאותי לאומי, והמדינות החלו לתקצב תוכניות בהיקף של מיליארד דולר כדי לסייע במאבק בבעיה.

"בגלל שזו מגפה שנגרמת מסמים, לא כמו מגפות זיהומיות כמו זיקה, התגובה היא אטית", אמר דן סיקארון, פרופ' לבריאות קהילה ומשפחה באוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו. "בגלל השפעתה של הסטיגמה, האוכלוסייה מתמהמהת בחיפוש תרופה. לא הייתי מצפה לירידה מהירה בנתונים, אולי ירידה איטית ומתונה".

בשנים האחרונות נכנסו לשוק הסמים אופיואידים סינתטיים כמו פנטניל ודומיו, המעורבבים בסמים קשים כמו הרואין, קוקאין וקריסטל מת או בתרופות נגד חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים. השילוב בין שני סוגי הסמים עשוי לגרום פגיעה קשה גם בצרכנים מנוסים של סמים קשים. לפי ההערכות של ארגון CDC, מקרי מוות כתוצאה ממנות יתר בהן מעורבים אופיואידים סינתטיים עלה באופן חד, בעוד שמקרי מוות כתוצאה משימוש בהרואין, משככי כאבים במרשם רפואי וקריסטל מת נמצאים בירידה.

עוד נמצא כי בעוד שבעבר התמקד משבר האופיואידים בפריפריה של ארה"ב, ב-2017 השימוש בהם התפשט גם למרכז המדינה ולערים גדולות. "גם אם אנחנו חושבים שהמצב משתפר, כל מה שדרוש זה עוד משלוח אחד של פנטניל, לא משנה באיזו מדינה, כדי שיהיו עוד מקרי מוות", אמר מארק לוין, רופא ונציב בריאות הציבור בוורמונט.

כתבה: מרגו סנגר-כץ

אל הידיעה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ