תושבי עיירת גבול בברזיל התקיפו מחנות של מהגרים הנמלטים מוונצואלה

הפגנה נגד אוזלת היד של הרשויות הידרדרה להתקפה ישירה על מגורי מהגרים מוונצואלה. כ-1,200 מהם נמלטו בחזרה לארצם בעקבות התקיפה, בעיירה שהפכה לשער כניסה מרכזי לברזיל

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברזילאים שורפים חפצים של מהגרים מוונצואלה במעבר הגבול, שלשום
ברזילאים שורפים חפצים של מהגרים מוונצואלה במעבר הגבול, שלשוםצילום: STRINGER/רויטרס

תושבי עיירת גבול בצפון ברזיל השמידו בסוף השבוע מחנות של ונצואלים שמחפשים מקלט, באירוע שהוגדר כאחת מתגובות הנגד הדרמטיות ביותר לעלייה במספר הנמלטים מוונצואלה באזור. עיירת הגבול פקראימה הפכה לשער כניסה מרכזי לברזיל עבור אזרחי ונצואלה שמחפשים מקלט. כ-1,200 מהם ברחו בחזרה לארץ שממנה נמלטו בעקבות ההתקפה על מחנות המהגרים שלשום (שבת), כך מסרו גורמים רשמיים בצבא.

על פי הגורמים, משפחתו של סוחר מקומי דיווחה לרשויות כי הוא הותקף על ידי קבוצה של ונצואלים ביום שישי בלילה, וההתקפה בעיירה השוכנת בגבול ונצואלה וברזיל החלה זמן קצר לאחר מכן. הרשויות מסרו אתמול כי זהות התוקפים של הסוחר ואזרחותם עדיין אינה ידועה. בשבת בבוקר, תושבי פקראימה יצאו לרחובות כדי למחות נגד הלחץ שנוצר בשל המספר הרב של מהגרים באזור. בין היתר הם האשימו את הממשלה בכך שהיא אינה עושה די כדי לטפל בנושא.

"המטרה לא היתה לפגוע בוונצואלים, אלא למחות על נפקדות המדינה בעיירה שלנו", אמר ג'ואו קלבר סוארס בורגס, בן 38 וחבר באיגוד המסחרי של פקראימה. "זה בלתי נתפס שיש כל כך הרבה כסף כדי לטפל בנושא ההגירה אך אין מספיק כסף לסייע לנו".

בשלב מסוים, כמה מפגינים עם מגפונים בידיהם, החלו לקרוא קריאות נגד הוונצואלים, וההפגנה לא אלימה הידרדרה להתקפה ישירה על מגורי המהגרים, כך על פי סרטונים שצולמו על ידי המקומיים. כמה מפגינים שרפו אוהלים. גבר אחד השתמש בבולדוזר כדי להרוס מקלט מאולתר, בעוד המקומיים מריעים לו. ונצואלים מבוהלים אספו את חפציהם בשקיות ונעמדו בתור במעבר הגבול כדי לשוב לארצם. בשלב מסוים, ונצואלים נמלטו אל הגבעות כשברזילאים רודפים אחריהם.

כומר ספרדי שאמר כי הוא מתגורר בעיירה זה תשע שנים, חסוס לופס פרננדס דה בובדילה, טען כי ההתפרצות לא צריכה להפתיע איש בהתחשב בלחץ של המהגרים על העיירה. בשבועות האחרונים, כ–800 ונצואלים חצו את הגבול לתוך העיירה מדי יום, ורבים מהם נשארים במקום זמן רב משום שהם עניים או חולים מכדי להמשיך לערים גדולות יותר.

לכתבה המקורית של מנואלה אנדראוני בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ