הצעירה שהואשמה בפעילות חשאית למען רוסיה בארה"ב קידמה עסקת דלק מטוסים

מריה בוטינה קיוותה להרוויח מיליון דולר מהעסקה, שבה נקשרו גם נשיא ה-NRA לשעבר ולוביסטית מוכרת בוושינגטון. לפי עורך דינה, העסקה מוכיחה כי היא פעלה באופן עצמאי ולא מטעם הקרמלין

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריה בוטינה במוסקבה, ב-2013
מריה בוטינה במוסקבה, ב-2013צילום: /אי־פי

בשביל הפעילה הצעירה למען הזכות לשאת כלי נשק בארה"ב, זה היה יכול להיות רווח גדול במיוחד: מיליון דולר עבור סיוע בעסקה למכירת דלק מטוסים רוסי למתווך אמריקאי. כל שהיה עליה לעשות היה להבטיח את העברת דלק המטוסים. כדי לעשות זאת פנתה אותה פעילה, מריה בוטינה, לאנשי קשר במולדתה וניסתה לספק את הסחורה. שנה לאחר מכן, בוטינה בת ה–29, ממתינה למשפטה בתא כלא מחוץ לוושינגטון.

התביעה בארה"ב טוענת כי בוטינה שימשה כסוכנת חשאית עבור הקרמלין בארה"ב. עוד טוענת התביעה כי בוטינה נתמכה על ידי המודיעין הרוסי והצליחה להסתנן לארגונים שמרניים בארה"ב כדי לקדם את האינטרסים של מוסקבה. בוטינה מכחישה את האשמות אלו ואחרות. אך התביעה מתעקשת וממשיכה לטעון: בוטינה השתמשה באג'נדה של זכויות נשיאת כלי נשק כדי לחדור למעגלים שמרניים בארה"ב, ואז החלה ברומן עם פעיל רפובליקאי כדי לפתוח דלתות נוספות.

איור ממשפטה של בוטינה בארה"ב, השנהצילום: Dana Verkouteren/אי־פי

מאמציה של בוטינה לסחור בדלק מטוסים רוסי יוצאי דופן בשל האנשים שהיו מעורבים בעסקה: דייוויד קיין, הנשיא לשעבר של ארגון הרובאים הלאומי בארה"ב ׁ(NRA) ומנהיג בולט בתנועה השמרנית. גם רעייתו של קיין, לוביסטית מוכרת בוושינגטון בשם דונה, היתה מעורבת. כך גם בן זוגה של בוטינה – פול אריקסון, שניהל את הקמפיין הנשיאותי של פטריק ביוקנן ב–1992. העסקה מדגישה את המציאות שבה התביעה נאלצת לנווט בתיק נגד בוטינה. לאחר שהגיעה לארה"ב היא הקיפה עצמה בשמרנים אמריקאים בעלי פרופיל גבוה, וגם בדמויות מפוקפקות שביקשו להרוויח כסף במהירות – ולא תמיד ברור מי הוא מי.

לבוטינה לא היה ניסיון בעסקי הדלק, ואף על פי כן היא נכנסה לעסקה שהיתה תלויה ביכולתה לארגן כמות גדולה של דלק מטוסים – כמעט כפול ממה שכל המזקקות של רוסיה מייצאות בחודש אחד. לפי עורך דינה של בוטינה, העסקה מוכיחה שהצעירה לא פעלה בארה"ב מטעם ממשלת רוסיה, אלא באופן עצמאי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ