אם בדרום אפריקה לא משמידים חוואים לבנים, אז למה טראמפ מאמין בזה?

נשיא ארה"ב קרא לבדוק הרג של חוואים רבים בדרום אפריקה אף שהדבר לא קרה כפי שטען. מפרסום מסיבי בתאגיד ניוז קורפ ועד לטוויטר של טראמפ - כך הגיע רעיון של הימין הקיצוני למיינסטרים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
טקס בפרטוריה לזכר חוואים שנהרגו בדרום אפריקה, ב-2017
טקס בפרטוריה לזכר חוואים שנהרגו בדרום אפריקה, ב-2017צילום: /אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הרעיון שמתבצעת "השמדה" של חוואים לבנים בדרום אפריקה היה בעבר מנת חלקם של חובבי תיאוריות קונספירציה בלבד, אולם הודות לקידום הנושא בערוצי התקשורת השונים של תאגיד ניוז קורפ, הוא נכנס לשיח המיינסטרימי.

בשבוע שעבר שוב דיבר המגיש טאקר קרלסון על צרותיהם של החוואים הלבנים בדרום אפריקה בתוכניתו ברשת פוקס ניוז. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כתב בטוויטר שהוא צפה בתוכנית וקרא לערוך בדיקה ממצה יותר בסוגיה, אך התייחס ל"הרג הנרחב של חוואים" כאל עובדה קיימת. זאת, למרות הדיווחים שמצביעים שביחס לשיעור מקרי הרצח הגבוה בדרום אפריקה באופן כללי, אין כל הוכחה שקיימת פגיעה מיוחדת בחוואים לבנים.

הדיווח בפוקס ניוז על הפקעת אדמות בדרום אפריקה והרג חוואים לבנים

הציוץ של טראמפ הגיע בתום תהליך ממושך, שבו הרעיון של הימין הקיצוני על "השמדת לבנים" בדרום אפריקה נע לעבר הזרם המרכזי. מאתרים ופורומים של הימין הקיצוני עבר הרעיון אל השוליים הימניים של המרכז בתקשורת ומשם אל הצעות לשינוי מדיניות. ערוצי התקשורת של ניוז קורפ מילאו תפקיד מפתח בתהליך זה.

תיאוריית הקשר של "השמדת הלבנים" עומדת במרכז האידאולוגיה של הימין הקיצוני הגזעני זה עשרות שנים. תיאוריה זו לבשה צורות שונות, אבל כולן מתארות מזימה שנועדה להחליף, לסלק או פשוט לחסל אוכלוסיות לבנות.

הציוץ של טראמפ שהכעיס את הדרום אפריקאים

דרום אפריקה וזימבבואה מיקדו במיוחד את תשומת הלב של הימין הקיצוני הגזעני מפני שלפי דעתם של הלאומנים הלבנים, פגיעה בחוואים היא בדיוק מה שעולה בגורלו של המיעוט הלבן לאחר אובדן השררה במדינות שבהן שלט בעבר.

בדומה לרבים בקרב המאמינים בעליונות הגזע הלבן, לדילן רוף, צעיר אמריקאי שרצח ב-2015 תשעה מתפללים אפרו-אמריקאים בצ'רלסטון, היתה אובססיה ל"רודזיה" — שמה של זימבבואה בתקופת שלטון המיעוט הלבן. כפי שדיווח השבועון השמרני Christian Science Monitor לאחר הטבח בדרום קרוליינה, גורלן של שתי המדינות האפריקאיות "מוכיח את הנחיתות הגזעית של השחורים, וירידת מעמדם של הלבנים מקבלת ביטוי בהשמדה מתמשכת שלהם, ויש להילחם נגדה".

המגיש טאקר קרלסון מפוקס ניוז, ב-2017. טראמפ צייץ על הרג חוואים רבים בתגובה לכתבה שלוצילום: Richard Drew/אי־פי

בזמן האחרון הביע הימין הקיצוני בארה"ב תמיכה בדרום אפריקאים עקב רפורמת הקרקעות שמבצעת ממשלתם, והימין הקיצוני הדרום אפריקאי פתח בכמה יוזמות מוצלחות ובלתי פוסקות בעניין זה. סיימון רוש הוא דמות מפתח בתהליך הזה. רוש הוא חבר בכיר בסאודלנדר, ארגון לאומני לבן המאמין שסוף העולם קרב ושיש צורך להתכונן לפורענות. ובמילותיו: הארגון קיים כדי "להכשיר מיעוט נוצרי פרוטסטנטי דרום אפריקאי למהפכה אלימה עתידית", כלומר למלחמת גזעים. ב–2017 ערך רוש סיור מקיף בארה"ב ובארצות אחרות וקידם את הרעיון שהלבנים בדרום אפריקה מותקפים והזהיר מסכנה של טיהור אתני.

רוש הופיע לא רק בכנסים של הימין הקיצוני דוגמת American Renaissance ובשלל פודקסטים של האלט־רייט, אלא גם בריאיונות אצל דמויות הנחשבות "אלט־לייט" — ימנים מתונים שקהלם מעורב, דומת סטפן מולינֶה ומייק צ'רנוביץ'.

טראמפ בארוחת ערב של המפלגה הרפובליקאית בקולומבוס, אוהיו, שלשוםצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

לקראת סוף 2017 ותחילת 2018, החלו דמויות מקובלות יותר בתוך הזרם המרכזי להשמיע את הרעיון של השמדת הלבנים בדרום אפריקה.

הפרשנית והסופרת אן קולטר קידמה את הרעיון שחוואים לבנים הם "הפליטים האמיתיים היחידים" כששיתפה ציוץ של הלאומנית הלבנה טארה מקארתי. טענתו של טאקר קרלסון בחודש מארס, שדרום אפריקה "מתפרקת" בגלל רפורמת הקרקעות, הועלתה שוב ושוב ב"דה דונלד", רשת התומכים בטראמפ באתר רדיט. אשת התקשורת הבריטית השמרנית קטי הופקין ערכה ביקור בלתי נשכח בדרום אפריקה כהכנה לסרט תיעודי בעניין זה. וילם פצר, שארגון התקשורת העצמאי Unicorn Riot מתאר אותו כ"מומחה לאינטרנט גזעני", התארח בפודקסט של גווין מקאינס, מייסד הארגון הימני Proud Boys. פצר אירח את מקאינס בערוץ היוטיוב שלו.

בינתיים, החלו להתפרסם עצומות המבקשות מטראמפ להעניק מעמד הגירה מיוחד לחוואים לבנים. כמה מהעצומות האלה השיגו אלפי חתימות.

בחודש מארס, מצוקתם של החוואים בדרום אפריקה היתה לנושא של קמפיין שניהלו הצהובונים של ניוז קורפ באוסטרליה.

כקדימון לתגובתו של טראמפ, בעקבות ההתערבות של ניוז קורפ, יזם פיטר דאטון, מי שכיהן אז כשר הפנים של אוסטרליה, הצעה שהחזיקה מעמד זמן קצר – להעניק יחס מועדף להגירת החוואים. המהלך קיבל את ברכתם של לאומנים לבנים בפורומים כמו סטורמפרונט וצוטט על ידי אנשי ימין מכל הסוגים כהוכחה לחשיבות הסוגיה. רוש וחברי סאודלנדר טוענים שהתפתחות זו חלה בזכותם.

עצרות בערים שונות באוסטרליה משכו מאות בני אדם שהפגינו למען החוואים הדרום אפריקאים ומשכו פוליטיקאים, כמה מהם מהמפלגה הליברלית שבשלטון. בארה"ב דווח על פגישות של פוליטיקאים עם חברים בארגונים אפריקנריים (דרום אפריקאים לבנים שדוברים את שפת האפריקאנס) בסוגיה זו.

לורן סאותרן, פעילת ימין קיצוני בקנדה ואחת מאושיות הרשת המפורסמות של הלאומנים, השלימה סרט תעודה על נושא החוואים הלבנים ומקדמת אותו בנמרצות. סאותרן ופעילותה בנושא החוואים הלבנים קיבלו חשיפה ופרסום נרחב בערוצים של ניוז קורפ.

בשבוע שעבר הוכיחה עוד הופעה של סאותרן את חשיבותה של הסוגיה בעיני הכוכבים הגדולים של התקשורת הימנית בארה"ב. שדר הרדיו מייקל סוואג' הקדיש תוכנית שלמה לנושא והביא את סאותרן ואת הופקינס, שסיפרו ל-11 מיליון מאזינים על סיוריהן בדרום אפריקה.

סוואג', המתואר כאחד משדרי הרדיו המשפיעים ביותר בארה"ב, חזר ותיאר את המצב כ"השמדת עם" ("ג'נוסייד"). על השאלה איך אפשר לתמוך בחוואים הזכירה סאותרן את ארגון סאודלנדר, וקראה למאזינים להביע את דאגתם באוזני הפוליטיקאים שלהם. סוואג' גם קידם בתוכנית את העצומה שנשלחה לטראמפ למען החוואים הלבנים. הוא הביע בטוויטר את זעמו על כך שקרלסון מפוקס ניוז הוא שקיבל קרדיט על תגובתו של הנשיא האמריקאי בנושא. אין ספק, אפוא, שניוז קורפ משמש מכשיר חיוני ומכריע כדי שהרעיונות של הימין הקיצוני יגיעו לממשלות מדינות.

נשיא דרום אפריקה סיריל רמפוזה הכריז ב-1 באוגוסט שמפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) השלטת מתכננת לשנות את החוקה כדי לאפשר הפקעת אדמות ללא פיצויים. כל זאת על רקע העובדה שהלבנים בדרום אפריקה עדיין מחזיקים ברוב האדמות במדינה. בעקבות הציוץ של טראמפ הודיעה מפלגת השלטון הדרום אפריקאית שמאז ההכרזה על רפורמת הקרקעות, שום אדמה עדיין לא הופקעה למעשה - בניגוד למה שנטען בפוקס ניוז ובציוץ של נשיא ארה"ב.

דרום אפריקה סובלת מבעיה גדולה של פשיעה אלימה ומתחילת 2017 נהרגו 47 חוואים במדינה. כך לפי נתוני איגוד האגודות החקלאיות .(AgriSA) עם זאת, שיעור מקרי הרצח של חוואים הוא הנמוך ביותר זה 20 שנה.

מאז סיום משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, הפעילה מפלגת ANC מודל שנקרא "מוכר מרצון, קונה מרצון" שבמסגרתו הממשלה קונה חוות שנמצאות בבעלות לבנים ומחלקת אותן לשחורים. התוכנית הממשלתית התקדמה בקצב איטי ולא מעט דרום אפריקאים דרשו להאיץ אותה מבלי לפגוע בכלכלת המדינה ולגרום למהומות.

לכתבה בגרדיאן של ג'ייסון וילסון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ