בהוואי נערכים לקראת הוריקן עם רוחות במהירות 200 קמ"ש

הוריקן ליין יתקרב בסוף השבוע לשלושה איים במדינה. האזרחים הוזהרו והתבקשו להצטייד במים ומזון לשבועיים. 300 אלף התיירים שוקלים את צעדיהם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדפים ריקים בהונולולו, אתמול
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

תחילה היתה זו אזעקת השווא שהזהירה אזרחים מטיל בליסטי שעומד לפגוע בהוואי. אז ירדו 127 ס"מ של גשם ביום אחד באי קאואיי והציפו אותו. לאחר מכן התפרץ הר הגעש קילוואה שהביל להרס. לאחר השנה הקשה הזו, היום (שישי) נערכת הוואי לפגיעה נוספת: הוריקן ליין בדרגה 3 שמביא עמו רוחות במהירות 200 קמ"ש.

לפי התחזיות, הסופה העזה תתקרב בסוף השבוע באופן מסוכן לאיי אואהו, מולוקאי ומאווי. השירות המטאורולוגי הזהיר מ"שיטפונות ומפולות מהירים ומסכני חיים", וזאת גם אם הסופה לא תפגע באיים עצמם אלא רק בסביבתם. כבר אתמול החלו הגשמים העזים, וחמישה בני אדם חולצו משיטפונות באזור הילו. 

"מיגנתי את לול התרנגולות שלי ואת ביתי לקראת האסון הבא", אמרה ספני הינקל שחיה באזור התפרצות הר הגעש. היא נערכת לגשמים ולרוחות שצפויים להכות ברכושה. כמוה, אזרחים רבים אטמו את חלונותיהם ורוקנו את החנויות ממים וסוללות. המושל, דיוויד איג, קרא לתושבים להצטייד באוכל, מים ומצרכים חיוניים נוספים בכמות המספיקה לשבועיים.

לדברי אלכס גיבס, ממרכז השירות המטאורולוגי בהונו לולו, הוריקן בעוצמה כזו קרוב כל כך להוואי הוא "אירוע נדיר מאוד". הוריקן ליין, שלפני שנחלש הגיע לדרגה 5 עם רוחות במהירות 250 קמ"ש, הוא השני בעוצמה זו שמגיע לאזור מאז החלו המדידות. הראשון, ג'ון שהכה באוגוסט 1994, נטה למערב ולא גרם לנזק רב.

תושבים רבים באי מתקשים להאמין שאחרי שנים שניצלו מהוריקנים, הפעם תהיה פגיעה ישירה. עם זאת, הם נערכים למצב חירום. "דווקא בגלל שזה חריג עבורנו, אני מרגישה שחשוב שנהיה מוכנים וזהירים", אמרה דיינה אסיס בת 43.

אזהרות ההוריקן הבהילו גם את 300 אלף התיירים באיים, חלקם קיצרו את חופשותיהם אך אחרים מקווים שהסופה תעבור בשלום. "אנחנו מטקסס", תיארה ויקי מייוולד שממשיכה בחופשה המשפחתית, "עברנו כבר לא מעט הוריקנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ