משרד החינוך בממשל טראמפ מעניק הגנות לאוניברסיטות נגד האשמות בתקיפה מינית

לפי הצעתה של שרת החינוך בטסי דבוס, תצומצם ההגדרה של הטרדה מינית בקמפוסים ובתי הספר יחויבו לטפל בתלונות רק אם התקריות התרחשו בשטחן, אך לראשונה יוגדר הליך רשמי לטיפול בתלונות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בטסי דבוס, לפני שבועיים בוושינגטון
בטסי דבוס, לפני שבועיים בוושינגטוןצילום: בלומברג

שרת החינוך של ארצות הברית, בטסי דבוס, מתכננת לשנות את תקנות ההטרדה המינית במערכת החינוך האמריקאית כך שמואשמים בהטרדה, תקיפה מינית או אונס יזכו להגנה רחבה יותר. התקנות גם יקטינו את האחריות של המוסדות כלפי הקורבנות אך ידרשו מהקולג'ים והאוניברסיטאות לספק להם מערכת תמיכה רחבה יותר.

לפי הצעתה של דבוס, ההגדרה של הטרדה מינית תצומצם והמוסדות יחויבו לבדוק תלונות על הטרדות מיניות רק כשיוגשו דרך צינורות רשמיים - ולא באופן יזום - ורק כאשר ההטרדה מתרחשת בשטח המוסד. במקביל, התקנות החדשות יקשו על סטודנטים וגורמים חיצוניים להוכיח כי האוניברסיטה או הקולג' לא טיפלו בתלונותיהם כראוי. במשרד החינוך הדגישו בתגובה לפרסום בניו יורק טיימס כי מדובר בטיוטה וכי ייתכן שההצעה תשתנה עד שתוצג באופן רשמי.

הפגנה נגד הטרדה מינית בלוס אנג'לס, בשנה שעברהצילום: Damian Dovarganes/אי־פי

ההצעה משמרת הלכה למעשה את מרבית החוק הקיים, שמגדיר התנהגות מינית בלתי הולמת כפגיעה בזכות לחינוך של הסטודנטים הנפגעים. עם זאת, ההצעה החדשה תנסה להגדיר לראשונה מהי הטרדה מינית בתוך המוסדות ולייצר הליך מוסכם וקבוע להתמודדות עם הטרדות מיניות במערכת החינוך. על אף שהתקנות רלוונטיות בעיקר למוסדות ההשכלה הגבוהה - אוניבסיטאות וקולג'ים - הן תקפות גם לגבי מקרי הטרדה, תקיפה מינית ואונס בתיכונים ובתי ספר יסודיים.

"היעדרן של הנחיות ברורות באשר לפעילות המוסדות למניעת הטרדה מינית והטיפול בתלונות פגעה בכל הצדדים המעורבים", נכתב במסמך של משרד החינוך שהגיע לידי ניו יורק טיימס, "זה פגע באמון של הסטודנטים במוסדות החינוך וביכולת שלהם להתמודד עם הבעיה". לפי המסמך, התקנות החדשות יקלו על שני הצדדים לבקש ראיות מהצד השני וכן יעודדו אותם לפתור את העניין בהליך גישור לפני פניה לאמצעים מחמירים יותר.

בניגוד לתקנות מימיו של הנשיא הקודם ברק אובמה - שמוסדות להשכלה גבוהה בארה"ב תיארו כמכבידות - התקנות החדשות של ממשל טראמפ יקבלו מעמד של חוק ללא אישור של הקונגרס. תקנות ממשל אובמה, שנכנסו לתוקף ב-2011 וזכו לתמיכתם של ארגונים לתמיכה בקורבנות תקיפה מינית, הטילו את האחריות לטיפול בתלונות על הטרדה ותקיפה מינית על המוסדות, ואיימו על מוסדות ציבוריים בשלילת מימון אם לא טיפלו בתלונות אלו כראוי.

"האמת היא שהמדיניות של הממשל הקודם פגעה בסטודנטים רבים מדי", אמרה דבוס לפני כשנה, "ניצולות וקורבנות שנפגעו מהיעדרו של הליך ראוי, וכן ראשי האוניברסיטאות, אמרו לי שהתקנות הנוכחיות פוגעות בכל המעורבים". במרבית הארגונים למלחמה בהטרדות מיניות תקפו את הדברים ואת ההצעה. "מדובר בדרך להפוך את הקמפוסים למקום בטוח יותר עבור מטרידים מינית ואנסים, במקום הקורבנות" אמרה ג'ס דווידסון, מנהלת הארגון End Rape on Campus.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ