תערוכה קווירית ניצחה את הצנזורה השמרנית בברזיל

בית משפט בברזיל, שזכויות להט"ב בה נובעות ברובן מפסקי דין ולא מחקיקה, הורה לפתוח את התערוכה חרף התנגדויות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג בתור לתערוכת "מוזיאון הקווירים" בברזיל, השבוע
זוג בתור לתערוכת "מוזיאון הקווירים" בברזיל, השבועצילום: DADO GALDIERI / NYT

גאודנסיו פידליס, האוצר שאסף את 264 היצירות שהרכיבו את תצוגת "מוזיאון הקווירים", שכללה רישום של ילדים מחייכים ועליהם המלים "טרנסווסטיט" ו"ילד הומו", ציפה למעט ביקורת, אבל שום דבר לא יכול היה להכין אותו לסערה שהתחוללה ולהפגנות שהביאו בתוך ימים ספורים לסגירתה של התערוכה.

גם אחרי סגירתה המשיכה הביקורת לככב בכותרות, ועוררה דיון ציבורי סוער בן כמה חודשים בנוגע לחופש הביטוי, ומהי אומנות. וכך, אחרי כמעט שנה של ויכוחים, נפתחה החודש מחדש התערוכה — שכללה גם ציור של הבתולה מריה מערסלת בחיקה קוף, ולחם קודש שעליו כתובות מלים דוגמת "נרתיק" ו"פין" — וזאת בפרקה לאז'ה, גן ציבורי בריו דה ז'ניירו שבו פועל גם בית ספר ידוע לאמנות. 

פידליס עלה אחוז התרגשות על הבמה בטקס פתיחת התערוכה, וסימן בידו את סמל הניצחון. "אחרי הצנזורה וסגירת 'מוזיאון הקווירים' לא היתה ברירה אלא להגיב ולהאמין שהעתיד יביא לנו את הניצחון", אמר לקהל המריע שנופף בדגלי הקהילה הגאה. למרות טענת הניצחון, אין לאופוזיציה כל כוונה להיכנע במאבק. בשעה שנשא את הדברים, קראה קבוצה קטנה של מפגינים קריאות ביניים. הם נשאו את דגלי ברזיל ושלטים דתיים, ובהם תמונה של זוג לבן מחייך עם שלושה ילדים, ומעליהם הכותרת: "אלוהים ברא את האדם בצלמו. הוא ברא איש ואשה".

מפגינים דתיים נושאים שלטים נגד התערוכה בריו דה ז'ניירו, החודשצילום: DADO GALDIERI / NYT

התערוכה השנויה במחלוקת מיקדה את תשומת הלב במאבק על זכויות הלהט"בים בברזיל — המדינה הגדולה באמריקה הלטינית. בעשור האחרון נרשמו לזכות התנועה לשוויון זכויות ללהט"בים ניצחונות חשובים באזור. ברזיל, שהחלה להכיר בקשר בין בני אותו מין בשנת 2004, הפכה ב–2013 לאחת המדינות הראשונות ביבשת אמריקה שהכירה חוקית בנישואין בין בני ובנות אותו מין.

בסאו פאולו, העיר הגדולה במדינה, מתקיים מצעד הגאווה הגדול במדינה, וריו דה ז'ניירו נחשבת זה מכבר אבן שואבת לתיירות להט"בית. ואולם, הישגי התנועה למען הלהט"בים הושגו בעיקר בבתי המשפט — ולא באמצעות חקיקה. זאת, בשעה שציבור הבוחרים הצביע יותר ויותר למען פוליטיקאים שמרנים.

רק מחוקק אחד בקונגרס של ברזיל הוא הומו מוצהר. 199 מבין 513 הנבחרים בבית התחתון שייכים לוועידה האוונגלית, הכוללת חברים שקראו לטיפולי המרה. "אין קורלציה ישירה בין שינויים בחוק לבין קבלה נרחבת בחברה של להט"בים", אמר פבריס הודאר מנציבות האו"ם לזכויות אדם, המתמקד בנטייה מינית ובזהות מגדרית. "במקומות מסוימים באמריקה הלטינית השתנו הזכויות בחוק הרבה יותר מהר מהחברה עצמה".

תערוכת "מוזיאון הקווירים"צילום: DADO GALDIERI / NYT

בשעה שהזירה הפוליטית הלכה והפכה עוינת לתנועת הלהט"בים, פנו הפעילים לאמנויות ולמגזר הפרטי לגיוס תמיכה. זה, היה אחד הגורמים שהניעו את פביו שוורצוולד, ראש בית הספר לאמנות פארקה לאז'ה, לפתוח מחדש את התערוכה.
בית הספר מעולם לא נרתע ממחלוקת. הוא נוסד בשנות ה–70 בתקופת השלטון הצבאי בברזיל, והפך למוקד לאמנים ולאינטלקטואלים שמתחו את גבולות הביקורת בתקופה שבה חופש העיתונות והביטוי היו מוגבלים ביותר. כדי לממן את התערוכה, יזם שוורצוולד קמפיין מימון המונים שבאמצעותו גייס יותר מ–327 אלף דולר.

המלחמה הראשונה על תערוכת "מוזיאון הקווירים" התלקחה ימים ספורים אחרי שנפתחה בתחילת ספטמבר שנה שעברה, במרכז התרבות של בנקו סנטנדר, אחד הבנקים הגדולים בברזיל, בעיר פורטו אלגרה שבדרום המדינה.

נשים מתופפות בעת הפתיחה של התערוכה, החודשצילום: DADO GALDIERI / NYT

הארכיבישופות של פורטו אלגרה פירסמה הודעה שבה כינתה את היצירות "התקפה על התרבות היהודית־נוצרית שתרמה להיווצרות תרבות המערב". עוד היא הוסיפה כי "בעתות טרור ואי סובלנות, לא בונים גשרים באמצעות תוקפנות וחוסר כבוד לדברים האינטימיים והקדושיים ביותר של האחר: אמונתו וגופו". בנקו סנטנדר החליט לסגור את התערוכה, ופרסם התנצלות בפני מי שנפגע מתוכנה.

התביעה הפדרלית התנגדה לסגירת התערוכה והורתה לבנק לפתוח אותה מחדש, ומיד. "חופש הביטוי הוא זכות מוגנת בחוקה, זכות חיונית לכבוד האדם", כתבה התביעה, ואולם לא היה בסמכותה לאלץ את הבנק לפתוח את התערוכה. פידליס ניסה להעביר את התערוכה למוזיאון לאמנות של ריו, אבל ראש עיריית ריו, כומר אוונגלי, סירב, בטענה שהמוזיאון מתקיים ממימון ציבורי. ואז התערב בית הספר לאמנות בנעשה והציע לארח את התערוכה.

ביום הפתיחה צפו מנהלי פארקה לאז'ה עימותים אלימים ושכרו את שירותיהם של כוחות אבטחה ואמבולנס. "קהילת הלהט"ב מתחילה להתעורר פוליטית", אמר דיוויד מירנדה, חבר מועצת העיר והומו מוצהר. "אנשים צריכים לשים לב לאלימות סביבם". עד לסיום הנאומים, מעט אחרי שעת הצהריים, הלך והתארך התור לקניית כרטיסים עד מסביב לפינת הרחוב. בשבוע הפתיחה ביקרו בתערוכת מוזיאון הקווירים, שתהיה פתוחה עד ל–16 בספטמבר, כמעט 7,000 בני אדם. "מספר המבקרים מוכיח שה'קריאוקאס' לא ישלימו עם צנזורה", אמר שוורצוולד והשתמש בדבריו בכינוי של תושבי ריו דה ז'ניירו.

כתב: ארנסטו לונדוניו

לידיעה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ