בעקבות דיווח בפוקס ניוז: טראמפ צייץ שבדרום אפריקה מפקיעים אדמות ללבנים והורגים חוואים רבים

נשיא ארה"ב כתב בטוויטר שביקש משר החוץ לבדוק את הפקעת השטחים והחוות בדרום אפריקה - אף שרפורמת הקרקעות שהוכרזה במדינה עדיין לא החלה. בפרטוריה דורשים מהאמריקאים הבהרות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמולצילום: Andrew Harnik/אי־פי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול (רביעי) שביקש משר החוץ מייק פומפאו לבדוק את "הפקעות השטחים והחוות" ו"הרג חוואים" בדרום אפריקה. הממשלה בפרטוריה ביקשה משגרירות ארה"ב להבהיר את דבריו של הנשיא, שפורסמו בחשבון הטוויטר שלו, והאשימה את טראמפ ביצירת פלגנות על רקע גזעי.

טראמפ כתב את הדברים בתקופה שבה בדרום אפריקה מתנהל דיון ציבורי נוקב בסוגיית הקרקעות. המדינה נותרת מפולגת גזעית וסובלת מאי-שוויון עמוק קרוב לרבע מאה לאחר עלייתו של נלסון מנדלה לשלטון וסוף משטר האפרטהייד.

השתלטות לא חוקית על אדמה ליד סנטוריון שבדרום אפריקה, במארסצילום: Siphiwe Sibeko/רויטרס

בעקבות הציוץ של טראמפ ירד המטבע הדרום אפריקאי, הראנד, ביותר מ-1.5% לעומת הדולר האמריקאי עם תחילת המסחר במדינה. "ביקשתי משר החוץ מייק פומפאו לבדוק מקרוב את ההשתלטויות וההפקעות של אדמות וחוות ואת ההרג בקנה מידה גדול של חוואים", כתב טראמפ בטוויטר שלו.

דוברת נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה מסרה שמשרד החוץ של ארצה ידרוש הבהרות משגרירות ארה"ב בפרטוריה לדבריו של טראמפ, והוסיפה שהנשיא האמריקאי "הוטעה". "דרום אפריקה שוללת לחלוטין את התפיסה הצרה הזו שרק מחפשת לפלג את האומה שלנו ולהזכיר לנו את העבר הקולוניאלי שלנו", צייצה ממשלת דרום אפריקה בחשבון הטוויטר שלה בתגובה לדברי טראמפ.

רמפוזה הכריז ב-1 באוגוסט שמפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) השלטת מתכננת לשנות את החוקה כדי לאפשר הפקעת אדמות ללא פיצויים. כל זאת על רקע העובדה שהלבנים בדרום אפריקה עדיין מחזיקים ברוב האדמות במדינה. מפלגת השלטון הדרום אפריקאית מסרה שמאז ההכרזה על רפורמת הקרקעות, שום אדמה עדיין לא הופקעה.

השתלטות לא חוקית על קרקע ליד קייפטאון, בחודש מאיצילום: Mike Hutchings/רויטרס

ייתכן שהציוץ שפרסם טראמפ הגיע בתגובה לדיווח אתמול ברשת פוקס ניוז שהתמקד בסוגיית הקרקעות בדרום אפריקה וברצח של חוואים לבנים.

דרום אפריקה סובלת מבעיה גדולה של פשיעה אלימה ומתחילת 2017 נהרגו 47 חוואים במדינה. כך לפי נתוני איגוד האגודות החקלאיות (AgriSA). עם זאת, שיעור מקרי הרצח של חוואים הוא הנמוך ביותר זה 20 שנה.

מאז סיום משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, הפעילה ANC מודל שנקרא "מוכר מרצון, קונה מרצון" שבמסגרתו הממשלה קונה חוות שנמצאות בבעלות לבנים ומחלקת אותן לשחורים. התוכנית הממשלתית התקדמה בקצב איטי ולא מעט דרום אפריקאים דרשו להאיץ אותה מבלי לפגוע בכלכלת המדינה ולגרום למהומות.

"ביצוע רפורמה בחלוקה ובבעלות של אדמות הוא דבר טוב לדרום אפריקה", אמר האנליסט הפוליטי ניק בוריין. "לא מן הנמנע שיהיו חוסר יציבות ודאגות לזכויות קניין, אבל אנחנו לא מצפים שהממשלה תפעל בדרך שתערער בצורה קיצוני את ביטחון המשקיעים", אמר.

הציוץ של טראמפ התפרסם כמה ימים לאחר שנודע שרעייתו מלניה תבקר בחודש אוקטובר בדרום אפריקה בנסיעתה הראשונה לבד בחו"ל כגברת ראשונה. בחודש ינואר מחתה דרום אפריקה בפני השגרירות האמריקאית על דבריו של טראמפ לפיהם כמה מהגרים מאפריקה ומהאיטי הגיעו ממדינות "מחורבנות". הנשיא האמריקאי הודה שהשתמש בשפה בוטה, אולם טען שלא אמר "מדינות מחורבנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ