ארה"ב ניסתה להפוך אוליגרכים רוסים למודיעים. זה לא הצליח לה - ואז טראמפ שמע על זה

האף-בי-איי ומשרד המשפטים רצו שאולג דריפסקה ימסור מידע על הפשע המאורגן בארצו ועל מעורבות רוסיה בבחירות ב-2016. הוא סירב וגילוי הסיפור סיפק לטראמפ נשק לתקוף את חקירת מולר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האוליגרך אולג דריפסקה עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין בוועידה כלכלית בדה נאנג, וייטנאם, בשנה שעברה
האוליגרך אולג דריפסקה עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין בוועידה כלכלית בדה נאנג, וייטנאם, בשנה שעברהצילום: Mikhail Klimentyev/אי־פי

גורמים בארה"ב העריכו כי להאשמות נגד אולג דריפסקה, אוליגרך רוסי בעל קשרים הדוקים עם הקרמלין, בדבר סחיטה, שוחד ואפילו ברצח, היה בסיס מוצק. הם גם חשבו שהוא עשוי לשמש מקור מצוין.

בין 2014 ל–2016, ניסו הבולשת הפדרלית (FBI) ומשרד המשפטים, בלא הצלחה, להפוך את דריפסקה למודיע. הם רמזו לו שהם עשויים לסייע לו בפתרון בעיות הוויזה שלו לארה"ב ואפילו לבחון דרכים לטפל בבעיות המשפטיות שלו. בתמורה, הם קיוו לקבל מידע על הפשע המאורגן ברוסיה, ולאחר מכן על אופי המעורבות הרוסית בבחירות 2016 בארה"ב, כך לדברי גורמים רשמיים בעבר ובהווה ולדברי מקורבים לדריפסקה. בפגישה דרמטית אחת, הפתיעו סוכני FBI את דריפסקה בביתו בניו יורק ולחצו עליו לגלות אם פול מנפורט, שותף עסקי לשעבר שהפך ליו"ר הקמפיין של טראמפ, שימש כאיש קשר בין אנשי טראמפ לבין הקרמלין.

נשיא ארה"ב טראמפ באירוע גיוס תרומות בשארלוט, שלשוםצילום: AFP

גורמים רשמיים בארה"ב סיפרו כי הניסיון להפוך את דריפסקה למודיע היה חלק ממאמץ חשאי נרחב יותר, שנועד להשיג את שיתוף הפעולה של כמה מהאנשים העשירים ביותר ברוסיה, שכמעט כולם, בדומה לדריפסקה, תלויים בנשיא ולדימיר פוטין לשימור עושרם.

במאמץ זה השתתפו ברוס אור, בכיר במשרד המשפטים שהיה לאחרונה מטרה להתקפותיו של טראמפ, והמרגל הבריטי לשעבר כריסטופר סטיל, שאסף תיק ובו מידע לא מאומת על קשרים בין מסע הבחירות של טראמפ לבין רוסיה. אך נראה כי המאמץ השיטתי לזכות בשיתוף הפעולה של האוליגרכים, שלא נחשף עד כה, כשל. ולדברי מקור שמעורה בפרטים, דריפסקה סיפר לחוקרים האמריקאים שלדעתו התיאוריות על הפשע המאורגן הרוסי ועל קנוניה של הקרמלין להשפיע על הקמפיין אינן נכונות. אותו אדם הוסיף שדריפסקה עדכן את הקרמלין במאמצי ארה"ב להעביר אותו צד.

הנשורת של ניסיונות אלה הגיעה לזירה הפוליטית בארה"ב, והיא מסייעת לקמפיין שמנהל טראמפ לערער על אמינות החוקר המיוחד רוברט מולר, שבודק אם רוסיה תיאמה את מעורבותה בבחירות עם הקמפיין של טראמפ. המגעים בין אור וסטיל פורטו במיילים ובפתקים שכתב אור, שמשרד המשפטים העביר לרפובליקאים בקונגרס מוקדם יותר השנה. עיתונאים אחדים, בהם שדרנים בערוצי החדשות השמרניים, דיווחו על אותם מגעים, אבל לא על התוכנית הנרחבת יותר לפנות לאוליגרכים ולא על הקשרים בין אור וסטיל לבין דריפסקה.

ברוס אור, בכיר במשרד המשפטים שהשתתף במאמצים לשכנע את האוליגרך להפוך למודיע, בסנאט, בחודש שעברצילום: CHRIS WATTIE/רויטרס

הגילוי שאור שיתף פעולה עם סטיל סיפק לבעלי בריתו של הנשיא טראמפ חומרים חדשים כדי לתקוף את החקירה של מולר, ומציג אותה כחלק ממזימה נרחבת וממושכת של ה"דיפ סטייט" לפגוע בטראמפ. בעיני אנשי הנשיא, אור ואשתו - שעבדה עבור חברת המחקר שחיברה את התיק של סטיל - הם שחקנים מרכזיים בקנוניה מרושעת להרוס את הנשיאות.

טראמפ עצמו ניצל את הדיווחים ואיים לבטל את הסיווג הביטחוני של אור, וטען שמשפחתו "קיבלה כסף גדול כדי להמציא את התיק המזויף, המלוכלך והלא אמין". סטיל אכן דן עם אור בתחקיר, שהפך לתיק על טראמפ בחודשים האחרונים של מערכת הבחירות. בעלי תפקידים בהווה ובעבר אמרו שדריפסקה היה הנושא של רבים מהמגעים בין שני הגברים בשנים 2014 עד 2016.

הנשיא ובעלי בריתו הזכירו כראייה למזימה נגדם מסמך שאור כתב בכתב ידו ושמתייחס למגעיו עם סטיל. הקשרים בין השניים החלו לפני שטראמפ הפך למועמד לנשיאות והמשיכו גם בזמן הקמפיין. מגעיו של דריפסקה עם הבולשת התקיימו בספטמבר 2015 ובאותו חודש כעבור שנה. הפגישה המאוחרת יותר התרחשה חודשיים לאחר שהבולשת פתחה בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות וחודש לאחר שמנפורט עזב את מסע הבחירות של טראמפ, נוכח דיווחים על עבודתו עם מפלגות באוקראינה התומכות ברוסיה.

גורמים בארה"ב דיברו בעילום שם על היוזמה לגייס אוליגרכים רוסים. רובם הביעו חוסר נוחות ואמרו שהם חוששים שמסירת פרטים על הניסיון לטפח את דריפסקה ואוליגרכים אחרים פוגעים בביטחון הלאומי של ארה"ב ומחזקים את אחיזת פוטין. אבל לדבריהם, הם גם אינם רוצים שטראמפ ובעלי בריתו ינצלו את סודיות התוכנית כך שיוכלו להציג פרטים מחוץ להקשרם ולחבל בחקירה של החוקר המיוחד. גם זה, לדעתם, עלול לפגוע בביטחון ארה"ב.         

לא רק הבולשת מודאגת בשל מעורבות רוסיה בבחירות בארה"ב. סוכנויות הביון של ארה"ב התריעו, לאחר חודשים שבהם התקבלו דיווחי מודיעין, על קשרים בין מקורבים של טראמפ לבין הרוסים, ועל הפריצה של מוסקבה למיילים של המפלגה הדמוקרטית. מאוחר יותר הודיעו סוכנויות המודיעין האמריקאיות שרוסיה אכן ניסתה להתערב בבחירות ושהיא פעלה לקדם את מועמדותו של טראמפ.

בדרגים הבכירים ביותר בממשלו של ברק אובמה נידונו בהרחבה דרכי התגובה, בלא שייראה כאילו הממשל מנסה להטות את כפות המאזניים בבחירות לנשיאות לטובת הילרי קלינטון.

עם זאת, דריפסקה אמר לסוכני הבולשת שאמנם אין לו שום חיבה אל מנפורט, שעמו היה מסוכסך בסכסוך עסקי מר, אבל הוא סבור שהתיאוריות על תפקידו במערכת הבחירות "מגוחכות". הוא גם חלק על הטענה שהיו קשרים בין מסע הבחירות של טראמפ לרוסיה, זאת לדברי אדם שבקי בתוכן השיחה. מאמצי משרד המשפטים להפוך את דריפסקה למודיע נכשלו מיד אחר כך. באותו זמן גם חלה הידרדרות ביחסי ארה"ב ורוסיה.

באפריל שעבר, הטיל משרד האוצר סנקציות קשות על דריפסקה ועל חברת האלומיניום הענקית שבבעלותו, בטענה שהוא הפיק רווחים מה"פעילויות המזיקות" של רוסיה ברחבי העולם. בהודעה על הסנקציות, ציטט ממשל טראמפ האשמות נגד דריפסקה, הכוללות סחיטה, הברחות, שוחד, קשרים לפשע המאורגן ואפילו הוראה לרצוח איש עסקים. דריפסקה הכחיש את הטענות, ובעלי בריתו טוענים שהסנקציות הן בעצם עונש על סירובו לשתף פעולה עם האמריקאים.

לכתבה בניו יורק טיימס של קנת פוגל ומתיו רוזנברג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ