"אני חלק מההתנגדות"

בכיר בממשל: אנשי טראמפ פועלים בהתמדה כדי לסכל את החלטותיו המסוכנות

בטור חריג שפורסם בעילום שם בניו יורק טיימס, בכיר בצמרת בוושינגטון כותב כי רבים מאנשי טראמפ מנסים להגן על מוסדותיה של ארה"ב מפני הנשיא "הפוגע בבריאות הרפובליקה" ■ טראמפ: טור פחדני

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טראמפ בחדר הסגלגל, אוגוסט 2018
טראמפ בחדר הסגלגל, אוגוסט 2018צילום: Evan Vucci/אי־פי
הארץ

רבים מבכירי ממשלו של דונלד טראמפ פועלים בהתמדה כדי לסכל את רעיונותיו ואינם מאמינים בהוראותיו של הנשיא, כך כותב בכיר בממשל בטור דעה חריג שפורסם אמש (רביעי) בניו יורק טיימס. אותו בכיר מעיד כי הוא ועמיתיו בצמרת אינם קשורים להתנגדות השמאל לנשיאותו של טראמפ, וכי הם פועלים במטרה להגן על המוסדות הדמוקרטיים של ארה"ב מפני הנשיא עד תום כהונתו. הבכיר הוסיף כי הבעיה נעוצה בחוסר המוסריות של הנשיא ובנטייתו לקבל החלטות פזיזות ומסוכנות, והוסיף כי הרעיון לפתוח בהליך הדחתו עלה בקבינט. טראמפ תקף תוך זמן קצר את הפרסום בניו יורק טיימס, אמר כי העיתון כושל והטור פחדני, ותהה בטוויטר אם מדובר בבגידה.

"הנשיא טראמפ מתמודד עם מבחן לנשיאותו שאף מנהיג אמריקאי מודרני לא התמודד עמו", כתב הבכיר בטור הדעה שפורסם בעילום שם. לדבריו, "זהו לא רק החוקר המיוחד שמאיים עליו, או שארה"ב מפולגת באופן מר סביב מנהיגותו, או אפילו שמפלגתו עשויה להפסיד את שליטתה בבית הנבחרים לאופוזיציה שלהוטה להפילו. הדילמה – שהוא אינו תופס לחלוטין – היא שרבים מהבכירים בממשלו עובדים בחריצות מבפנים כדי להכשיל חלקים מהאג'נדה שלו".

הבכיר הדגיש כי הוא ועמיתיו "רוצים שהממשל יצליח וחושבים שרבים מקווי המדיניות שלו כבר הפכו את ארה"ב לבטוחה ומשגשגת יותר". אך מיד הוסיף כי "הנשיא פועל באופן שמזיק לבריאות הרפובליקה שלנו. זוהי הסיבה שרבים מהמינויים של טראמפ נשבעו לעשות את מה שהם יכולים כדי לשמר את המוסדות הדמוקרטיים של ארה"ב, בעודנו הודפים את הדחפים היותר שגויים של טראמפ – עד שהוא יסיים את כהונתו". בניו יורק טיימס נכתב כי זהות הכותב ידועה למערכת העיתון, וכי פרסומה עשוי להביא לסיום תפקידו.

כותב הטור, שפורסם תחת הכותרת "אני חלק מההתנגדות בתוך ממשל טראמפ", ציין כי שורש הבעיה הוא חוסר המוסריות של הנשיא. "כל מי שעובד עמו יודע שהוא אינו מעוגן לעקרונות מובחנים שמדריכים את אופן קבלת ההחלטות שלו. על אף שהוא נבחר כרפובליקאי, הנשיא מראה מעט זיקה לאידאלים ששמרנים מקדמים זה שנים: חשיבה חופשית, שווקים חופשיים ואנשים חופשיים", נכתב בטור. לדברי הבכיר, טראמפ "משווק להמונים את הרעיון שהתקשורת היא אויב העם" והדחפים שלו הם נגד־סחר ואנטי־דמוקרטיים.

"ישנן נקודות אור שהכיסוי השלילי והכמעט תמידי של הממשל בתקשורת אינו תופס: דה־רגולציה אפקטיבית, רפורמה היסטורית במערכת המיסוי, צבא עמיד יותר ועוד", כותב הבכיר. אך לדבריו, "הצלחות אלו התרחשו על אף – ולא בזכות – הסגנון המנהיגותי של הנשיא, שהוא פזיז, מתעמת, קטנוני ולא אפקטיבי". לדבריו, בכירים רבים בוושינגטון יודו באופן פרטי באי־אמון שלהם בפקודות והפעולות של טראמפ, והם פועלים כדי להרחיק את פעולותיהם מגחמותיו.

הטור מתפרסם יממה לאחר שכלי התקשורת בארה"ב ציטטו בהרחבה חלקים מספרו של העיתונאי הידוע בוב וודוורד, שהצביע על חוסר כשירותו של טראמפ לנהל את הבית הלבן. וודוורד, עיתונאי זוכה פרס פוליצר, תיאר כיצד בכירים בממשל עוסקים בבקרת נזקים תמידית ומנסים להניא את הנשיא מרעיונותיו. בטור שפורסם בניו יורק טיימס מובאים דברים שמהדהדים את דיווחו של וודוורד: "האימפולסיביות של טראמפ מביאה להחלטות חצי־אפויות, לא מבוססת על מידע, ולעתים חסרות זהירות, שיש לסגת מהן", נכתב.

"ההתנהגות הבלתי יציבה היתה מדאיגה יותר בלעדיי הגיבורים העלומים בתוך הבית הלבן ובסביבתו" נכתב בטור, "כמה מהעוזרים תוארו כנבלים על ידי התקשורת. אך באופן פרטי, הם התאמצו כדי להכיל החלטות גרועות בתוך האגף המערבי, על אף שהם לא תמיד הצליחו. על האמריקאים לדעת שישנם מבוגרים בחדר. אנחנו מזהים לחלוטין מה קורה. ואנחנו מנסים לעשות את מה שנכון".

הבכיר מתייחס בדבריו גם לאופיו המפוצל של הממשל, אותו הוא מכנה "נשיאות בשני מסלולים". הכוונה בכך היא לנטייתו של טראמפ לעבר שליטים אוטוקרטים ולדיקטטורים, כמו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ומנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און, ובמקביל לפעולותיו של הממשל נגד כמה מאותם שליטים. כך למשל, הבכיר כותב כי "הנשיא הסתייג מגירושם של כל כך הרבה מהמרגלים של פוטין כעונש על הרעלתו של מרגל לשעבר בבריטניה, והוא הביע תסכול מכך שארה"ב המשיכה להטיל סנקציות על רוסיה בשל פעילותה הזדונית. אך צוות הביטחון הלאומי ידע טוב יותר – היה צורך לנקוט פעולות אלו, ולהטיל על מוסקבה אחריות".

הבכיר מתייחס בנוסף במפורש למונח שטראמפ מרבה להשתמש בו - Deep State ("מדינה עמוקה"). לדבריו, הפעולות שנוגדות את רעיונותיו של טראמפ הן "עבודתה של המדינה היציבה".

לקראת סוף הטור נוגע הבכיר בנושא שמעסיק רבים בארה"ב: הדחתו האפשרית של הנשיא. "בהתחשב בחוסר היציבות שבה חזו רבים", כתב, "היו לחישות רבות בתוך הקבינט בנוגע להפעלתו של התיקון ה–25 לחוקה, שיחל תהליך מורכב של הדחת הנשיא. אך איש לא רצה לגרום למשבר חוקתי. ולכן נעשה מה שאנחנו יכולים כדי לנווט את הממשל בכיוון הנכון, עד ש – בדרך זו או אחרת – זה יסתיים". הבכיר מסיים באומרו ש"ישנה התנגדות שקטה בתוך הממשל, של אנשים שבוחרים להציב את המדינה במקום הראשון. אך ההבדל האמיתי יעשה על ידי אזרחים פשוטים שיתרוממו מעל הפוליטיקה, יושיטו יד אל הצד השני במטרה להסיר את התגיות לטובת הגדרה אחת ויחידה: אמריקאים".

טראמפ מגיב לפרסום

לקריאת הטור בניו יורק טיימס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ