מדענים: נחש־על בן כלאיים עשוי לאיים על עולם החי בביצות פלורידה

חוקרים שבדקו את עולם החי באוורגליידס הופתעו למצוא נחשים בעלי מטען גנטי של פיתון הודי ופיתון בורמזי. הפיתון הבורמזי נחשב לטורף העליון של האזור, אך בן דודו ההודי ידוע כמהיר ותוקפני יותר

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחש פיתון בורמזי באוורגליידס בפלורידה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

מלטאות ענק שאוכלות בשר ועד לצפרדעים רעילות שמטפסות על עצים, האוורגליידס בפלורידה הפכו מקלט למינים פולשים שמשמידים ומכלים בהתמדה את החי והצומח באזור. כעת נודע כי ניתן למצוא סופר טורף חדש בשטח הפראי: נחש פיתון בן כלאיים, שחוקרים חושבים כי הוא יכול להסתגל טוב יותר לסביבה סובטרופית ולהתפשט במהירות גדולה יותר מכל חיה אחרת בסביבה הביצתית.

הנחש התגלה בזמן מחקר שנועד לשפר את הידע על מינים של חיות מקומיות באוורגליידס. כחלק מהמחקר, מדענים מטעם "הסקר הגיאולוגי של ארה"ב", אחת מסוכנויות הממשל, בדקו 400 נחשים שנתפסו באוורגליידס על פני תקופה של עשר שנים. החוקרים ציפו למצוא רק נחשים בעלי מטען גנטי טהור של פיתון בורמזי – נחש הבריח הקטלני שהפך נפוץ במיוחד והחליף את האליגטור האמריקאי בתור הטורף העליון של האזור, מאז מספר קטן של חיות מחמד לא רצויות שוחררו לטבע בשנות ה–80.

תחת זאת, הם הופתעו לגלות "עץ משפחה סבוך": המטען הגנטי של הפיתון ההודי נמצא בלפחות 13 נחשים. מין זה של פיתון קטן, מהיר ולרוב תוקפני יותר מבן דודו הגדול, והוא משגשג באזורים גבוהים ויבשים יותר. כך למשל, הפיתון הבורמזי נוטה להעביר יותר מזמנו בביתו בתוך מקווי מים.

מרגרט האנטר, חוקרת ומומחית לגנטיקה ומובילת המחקר, אמרה: "כששני מינים מתאחדים לכל אחד מהם יש סט ייחודי של תכונות ומאפיינים גנטיים שבהם הם משתמשים כדי לשרוד". עוד הוסיפה: "כשמשלבים את התכונות האלו, לעתים הצאצא יקבל את התכונות הטובות ביותר". לדבריה, הדבר עשוי ליצור נחש באוורגליידס שיקבל "את הטוב משני העולמות, ושיוכל להסתגל מהר יותר למערכת האקולוגית החדשה".

עם זאת, החוקרים חושבים כי ההצלבה בין שני המינים של הפיתון נעשתה לפני הגעתם לפלורידה, וכי הממצאים אינם מעידים על התפרצות של נחש־על חדש באווורגליידס. לשם כך, הסבירה האנטר, על נקבות פיתון שנושאות את המטען הגנטי יהיה להתרבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ