טראמפ: היועמ"ש ששיתף פעולה עם החקירה יעזוב בקרוב את הבית הלבן

לפי ניו יורק טיימס, היועץ דונלד מקגאהן סייע לחוקרים הבודקים אם הנשיא שיבש הליכי חקירה, ומסר פרטים על הנשיא שלא היו מתגלים בדרך אחרת

ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקגאהן וטראמפ, ביוני
מקגאהן וטראמפ, ביוניצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי היועץ המשפטי של הבית הלבן יעזוב את תפקידו בסתיו. דונלד מקגאהן, בכיר נוסף שעוזב את הבית הלבן, יסיים את תפקידו דווקא בעת שטראמפ זקוק לבעלי ברית שיוכלו לייעץ לו כיצד לנהוג על רקע התקדמות החקירה הרוסית. בנוסף, עזיבתו של מקגאהן עשויה להגביר את השאלות סביב יחסיו של הנשיא עם עדים ועדים פוטנציאליים בחקירת הרוסית. אך יותר מכל, מקגהאן הוא עד מפתח סביב השאלה אם הנשיא ניסה לשבש את החקירה שמוביל החוקר המיוחד רוברט מולר.

בציוץ שפרסם, טראמפ כתב כי הוא "עבד עם דון זמן רב וכי הוא מעריך באמת את השירות שלו". אך היחסים בין הנשיא למקגהאן הפכו בעייתיים לפני כשנה: באותה עת, מקגהאן לא עצר את התובע הכללי ג'ף סשנס מלהכריז על עצמו כמנוע מלעסוק בחקירה הרוסית. טראמפ זעם, תקף בחריפות את מקגהאן ואמר כי הוא זקוק לתובע כללי שיגן עליו.

ביוני 2017 ביקש הנשיא ביקש ממקגהאן לפטר את החוקר המיוחד מולר. טראמפ נסוג בסופו של דבר מהדרישה לאחר שמקגהאן אמר כי יעדף להתפטר ולא להוציא לפועל את הוראת הנשיא. מקגהאן שימש כעורך הדין הבכיר בקמפיין טראמפ, ובחודשים האחרונים הוא שקל להתפטר מתפקידו פעמים רבות, כך על פי אנשים ששוחחו עמו. בהתאם לכך, מזה זמן מה נפוצות בוושינגטון שמועות כי הוא צפוי לעזוב את הבית הלבן. בציוץ שפרסם היום אמר הנשיא כי מקגאהן יפרוש לאחר מינוי ברט קבאנו לשופט בבית המשפט העליון.

מקגהאן נשאר בתפקיד על רקע לחץ מצד מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, הסנאטור מיץ' מקונל מקנטקי. מקגהאן עמל בין היתר על הוצאתה לפועל של תוכנית בהובלתו למנות שופטים שמרנים למערכת המשפט הפדרלית. כמו כן, מקגהאן ידוע כאחד מנאמניו של ראש הסגל של טראמפ, ג'ון קלי.

לאחרונה דווח בניו יורק טיימס כי מקגאהן שיתף פעולה עם צוות החוקר המיוחד מולר, בכירים בבית הלבן אמרו לעיתון כי מקגאהן חשף פרטים שלא היו מתגלים בדרך אחרת.

לפי אותם דיווחים, בלפחות שלושה ראיונות, שנערכו בתשעת החודשים האחרונים ונמשכו יחד 30 שעות, העניק מקגאהן לחוקרים הצצה לרגעים הפרטיים ביותר של הנשיא עם עורכי דינו. הוא תיאר את זעמו של טראמפ על החקירה ואת הדרכים שבהן רצה טראמפ להגיב לה. הוא סיפר בין היתר פרטים על רצונו של טראמפ למנות אדם נאמן לו לפקח על החקירה – לרבות הדרישות החוזרות ונשנות שלו מהתובע הכללי סשנס. הניו יורק טיימס דיווח כי החוקרים לא היו מגלים על ניסיונו של טראמפ לפטר את מולר ללא עדותו של מקגאהן.

מקגהאן תושאל כמה פעמים על ידי צוות החקירה של מולר, ומסר להם פרטים על אירועים כמו הפיטורים הפתאומיים של ראש הבולשת בחודש מאי, ג'יימס קומי. פיטורים אלו, כמו פיטורים ועזיבות נוספות בבית הלבן, קירבו את החקירה הרוסית אל הנשיא בכמה אופנים: סילוקו הפתאומי של קומי הביא למינוי מולר לתפקיד החוקר המיוחד. כמו כן, הפיטורים של היועץ לביטחון לאומי הראשון של הנשיא, מייקל פלין, הביאו בין היתר לכך שפלין שיתף פעולה עם החקירה של מולר. ועזיבתו של האסטרטג סטיב בנון הותירה קרע בינו לבין הנשיא, בדיוק כשבנון נפגש עם מולר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ