בברזיל מאשימים: קיצוצי הממשלה תרמו לשריפת המוזיאון הלאומי

השריפה כילתה חלק ניכר מ-20 מיליון הפריטים במוזיאון בריו דה ז'ניירו. הממשלה הוציאה בשנים האחרונות כסף רב על אירוח האולימפיאדה ועל תוכניות בנייה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השריפה במוזיאון, היום לפנות בוקר
השריפה במוזיאון, היום לפנות בוקרצילום: Leo Correa/אי־פי

הרשויות בברזיל עדיין חוקרת את הגורם לשריפה שכילתה היום (שני) את המוזיאון הלאומי במדינה, אך כבר עתה עולות האשמות כי קיצוצים של הממשלה ומערכות כיבוי אש לקויות הם גורמי מפתח באסון. ואכן, בשנים האחרונות הוציאה הממשלה בברזיל כסף רב על אירוח האולימפיאדה ועל פרויקטים גדולים של בנייה, אך קיצצה בהוצאות על תרבות וחינוך בשם הצורך בתוכניות צנע.

מוקדם יותר היום אמר מפקד מערך הכבאות של ריו דה ז'ניירו, רוברטו רובאדיי, כי שני ברזי כיבוי ליד המוזיאון היו יבשים, ולכן התעכב המאמצים לכבות את הלהבות. כמו כן, שר התרבות של ברזיל, סרג'יו לייטאו, מסר לעיתונות המקומית כי השריפה נגרמה ככל הנראה על ידי זרם חשמלי או על ידי בלון נייר מלא באוויר חם שייתכן כי נחת על המוזיאון החשוב ביותר במדינה שמוקדש להיסטוריה ולמדע.

עובדי המוזיאון מסדרים חתיכות שניצלו מהשריפה, היוםצילום: Silvia Izquierdo/אי־פי

השריפה במוזיאון בריו דה ז'ניירו פרצה בסביבות השעה 19:30 (זמן מקומי) והשתוללה לאורך הלילה. לא דווח על נפגעים, אך הצוות הבכיר במוזיאון תיאר את האובדן למדע, להיסטוריה ולתרבות של ברזיל כבלתי ניתנים למדידה. בשעות הבוקר השתלטו כבאים על הלהבות ואפשרו למנהלי המוזיאון לסקור את ההריסות המעשנות של המורשת של ברזיל. מבדיקה של הבניין החרב היה ברור כי ההרס עצום: המוזיאון בן כ–200 שנה, וקיים חשש כי השריפה השמידה חלק גדול מ–20 מיליון הפריטים במוזיאון.

עובדים מוציאים סלע מהמוזיאון, היוםצילום: PILAR OLIVARES/רויטרס

ככל שהתקדם היום, עוד אנשים ניסו להיכנס לפארק שבו שוכן בניין המוזיאון כדי לחזות בקליפתו השחורה. לבסוף פתחה המשטרה את השערים, ובשלב מסוים שוטרים בציוד לפיזור הפגנות ירו גז מדמיע לעבר קבוצה קטנה של מפגינים כועסים, שהתאספו בכניסה לפארק.

המוזיאון השרוף מהאוויר, היוםצילום: RICARDO MORAES/רויטרס

המוזיאון שימש בית לפריטים מצריים וגרקו־רומיים, מאובנים, דינוזאורים וגם ל"לוציה" – שלד בן 12 אלף שנה, שנודע כשלד העתיק ביותר של אדם ביבשת אמריקה. אך ייתכן כי המכה הקשה ביותר היא הרס פריטים של הקהילה הילידית, שלימדו רבים כיצד חיו מיליוני בני אדם לפני עידן הקולוניאליזם. חוסה אורוטאו גווחאחארה, שחקר במוזיאון את ההיסטוריה של הקהילתו, אמר: "זהו האובדן הגדול ביותר של כתבי ילידים באמריקה הלטינית. הזיכרון שלנו נמחק".

מרסיו גומס, אנתרופולוג והנשיא לשעבר של הסוכנות הילידית בברזיל, השווה את האובדן לשריפת הספרייה של אלכסנדריה בשנת 48 לספירה. "לנו הברזילאים יש רק 500 שנות היסטוריה", הוא כתב בפייסבוק, "המוזיאון הלאומי היה בן 200. הזיכרון שלנו קטן, אבל זה מה שהיה לנו, וזה אבוד לנצח. אנחנו חייבים לבנות מחדש את המוזיאון הלאומי".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ