אובמה בנאום חריג נגד טראמפ: "פוליטיקה של פחד וטינה, עידן מסוכן"

הנשיא לשעבר תקף את טראמפ באופן ישיר ואמר שהאסטרטגיה של הנשיא המכהן מהווה איום על ארה"ב. נראה שנאומו של אובמה הוא סנונית המבשרת על התפקיד שימלא לקראת הבחירות בעוד חודשיים ■ טראמפ: צפיתי בנאום ונרדמתי

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אובמה באילינוי, היום
אובמה באילינוי, היוםצילום: AFP

נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה תקף הערב (שישי) באופן החריף ביותר מאז הבחירות את הנשיא דונלד טראמפ, וגינה את מה שכינה "פוליטיקה של פחד וטינה". בנאום הפוליטי הגדול הראשון שלו מאז עזב את הבית הלבן, פנה אובמה למצביעים וקרא להם לחזור ל"דמוקרטיה בריאה".  "זה עידן יוצא דופן", אמר, "והוא מסוכן".

אובמה מתח ביקורת חריפה על האסטרטגיה של טראמפ וחברי המפלגה הרפובליקאית, ואמר כי היא מהווה איום חסר תקדים על עתיד המדינה. "פנייה לשבט, פנייה לפחד, הסתת קבוצות זו נגד זו, אמירות שלפיהן הסדר והביטחון יחזרו ללא אלה שלא דומים לנו, או שלא נשמעים כמונו, או שלא מתפללים כמונו – זה ספר ישן, זו תקופה עתיקה", אמר אובמה. הוא הדגיש כי "טראמפ הוא סימפטום של התופעה ולא הגורם לה". "הוא רק מפיק תועלת מטינה שפוליטיקאים אחרים מנפחים כבר שנים", אמר.

קטע מנאומו של אובמה. "טראמפ מפיק תועלת מטינה"

אובמה נאם באוניברסיטת אילינוי, שבה קיבל פרס על אתיקה בממשלה. נאומו נותן הצצה להשתתפותו בקמפיין המפלגה הדמוקרטית לקראת בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר. "כשיש ריק בדמוקרטיה", קרא, "כשאנחנו לא מצביעים, כשאנחנו לוקחים כמובנות מאליהן זכויות בסיסיות וחוקיות - פוליטיקת הפחד משתלטת".

מאז השבעת טראמפ בינואר 2017, אובמה נמנע מלתקוף את הנשיא ישירות. אולם הערב הוא ביקר בחריפות את הפוליטיקה שהתפתחה תחת טראמפ ואת הקונגרס הרפובליקאי. הוא התייחס לעליית הימין הקיצוני ולהתרבות תיאוריות הקונספירציה ותהה: "מה קרה למפלגה הרפובליקאית?". "זה לא שמרנות. זה בוודאי לא נורמלי – זה רדיקלי", אמר אובמה, "לצערי, בעשורים האחרונים פוליטיקת הקיטוב, הטינה והפרנויה מצאה בית במפלגה הרפובליקאית".

לא עבר זמן רב עד שטראמפ הגיב לדבריו של קודמו במשרד הסגלגל. בנאום מול תומכיו בפרגו, הוא התבדח על נאומו של אובמה. "אני מצטער, צפיתי בזה, אבל נרדמתי", אמר. הוא האשים את אובמה בלקיחת קרדיט על שיפור המצב הכלכלי בארה"ב. "זה לא היה הוא", הוסיף.

הנאום המלא (החל מ-05:30)

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ