לוגו בלומברג
בלומברג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס היום (רביעי) לראשונה להסכם הטיעון שעליו חתם עורך דינו לשעבר מייקל כהן, וכהרגלו בחר לעשות את זה בטוויטר שלו. טראמפ תקף את פרקליטו לשעבר, שטען שהנשיא הורה לו לשלם ערב הבחירות לנשיאות ב-2016 דמי שתיקה לנשים שקיימו עמו רומנים, ואמר שהוא מייעץ לציבור לא לשכור את שירותיו של כהן.

"אם מישהו מחפש את שירותיו של עורך דין טוב, הייתי ממליץ בחום שלא תשכרו את שירותיו של מייקל כהן!", צייץ הנשיא האמריקאי. "מייקל כהן הודה בשני סעיפים של הפרות חוק מימון בחירות שאינם נחשבים פשע. לנשיא אובמה היתה הפרה גדולה של חוק מימון קמפיין והיא הוסדרה בקלות!", צייץ טראמפ.

סטורמי דניאלס בקליפורניה, בחודש מאי. קיבלה דמי שתיקה מהנשיאצילום: Ringo H.W. Chiu/אי־פי
הטוויטר של טראמפ

בראיון לרשת פוקס ניוז טען טראמפ שידע בדיעבד על תשלום דמי השתיקה לנשים על ידי כהן, והוסיף שהכסף הגיע ממנו ולא מהקמפיין שלו. "ידעתי בדיעבד", אמר טראמפ כשנשאל בראיון אם ידע על התשלומים. "והם לא נלקחו מכספי הקמפיין. הם לא הגיעו מהקמפיין; הם הגיעו ממני".

דבריו של טראמפ התפרסמו לאחר שעורך דינו של כהן, לני דייויס, התראיין לתוכניות הבוקר ברשתות הטלוויזיה האמריקאיות, ואמר שלמרשו יש עוד מידע לחלוק עם הרשויות הפדרליות שעשויות להזיק לנשיא ושהוא לא ירצה לבקש חנינה מטראמפ.

דייויס אמר לרשת MSNBC כי כהן מחזיק במידע רלוונטי לחוקר המיוחד רוברט מולר, העוסק במעורבות הרוסית בבחירות ב-2016.  לדברי עורך הדין, "לכהן יש ידע על נושאים מסוימים שיעניינו את החוקר המיוחד, והוא יותר מישמח לספר לו כל מה שהוא יודע".

טראמפ עבר אתמול כנראה את היום הקשה ביותר שלו כנשיא ארה"ב מאז נכנס לבית הלבן בינואר 2017. כהן חתם על עסקת טיעון, שבמסגרתה הודה בשני אישומים של הפרות חוקי מימון קמפיין כי שילם דמי שתיקה לנשים בהוראת הנשיא ובשישה סעיפי אישום נוספים בגין העלמת מס ועבירה על חוקי בנקאות. כהן צפוי להישלח לשלוש עד חמש שנים לכלא. גזר דינו יינתן בדצמבר.

באותו זמן בדיוק הורשע פול מנפורט, מנהל הקמפיין לשעבר של טראמפ, בשמונה עבירות מס על ידי חבר מושבעים במדינת וירג'יניה. מנפורט, לוביסט ויועץ פוליטי ותיק שניהל את קמפיין טראמפ בשלבים המכריעים של ההתמודדות על הנהגת המפלגה הרפובליקאית, צפוי לרצות מאסר ממושך.

"אני מרגיש רע בשביל פול מנפורט ומשפחתו הנפלאה", צייץ טראמפ היום. "מערכת ה'צדק' לקחה, בין יתר הדברים, תיק מסים ישן, הפעילה עליו לחץ עצום, בניגוד למייקל כהן, הוא סירב 'להישבר' – להמציא סיפורים כדי להשיג 'עסקה'. הרבה כבוד לאיש אמיץ!". לפי דיווח ברשת פוקס, טראמפ אמר שהוא שוקל לחון את מנפורט. 

מנפורט הורשע בחמישה סעיפים של העלמת מס, שני סעיפים של עבירה על חוקי הבנקאות בארה"ב וסעיף נוסף של הסתרת חשבון בנק מהרשויות. כתב האישום כלל עשרה סעיפים נוספים שעליהם לא הצליחו המושבעים להגיע להסכמה. "מספר גדול של סעיפי אישום, עשר, אפילו לא הגיעו לידי הכרעה בתיק של פול מנפורט. ציד מכשפות!", כתב היום טראמפ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ