נשלח ל-50 שנה בכלא - ואז נמצאה הכלבה שהוציאה אותו לחופשי

שרברב במדינת אורגון הורשע בהתעללות מינית בילדה והחל לרצות את עונשו. ארגון סיוע שנחלץ לעזרתו מצא את כלבתה של המתלוננת, שבעדותה במשפט טענה שנורתה למוות על ידי התוקף שלה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלבת הלברדור לוסי, השבוע במדינת אורגון. לא נורתה למוות
כלבת הלברדור לוסי, השבוע במדינת אורגון. לא נורתה למוותצילום: Lisa Christon/אי־פי

מציאתה של כלבת לברדור שחורה העונה לשם לוסי הביאה השבוע לביטול הרשעתו של גבר ממדינת אורגון, שהחל לרצות עונש מאסר של 50 שנה. ג'ושוע הורנר, שרברב מהעיירה רדמונד במדינת אורגון, הורשע ב־12 באפריל 2017 בהתעללות מינית בקטינה.

המתלוננת העידה במשפט שהורנר איים לירות בבעלי החיים שלה אם תתלונן למשטרה על מעשיו ושכדי להמחיש את כוונותיו הוא ירה לנגד עיניה בכלבה שלה והרג אותה. שישה חודשים אחרי שחבר מושבעים הרשיע את הורנר בהחלטה שלא התקבלה פה אחד, הוא פנה לארגון Oregon Innocence Project, המסייע לאנשים שהורשעו באורגון להוכיח את חפותם, וביקש ממנו עזרה. הארגון נענה לבקשתו.

הורנר טען שלא ירה בכלבה ושאיתורה יוכיח שהמתלוננת מסרה עדות שקר; אבל הוא לא ידע אם הכלבה בחיים ואם כן, היכן היא. חברי הארגון החלו בחיפושים אחר הכלבה; נודע להם שהלברדור השחורה נמסרה לאימוץ, אבל הם התקשו לעלות על עקבות בעליה החדשים; בסופו של דבר הם מצאו אותה בעיירה גרהארט מצפון-מערב לפורטלנד וזיהו אותה כלוסי, כלבתה של המתלוננת.

"היא שתתה מים מקערה וישבה בצל. שיחקנו איתה, ליטפנו אותה, היה נפלא", אמרה ליסה קריסטון, אחת המתנדבות שהשתתפו בחיפושים. "לוסי לא נורתה, היא בריאה ושלמה", הודיע התובע המחוזי שטיפל בתיק, ג'ון האמל. הוא ציין שהראיות מלמדות שהמתלוננת לא דיברה אמת. בהופעתו בבית המשפט השבוע אמר התובע האמל שהוא לא בטוח שהורנר לא התעלל מינית במתלוננת, אבל שגם הוא לא משוכנע שעשה זאת.

הורנר יצא מבית הסוהר בפנדלטון ב־3 באוגוסט, אחרי שבית המשפט לערעורים של אורגון ביטל את הרשעתו. הוא הספיק לרצות 18 חודשי מאסר. האסיר המשוחרר סירב להתראיין ואמר שהוא עוד לא מוכן לדבר עם התקשורת.

לדברי האמל, אחרי שהכלבה לוסי נמצאה, המתלוננת לא הופיעה לדיון בעדותה. התובע ציין שהעובדה שהכלבה לא נורתה, עלתה בפעם הראשונה במשפט וקודם לכן לא נערכה חקירה בנושא. הוא הוסיף שלמשרדו לא הייתה סיבה לפקפק באמינות העדות שנמסרה על ידי המתלוננת. "הפרשה היא תזכורת לכך שגם אם מערכת המשפט של ארה"ב היא הטובה בעולם, היא לא מושלמת", אמר האמל, "נעשות טעויות ויש לבחון אותנו על פי הדרך שבה אנו מתמודדים איתן", הוסיף.

ארגון Oregon Innocence Project קם ב־2014 כדי לסייע לזכות נאשמים שהורשעו שלא כדין. "זהו מקרה חריג ביותר, ברוב מקרי ההתעללות המינית בילדים אין ראיות", אמר בשיחת טלפון אחד מראשי הארגון, סטיב ווקס. "מה שהאמל עשה הוא צעד בלתי שגרתי ברמה הארצית", הוא הוסיף בהתייחסו לנכונות התובע המחוזי לבחון מחדש את התיק, "צריך לשבח אותו. הוא צריך לשמש דוגמה".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ