"רואים אי צדק וניצול": אסירים בארה"ב שובתים במחאה על תנאי כליאתם ושכרם

פעילים טוענים כי השביתה מתקיימת ברחבי ארה"ב, אך לפי הרשויות היקפה קטן יותר. האסירים, המשווים לרוב את עבודתם בכלא לעבדות, דורשים גם הקלה בעונשים הכבדים שנגזרים על רבים מהם

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית סוהר בניו ג'רזי, השנה
בית סוהר בניו ג'רזי, השנהצילום: BRENDAN MCDERMID/רויטרס

האסירים בכלא הייד בצפון קרוליינה תלו שלושה שלטים על גדר הכלא בשבוע שעבר, בעוד תומכיהם נאספים מחוצה לו. שלט אחד דרש מזון טוב יותר, שלט שני ביקש חנינה ועל השלישי נכתב "סולידריות". המחאה אורגנה כחלק משביתת אסירים ברחבי ארה"ב, שנועדה למשוך תשומת לב לשכר הנמוך שמקבלים אסירים, הזנחה במתקני המעצר וגזרי הדין המחמירים, שלדברי המארגנים הפכו למגפה בקרב כלל האסירים.

קשה לקבוע כמה נרחבת מחאת האסירים, אך לדברי פעילים היא מדגימה את יכולתם של אסירים במדינות שונות בארה"ב להתארגן, בתקופה שבה אי שקט ואף מוות בבתי כלא מגיעים לעתים קרובות לחדשות. "האסירים אינם אדישים למציאות שבה הם חיים", אומר פול רייט, מנהל מרכז ההגנה על זכויות אדם ופעיל ותיק נגד תנאי הכליאה בבתי הסוהר בארה"ב. רייט הוסיף: "הם רואים אנשים מתים סביבם. הם רואים את הניצול הכספי. הם רואים אי צדק".

מחאות אסירים מתרחשות בבתי סוהר זה דורות, אך רק בשנים האחרונות המארגנים הצליחו לתאם בין מתקני כליאה ובין מדינות. בשנת 2010, אסירים בג'ורג'יה השתמשו בטלפונים ניידים מוברחים כדי לתאם מחאות בלפחות שישה בתי כלא, ב-2016 אסירים בכמה מדינות הפסיקו להגיע לעבודתם במחאה על גובה השכר.

הרבה מהפעילות של הזמן האחרון מתמקדת בתשלום לאסירים, שעשוי לנוע בין שום דבר במדינות כמו דרום קרוליינה וטקסס, לכמה דולרים במקרה הטוב עבור יום עבודה קשה במקומות אחרים. אסירים מתייחסים לרוב לעבודה בבתי הכלא כעבדות, ומארגני המחאה השנה דורשים לקבל את השכר המקובל עבור עבודות כניקיון ובישול שהם מבצעים מאחורי סורגים.

"אנשים מתחילים להבין כמה זה מגעיל שבני אנוש מקבלים פרוטות", אמרה אמאני סווארי, דוברת מטעם ארגון "ג'יילהואס לויירס ספיק" ֹׁ(Jailhouse Lawyers Speak) – ממארגני השביתה. לפי מומחים, בשל תנאי השכר הנוכחיים אסירים רבים נאבקים כדי שיוכלו להרשות לעצמם שיחות לבני משפחה, משחת שיניים או דאודורנט. גם אחרי שנים של עבודה קשה במאסר, הם לרוב אינם מצליחים לחסוך כסף שיאפשר להם לשכור דירה או לרכוש מוצרים בסיסיים כשהם משתחררים מהכלא.

"אסירים שמעו ברדיו, הם ראו בטלוויזיה", אמרה סווארי, שארגונה תמך גם בהפגנות מחוץ לבתי כלא בימים האחרונים. "אנחנו יודעים שזה נרחב. אנחנו פשוט לא יודעים אילו פעולות ספציפיות ננקטות על ידי אילו אסירים", הוסיפה. עם זאת, גורמים רשמיים במערך הכליאה של ארה"ב בכמה מדינות ניסו להקטין מהיקף המחאה, ובמקרים רבים הם הכחישו כי היא בכלל מתקיימת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ