לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לפני כעשור, סדרת מקרי אונס שהתרחשו סמוך לכביש ראשי עוררה אימה בעיר פייטוויל שבצפון קרוליינה. לדברי המשטרה, ממארס 2006 ועד ינואר 2008, גבר שכונה "האנס של רחוב רמזי" תקף את קורבנותיו בתוך מתחמי מגורים או בסביבותיהם. על אף מאמצי החוקרים, במשך יותר מעשר שנים הם לא הצליחו לזהותו. השנה ניסו החוקרים רעיון אחר: בדיקת נתוני ד־נ־א שנאספו באתרי גנאלוגיה — אותה שיטה שבאמצעותה הרשויות בקליפורניה מצאו באפריל את הרוצח המכונה "גולדן סטייט קילר" (Golden State Killer).

וכך, אתמול (רביעי) עצרה משטרת פייטוויל את דרולד וויין בודן, בן 43 מהעיירה לינדן שמצפון לפייטוויל. בודן מואשם בעשרות סעיפי אישום הקשורים בשש חקירות אונס, בהם אונס, פריצה וגניבה. "פחד גדול אחז בקהילה שלנו בתקופת מעשי האונס", אמר ביום רביעי דאג יואט, בכיר בעיריית פייטוויל. יואט הודה לשוטרים ואמר כי הקהילה אמרה בנחישות שלא תרשה שמעשים כאלו יקרו בתחומה.

דרלוד וויין בודןצילום: /אי־פי

מעצר הגולדן סטייט קילר שפרץ, גנב, אנס ורצח ברחבי קליפורניה עשרות שנים שופך אור על השיטה לפענוח פשעים בעזרת גנאלוגיה. טכניקה זו הולכת ומתפתחת על רקע הפופולריות הגוברת של שירותי בדיקות גנטיות דוגמת 23andMe ו־AncestryDNA, שבהן משתמשים בדגימות DNA קטנות, דוגמת רוק, כדי לסייע לאנשים לאתר קרובים שאיתם איבדו קשר או לברר את המוצא האתני שלהם. מעצר הרוצח מקליפורניה עורר חששות בנוגע להיבט המוסרי של שימוש במידע גנטי שהציבור מעלה לרשת, מבלי להיות מודע לכך שהדבר עלול לסייע לרשויות אכיפת החוק לאתר את קרוביהם.

במסיבת עיתונאים ביום רביעי, לוטננט ג'ון סומרינדייק ממשטרת פייטוויל אמר שחוקרי האנס מרחוב רמזי קיבלו סיוע מפראבון (Parabon), חברה מווירג'יניה שבמאי השנה הודיעה שתתחיל להציע שירותי גנאלוגיה פורנזיים לרשויות, תוך שימוש במסד נתונים עצמאי ששמו GEDmatch. נתוני GEDmatch סייעו לזהות את החשוד בקליפורניה, ושימשו את פראבון לעזור לחוקרים בתיקים לא פתורים בארה"ב כולה.

ג'וזף ד'אנג'לו, שהרשויות זיהו כגולדן סטייט קילר, בבית המשפט בקליפורניה, השנהצילום: Fred Greaves/רויטרס

הגנאלוגית הגנטית המובילה בפראבון, סי סי מור, אמרה שהחברה "סייעה בהצלחה לכוחות לאכיפת החוק בשמונה מקרים עד כה, שהסתיימו בשמונה מעצרים". היא הוסיפה שבתיק פייטוויל הועלה ד־נ־א של אדם לא ידוע למערכת GEDmatch ולאחר מכן "השווה לד־נ־א של כמיליון בני אדם שהעלו מרצונם את הד־נ־א שלהם לאתר. על בסיס השוואות אלו קיבלה פראבון רשימה של התאמות – אנשים שחולקים מקטעי ד־נ־א עם אותו אדם.

פראבון עיבדה את ההתאמות הללו במטרה לבנות אילן יוחסין שיסייע לרשויות לצמצם את החיפושים. "שלחנו להם את הד־נ־א של האנס מרחוב רמזי, הם עשו מה שעשו, בדקו במקורות פתוחים לקהל הרחב, אילנות משפחה המופיעים באינטרנט, והצליחו להצליב ולקבל אדם שעניין אותנו מאוד", אמר סומרינדייק במסיבת העיתונאים. המשטרה לא פירטה כיצד הגיעה לידיה דגימת הד־נ־א של בודן.

במקרים קודמים צימצמו חוקרים את חיפושיהם בעזרת פראבון ולאחר מכן מצאו פריטים משומשים או פריטים שנזרקו באחרונה כדי לקבל דגימה ד־נ־א טרייה של החשוד. באחד המקרים הללו נאספה דגימת ד־נ־א של חשוד מחתיכת מסטיק ומבקבוק מים. במקרה אחר נעצר אדם אחרי שחוקרים מצאו מפית שהשתמש בה.

סומרינדייק אמר שבודן נראה כמו "בחור מקומי פשוט", שנולד, גדל ועדיין מתגורר באזור שבו בוצעו הפשעים. לדברי המשטרה, הוא מוחזק בבית המעצר של מחוז קמברלנד. הערבות שנקבעה לו היא 18,800,000 דולר. "האיש הזה הוא חלק מהקהילה שלנו, הוא הסתובב ברחובות שלנו בעשרת השנים האחרונות, וללא ספק היה מרוצה מעצמו משום שחמק ללא עונש", אמר בילי וסט, התובע של מחוז קמברלנד, שפייטוויל היא העיר המרכזית בו. "אבל הוא יתבדה", הוסיף.

לידיעה המקורית בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ