אחרי ההלוויה, מושל אריזונה יבחר מחליף למקיין בסנאט - וזו לא תהיה משימה פשוטה

בעקבות מותו של הסנאטור הוותיק, מוסמך המושל דאג דוסי לבחור את מחליפו מתוך המפלגה הרפובליקאית ויצטרך לאזן בין דרישות השמרנים והבית הלבן לבין בקשת משפחתו של מקיין

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פינת זיכרון למקיין מחוץ למשרדו בפניקס, אריזונה, שלשום
פינת זיכרון למקיין מחוץ למשרדו בפניקס, אריזונה, שלשוםצילום: AFP
לוגו אי-פי

מותו של הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין הותיר בידי דאג דוסי, מושל אריזונה, המדינה שאותה ייצג מקיין בסנאט, את האפשרות לבחור את מחליפו. הבחירה במחליף נחשבת למשימה לא פשוטה בכלל בהתחשב בשיקולים הפוליטיים השונים. המחליף חייב להיות חבר המפלגה הרפובליקאית והוא יכהן בסנאט עד הבחירות ב-2020.

מקיין נחשב לדמות אהובה במפלגתו, אך גם לשנויה במחלוקת משום שלא פעם בחר לעבוד בשיתוף פעולה עם הדמוקרטים ולתמוך במדיניות שמנוגדת לזו שמובילים המפלגה והנשיא דונלד טראמפ.

ג'ון וסינדי מקיין באירוע בחירות בטנסי ב-2008. אשתו של הסנאטור מוזכרת כמועמדת להחליפוצילום: AFP

המושל דוסי צריך לאזן בין הדרישות של רפובליקאים שמרנים רבים למנות סנאטור שמרן, אחרי שלא אהבו, בלשון המעטה, את העמדה היונית של מקיין בנושא הגירה, את הביקורת שהטיח בנשיא טראמפ ואת הצבעתו נגד ביטול חוק הבריאות של ברק אובמה. השמרנים חוששים שדוסי ימנה אדם מתון. אלא שמינוי אדם בעל השקפות שונות לגמרי מאלה של מקיין עשויה להיתפש כהבעת חוסר כבוד למורשתו של הסנאטור המנוח, וטומן בחובו כמה סיכונים.

בשעה שמקיין עבר באריזונה טיפולים למחלת הסרטן ולא הגיע להצבעות בקונגרס בוושינגטון, הרוב הקטן ממילא של מפלגתו בסנאט הצטמצם לקול אחד בלבד. המבחן הבא של הרפובליקאים בקונגרס יהיה אישור מינוי מועמדו של הנשיא טראמפ לבית המשפט העליון – השופט ברט קבאנו. ההצבעה צפויה להיערך בחודש הבא והמפלגה הרפובליקאית זקוקה לכל קול כדי לאשר את המינוי.

מקור אמר אתמול לסוכנות הידיעות אי-פי שעוזרים של סגן הנשיא מייק פנס העלו בפני מושל אריזונה את הצעתם למחליפו של מקיין. בכלל, מאז מותו של מקיין הופרחו באוויר שמות רבים של מועמדים למלא את המושב שהתפנה בסנאט. אלמנתו של הסנאטור, סינדי מקיין, היא מועמדת אחת, כמו גם הסנאטור לשעבר ג'ון קייל וראש לשכתו לשעבר של מקיין גרנט וודס. מועמד נוסף שהועלה כאפשרות להחליף את מקיין הוא ראש לשכתו של מושל אריזונה, קירק אדמס, שבחירתו לא אמורה לעורר התנגדות בקרב האגף הימני במפלגה הרפובליקאית. "אם הוא יבחר מישהו שמאלני מדי, נקיים בחירות מקדימות (פריימריז) בעוד שנתיים", אמר קונסטנטין קוורארד, אסטרטג רפובליקאי שמרני.

מושל אריזונה דאג דוסי עם הנשיא דונלד טראמפ בעצרת בעיר טמפי, לפני חודשייםצילום: Andrew Harnik/אי־פי

דוברו של דוסי מסר שמושל אריזונה יודיע על מחליפו של מקיין בסנאט רק לאחר הלווייתו, שצפויה להתקיים בשבוע הבא. "כעת זה הזמן לזכור ולכבד חיים משמעותיים של אדם שחי אותם היטב", מסר הדובר דניאל רואיז.

דאג קול, לשעבר חבר בצוות של מקיין ואסטרטג ותיק מאריזונה, אמר שאחד השיקולים העיקריים של המושל דוסי יהיה אם למנות אדם שרוצה את התפקיד לטווח ארוך. "האם אני ממנה מישהו שיתפוס את המושב באופן זמני או האם אני ממני מישהו שיתמודד בבחירות?", אמר קול. "האם הוא ייבחר מהמשפחה (של מקיין)?".

באריזונה יש מי שמעריכים שמושל המדינה יתחשב בבחירתו בהעדפות של בני משפחת מקיין. מסיבה זו הועלה שמה של סינדי מקיין כמועמדת אפשרית להחליפו בסנאט מתוך הנחה שהיא לא תתמודד על המושב בבחירות ב-2020. אלא שעמדותיה הפוליטיות לא ידועות ברובן.

קייל נתפש כמועמד שאיננו שנוי במחלוקת, אולם בימים אלה הוא עמל על הבטחת בחירתו של קבאנו לבית המשפט העליון ולכן לא בטוח שבמפלגה הרפובליקאית ירצו שיעזוב את משימתו הנוכחית. בארק מרסון, אסטרטג רפובליקאי מהעיר פניקס, אמר שאם דוסי רוצה אדם שיכהן בסנאט לטווח ארוך, "הוא צריך לבחור מישהו שישלהב את הבוחרים ב-2020".

וודס, לשעבר התובע הכללי באריזונה ועוזר של מקיין, הוא מועמד נוסף. אלא שהוא נודע בעמדות הקרובות לאלה של מקיין בנושא הגירה, דבר שעשוי לעורר התנגדות מצד מצביעים שמרנים באריזונה. שמות נוספים שהועלו על ידי גורמים רפובליקאיים: חברי הקונגרס לשעבר במדינת אריזונה, ג'ון שאדג ומאט סלמון, שרת האוצר של המדינה איליין קליין, שנתפשת כמועמדת מבטיחה בבחירות 2020 וכמי שתחזיק במושב של מקיין במשך תקופה ארוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ