לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבטיח זה תקופה ארוכה שמקסיקו תממן את הקמתה של חומה עצומה לאורך הגבול בין שתי המדינות, דרישה שמקסיקו דחתה בתוקף. כעת, במסגרת המבצע שמנהל ממשל טראמפ לעצירת ההגירה הלא חוקית, מתכננת ארה"ב לשלם למקסיקו.

בהודעה ששלח באחרונה לקונגרס, אמר הממשל שבכוונתו לקחת 20 מיליון דולר מתוך תקציבי סיוע חוץ, ולהעבירם למקסיקו כדי שזו תוכל לממן טיסות ונסיעות אוטובוס של 17,000 מהגרים שתגרש מאדמתה. בעזרת הכסף תגרש מקסיקו מהגרים ממדינות במרכז אמריקה שעוברים בה בדרך לגבול ארה"ב. כל מהגר ללא אשרה שמוכר כטרוריסט או חשוד ככזה גם יגורש במסגרת התוכנית, כך נאמר בהודעה, אף שמספר האנשים הללו זעום.

מהגרת מהונדורס ביחד עם בתה ברפורמה דה פינדה, מקסיקו, בדרכן לארה"ב, ב-2014צילום: Rebecca Blackwell/אי־פי

לדברי קייטי ולדמן, דוברת המשרד לביטחון המולדת, התוכנית נועדה לסייע לצמצם את זרם המהגרים בגבול ארה"ב ומקסיקו. "אנחנו עובדים בשיתוף פעולה צמוד עם עמיתינו המקסיקאים כדי להתמודד עם מספרי המהגרים הנתפסים בגבול — החודש בלבד חלה עלייה של 38% — ולהבטיח שבעלי תביעות לגיטימיות יזכו להגנות המתאימות", אמרה ולדמן.

דובר שגרירות מקסיקו לא הגיב מיידית ביום רביעי לבקשת תגובה.

התוכנית שנידונה במשרד לביטחון המולדת במשך חודשים היא חלק מיוזמה נרחבת יותר של ממשל טראמפ לנתב תקציבי סיוע בני מיליארדי דולרים למטרות אחרות. הממשל עדיין מחזיק בכמעט שלושה מיליארד דולר מתוך תקציב סיוע החוץ, תקציב שהוקצה בשנה שעברה על ידי הקונגרס בתמיכה רחבה של שתי המפלגות. מאות מיליוני דולרים שהיו אמורים, למשל, לעזור לייצב את סוריה ולתמוך בבתי ספר ובבתי חולים פלסטיניים כבר נותבו למטרות אחרות.

הממשל כבר הודיע כמה פעמים שלא יוציא כספים בהתאם לסדרי עדיפויות של הקונגרס, אבל הוא לא הרבה לפרט מה ייעשה עם הכספים. הממשל הביע לא פעם תסכול מכך שהקונגרס הקצה מיליארדים לסיוע חוץ תוך סירוב לממן את יישום מדיניות ההגירה. 20 מיליון הדולר המדוברים יועברו ממשרד החוץ למשרד לביטחון המולדת, ויישלחו למקסיקו.

"הקונגרס ייעד את הכסף לסיוע לקהילות הנאלצות להתמודד עם פשע, עם שחיתות ועם קשיים כה רבים אחרים, ולא להרחיב את מסע צלב הגירוש של הממשל הזה", אמר חבר בית הנבחרים אליוט אנגל מניו יורק, הדמוקרט הבכיר בוועדת יחסי החוץ של בית הנבחרים, "אני רוצה תשובות בנוגע לשאלה מדוע משרד החוץ חושב שהוא יכול להתעלם מהקונגרס ולשפוך עוד כספים על גירוש. עד אז אעשה ככל שאוכל כדי לעצור את זה".

הצעד של ממשל טראמפ הוא האחרון בסדרה של תמרונים מצדו במטרה לצמצם את מספר המהגרים החוצים את הגבול הדרום-מערבי. המהלך הבולט ביותר היה מדיניות ה"אפס סובלנות" ולפיה כל מהגר שנכנס למדינה ללא אשרה הועמד לדין פלילי. הדבר הוביל להפרדת ילדים מהוריהם בגבול, וגרם למשבר הומניטרי. טראמפ ספג בגין מדיניות זאת ביקורת חריפה, ונקלע למשבר פוליטי עמוק.

יועציו של הנשיא הפעילו אסטרטגיות נוספות במטרה לרפות את ידי המהגרים, ובהם ניסיון לשנות את החוקים הנוגעים לשאלה מי זכאי למקלט מדיני, וניסיון להגיע להסכם עם מקסיקו ולפיו מי שלא ביקש מקלט מדיני במקסיקו לא יוכל לבקש זאת גם בארה"ב.

על פי התוכנית החדשה של ממשל טראמפ, מקסיקו תעצור את המהגרים ותבדוק את מעמדם המשפטי לפני שתגרש אותם. התהליך המשפטי המסורבל והארוך הנהוג בארה"ב לפני גירוש מבקשי מקלט מעורר את תסכולו של טראמפ, שאמר לא פעם כי יש לשנות את החוקים על מנת לזרז את הגירושים. ביצוע הגירושים מתוך מקסיקו יעקוף את התהליך הזה.

ארגונים למען מהגרים כינו את סיוע מימון הגירוש במקסיקו שימוש לא נכון בכספים ובזבוז שלא יפתור את הבעיות שבגללן המהגרים מבקשים להגיע למקסיקו ולארה"ב מלכתחילה.

"אנחנו לא צריכים לשלם למדינה אחרת כדי שהיא תעשה במקומנו את העבודה המלוכלכת. אנחנו צריכים לתקן את מערכת ההגירה שלנו ולעזור למדינות הללו להגיע ליציבות", אמר עלי נוראני, מנהל פורום ההגירה הלאומי, "יש לזה ריח של ייאוש".

לכתבה של גרדינר האריס וג'ולי הירשפלד דייוויס בניו יורק טיימס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ