"הארץ" מסביר: איך מדיחים נשיא בארה"ב ומה הסיכוי להדיח את טראמפ

אנדרו ג'ונסון וביל קלינטון היו הנשיאים האמריקאים היחידים שנגדם נפתחו הליכי הדחה. עם הסתבכות אנשי סודו של טראמפ העלו בארה"ב שוב את האפשרות לפתוח הליך הדחה נגדו. יש לזה סיכוי?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דונלד טראמפ בבית הלבן, אתמול
דונלד טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: בלומברג

יום שלישי האחרון היה ככל הנראה הקשה ביותר של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב מאז נכנס לבית הלבן בינואר 2017. מנהל הקמפיין שלו לשעבר פול מנפורט הורשע בעבירות כלכליות חמורות, ועורך דינו לשעבר מייקל כהן חתם על עסקת טיעון עם הרשויות הפדרליות, הודה בהפרת חוקי מימון בחירות והעיד שהנשיא הורה לו לשלם דמי שתיקה לנשים שטענו שניהלו איתו רומן.

עם הסתבכותם של אנשי סודו של טראמפ, העלו בארה"ב שוב את האפשרות לפתיחת הליך הדחה (impeachment) נגד הנשיא הרפובליקאי. "הארץ" מסביר: איך ניתן להדיח נשיא בארה"ב, האם זה קרה בעבר, ומה הסיכוי שהליך כזה ייצא לפועל נגד טראמפ?

מהו הליך הדחה?

הדחה בארה"ב היא הליך שבו מוגשים כתבי אישום נגד פקידי ממשל, כולל הנשיא, בגין פשעים שלכאורה ביצעו.

ההדחה מתקיימת בכמה שלבים. על פי החוקה, בית הנבחרים (435 מושבים) צריך להצביע בעד הדחת הנשיא ברוב פשוט. לאחר מכן עוברת ההצעה לסנאט (100 מושבים), שבו דרושים שני שלישים מהקולות כדי להרשיע את הנשיא. רק לאחר מכן הוא מסולק מתפקידו.

מה יכול להביא להדחת נשיא אמריקאי?

בחוקה האמריקאית נכתב כך: "הנשיא, סגן הנשיא וכל נושאי המשרות האזרחיות של ארה"ב יודחו מכהונתם אם יורשעו בבגידה, שוחד או פשעים ועוונות חמורים אחרים". עם זאת, מאז כתיבת החוקה מתנהל ויכוח על המונחים האלה.

הליך הדחה בארה"ב איננו משפט פלילי, ועונשים על פשעים שבוצעו במהלך תפקיד ציבורי נגזרים רק בבתי משפט אזרחיים.

ביל קלינטון ומוניקה לווינסקי בבית הלבן, ב-1995. זוכה במשפט שנערך לו בסנאטצילום: AP

נגד אילו נשיאים אמריקאים הופעל הליך הדחה?

הליך ההדחה הופעל נגד שני נשיאים — הנשיא ה-17 אנדרו ג'ונסון ב-1868 והנשיא ה-42 ביל קלינטון ב-1998. הנשיא ריצ'רד ניקסון התפטר לפני שבית הנבחרים הצביע על הדחתו. ג'ונסון הואשם בהפרת החוק משום שפיטר את שר המלחמה, דבר שלא היתה לו סמכות לעשות. קלינטון הואשם בשיבוש הליכי משפט כששיקר לגבי הרומן שניהל עם מוניקה לווינסקי, מתמחה בבית הלבן, וגם ביקש ממנה לשקר בנושא. גם ג'ונסון וגם קלינטון זוכו במשפט שנערך להם בפני הסנאט. ג'ונסון ניצל על חודם של כמה קולות וגם במקרה של קלינטון לא נמצא רוב הדרוש להדחה.

הנשיא ה-37 ריצ'רד ניקסון היה בעצמו בדרך להליך הדחה, אך הדבר נחסך ממנו לאחר שהתפטר מתפקידו. אחרת, הוא היה מואשם בשיבוש הליכי משפט וניצול לרעה של סמכויותיו בפרשת ווטרגייט (1974-1972).

כמה זמן נמשך הליך הדחה?

אין ממש תקדים בנושא. במקרה של קלינטון, למשל, הקונגרס פעל בזריזות וההליך נמשך שלושה חודשים.

האם ניתן לסלק נשיא בדרך אחרת חוץ מהליך הדחה?

תיאורטית, כן - כשאין ביכולתו של הנשיא למלא את תפקידו בשל אי כשירות. במקרה כזה יש תפקיד חשוב לסגן הנשיא ול–15 השרים הבכירים בקבינט - הם אמורים למסור את חוות דעתם בכתב ליו"ר בית הנבחרים (כיום פול ראיין) ולנשיא הזמני של הסנאט (כיום אורין האץ').

ריצ'רד ניקסון ב-1972. חסך את הליך ההדחה נגדו בזכות התפטרותוצילום: AP

מה הסיכוי לפתוח בהליך הדחה נגד טראמפ?

מבחינה משפטית ישנה סבירות נמוכה מאוד שהנשיא אכן יעמוד לדין בעקבות הודאתו של עורך דינו לשעבר כהן. טראמפ עשוי לטעון להגנתו שתשלום דמי השתיקה לא נועד למטרות קמפיין הבחירות שלו, אלא לעניינים אישיים -  להסתיר את הרומנים שקיים עם נשים. עם זאת, ההתפתחויות האחרונות עשויות לשמש את יריביו הפוליטיים של טראמפ כדי לטעון שיש מקום לדון בהדחתו מהתפקיד.

הרפובליקאים שולטים כיום בשני בתי הקונגרס (בית הנבחרים והסנאט), ולכן הסיכוי שיוגש כעת בקרוב כתב אישום נגד הנשיא הוא קלוש ביותר.

עם זאת, ייתכן שהמצב ישתנה לאחר בחירות האמצע שייערכו בחודש נובמבר אם הדמוקרטים ישיגו רוב בבית הנבחרים ואולי אף יצליחו להטות את הכף בסנאט לטובתם וגם למשוך לצדם קולות רפובליקאיים חשובים כדי להגיע ל-67 קולות בעד הדחת הנשיא. באשר לסנאט מדובר בתרחיש שסבירותו נמוכה מאוד עד כדי קלושה. הרפובליקאים שולטים בבית העליון של הקונגרס עם 51 מושבים, לדמוקרטים יש 47 מושבים ושני מושבים נוספים מוחזקים על ידי עצמאיים. משימתם של הדמוקרטים להשיג תמיכה להדחת נשיא רפובליקאי מיותר מעשרה מחוקקים רפובליקאים בסנאט נתפשת כבלתי אפשרית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ