אב שכול ביקש ללחוץ את ידו של מועמד טראמפ לעליון. הוא הפנה לו את גבו

פרד גוטנברג ניגש אל ברט קבאנו והציג עצמו כאביה של נערה שנרצחה בירי המוני בבית ספר בפלורידה. השופט הסתובב והלך מבלי לומר מלה. הבית הלבן: האבטחה התערבה לפני שהוא הגיב

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט קבאנו (מימין) ופרד גוטנברג בוושינגטון, אמש
השופט קבאנו (מימין) ופרד גוטנברג בוושינגטון, אמשצילום: Andrew Harnik/אי־פי

כשאביו של קורבן ירי המוני בבית ספר הושיט את ידו למועמדו של הנשיא דונלד טראמפ לעליון, השופט ברט קבאנו הביט בו, ואז הפנה את גבו והלך מבלי לומר מלה. "הושטתי את ידי ואמרתי: 'שמי פרד גוטנברג, אביה של ג'יימי גוטנברג, שנרצחה בפארקלנד'. והוא הלך", אמר גוטנברג בהתייחסו לתקרית בשימוע של קבאנו אמש (שלישי) בוושינגטון.

הרגע תועד בתמונות ובסרטונים מזוויות שונות. בהצהרה שפרסם לאחר התקרית, דובר מטעם הבית הלבן אמר כי "אדם לא מזוהה" ניגש לקבאנו כשהוא עמד לעזוב להפסקת הצהריים של השימוע, ו"לפני שהשופט היה יכול ללחוץ את ידו, האבטחה התערבה". "כשאתה צופה בווידאו אתה רואה שזה לא המקרה", אמר גוטנברט, "מה שהבית הלבן אומר אינו אמת". קבאנו יצר קשר עין "למספיק זמן כדי שאומר מי אני", אמר גוטנברט, "הוא לחלוטין היה יכול ללחוץ את ידי ולומר: 'אני מצטער על האובדן שלך', אם לא שום דבר אחר".

קבאנו, שנודע כתומך של הזכות לשאת כלי נשק, נהנה מתמיכת ארגון הרובאים הלאומי (NRAׂ), שהכריז בחודש אוגוסט כי הוא הוא יוציא לפחות מיליון דולר על קמפיין פרסום שנועד לקדם את מועמדותו של קבאנו לבית המשפט העליון. בסרטון שפורסם על ידי ה–NRA, הקריין מכריז: "ארבעה שופטים ליברלים מתנגדים לזכותך להגנה עצמית. ארבעה שופטים תומכים בזכותך להגנה עצמית. הנשיא טראמפ בחר בברט קבאנו כדי לשבור את השוויון. זכותך להגנה עצמית תלויה בקול הזה". דוברת מטעם ארגון הרובאים לא הגיבה לשאלות בנוגע לתקרית בין קבאנו ואביו של קורבן הרצח.

גוטנברג הפך דמות בולטת במאבק נגד תפוצת כלי נשק בארה"ב, ודוחף לפיקוח הדוק יותר על רובי תקיפה צבאיים. גוטנברג העמיק את מעורבותו בנושא לאחר שבתו ג'יימי נרצחה במסדרון בית הספר שלה בפלורידה בחודש פברואר האחרון עם רובה AR-15 שנקנה באופן חוקי, לצד 16 בני אדם נוספים. הוא אמר כי הוא השתתף בשימוע של קבאנו בתקווה לגרום לו לשקול את ההשלכות של עמדתו בנוגע לתיקון השני לחוקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ