מחקר: טרולים רוסים עוררו את המחלוקת על ביטחון החיסונים בארה"ב

החוקרים חשפו כי חשבונות טוויטר הקשורים להתערבות רוסיה בבחירות הפיצו מידע שקרי על חיסונים: "דרך טיעונים לשני הצדדים, הם ערערו את אמון הציבור וחשפו את כולנו למחלות"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיסון נגד חצבת בברזיל, החודש
חיסון נגד חצבת בברזיל, החודשצילום: Leo Correa/אי־פי

בוטים וטרולים רוסיים הפיצו מידע שקרי על חיסונים בטוויטר כדי ליצור פילוג לפני הבחירות לנשיאות ארה"ב ובמהלכן, כך קבע מחקר אמריקאי שפורסם הלילה (שישי). המחקר של אוניברסיטת וושינגטון חשף שכמה חשבונות הקשורים להתערבות הרוסית פרסמו ציוצים נגד חיסונים ובעדם. "נראה כי הטרולים האלה השתמשו בחיסונים כנושא טעון פוליטית וקידמו מחלוקת בנושא בחברה האמריקאית", אמר מרק דרז פרופ' למדעי המחשב שהשתתף במחקר, "דרך טיעונים לשני הצדדים, הם ערערו את אמון הציבור וחשפו את כולנו למחלות".

המחקר, שפורסם בכתב העת אמריקאי לבריאות הציבור (AJPH), הגיע בעוד אירופה מתמודדת עם התפרצות החצבת הנרחבת זה עשורים, שנבעה בין היתר מהירידה בשיעורי המתחסנים. בששת החודשים הראשונים של 2018 דווחו 41 אלף מקרי חצבת ביבשת, יותר מ-2017 כולה.

גם בארה"ב, שיעור הילדים שלא מקבלים חיסונים מסיבות שאינן רפואיות נתון בעלייה. "רוב האמריקאים מאמינים בביטחון החיסונים וביעילותם, אבל לפי הטוויטר, אפשר לחשוב שיש עימות גדול בנושא", אמר דייויד ברוניאטובסקי מאוניברסיטת וושינגטון, "מתברר שרבים מהציוצים נגד חיסונים באים מחשבונות שהמקור שלהם לא ידוע".

לפי הנתונים שאספו את החוקרים, טרולים רוסים ציוצו על חיסונים פי 22 יותר ממשתמשים רגילים: ציוץ אחד בנושא על כל 550 ציוצים לעומת ציוץ על כל 12 אלף בקרב חשבונות אנושיים.ברוניאטובסקי הוסיף כי אף שאי אפשר לדעת באופן מדויק כמה מהציוצים בנושא הם תוצר של טרולים ובוטים, המחקר חשף כי חלק נרחב מהשיח בנושא עלול להיות מונע מאג'נדות נסתרות.

נראה כי הרוסים קישרו בין החיסונים לנושאים שנויים במחלוקת בארה"ב. הטיעונים שלהם היו קשורים לדת, לגזע, למעמד ולרווחת בעלי החיים. לפי המחקר, פעמים רבות הציוצים התמתקדו בסמכות הממשל. "ידעתם שיש מאגר נתוני חשאי של ילדים שחיסונים גרמו להם לנזק?", נכתב באחד הציוצים הרוסיים בצירוף #VaccinateUS. אחר פנה לתיוג וקרא: "אי אפשר לתקן טיפשות. תנו להם למות מחצבת. אני בעד חיסונים!".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ