אחד מבכירי חוקרי הסרטן בארה"ב התפטר עקב פרשת ניגוד אינטרסים

ד"ר חוסה בסלגה, הרופא הראשי של מרכז הסרטן הפרטי הגדול בעולם, לא הצהיר שקיבל מיליוני דולרים מחברות רפואה וביוטק בעשרות מאמרים שפרסם. "אני מקווה שהמצב יביא להגברה של השקיפות בענף", כתב במכתב ההתפטרות שלו

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר בסלגה ב-2013
ד"ר בסלגה ב-2013צילום: ג'וליינה תומס, מרכז הסרטן על שם סלואן קטרינג

הרופא הראשי של מרכז הסרטן על שם סלאון קטרינג בניו יורק, ד"ר חוסה בסלגה, התפטר ביום חמישי בצל דיווחים שלא הצהיר על מיליוני דולרים שקיבל מחברות ביטוח רפואי תמורת כתיבה של עשרות מאמרי מחקר. ניו יורק טיימס והארגון פרו-פובליקה דיווחו בסוף השבוע שעבר שבסלגה, ממומחי הסרטן הבכירים בארה"ב, לא חשף את ניגוד האינטרסים שלו בעשרות מאמרים שכתב. הדיווח ערער את המוסד בניו יורק, הגדול והוותיק שבמרכזי הסרטן בעולם, והתפטרותו של הרופא לא איחרה לבוא.

במכתב ההתפטרות שלו, שפורסם ביום חמישי, כתב בסלגה שהוא חושש שהעיסוק בפרסומים יסיט את תשומת לבו מתפקידו המכריע כרופא בכיר. הוא ציין שהוא גאה מאוד בעבודה שעשה במרכז. "אני מקווה שהמצב יביא להגברה של השקיפות בענף שלנו", כתב בסלגה, שהוסיף כי הוא מקווה שהקהילה הרפואית תעבוד יחד כדי לפתח נהלים סטנדרטיים לדיווח על קשרים עם התעשייה הרפואית. ההתפטרות תיכנס לתוקף באופן מיידי ובסלגה לא ימלא יותר אף תפקיד במרכז.

בניין חברת התרופות השוויצירית רוש, בבזל. בסלגה לא הצהיר על הקשר הכלכלי עם החברהצילום: בלומברג

הסערה פרצה כשהתגלה שבסלגה לא הצהיר בפרסומים רפואיים במגזינים שונים על קשריו הכלכליים עם חברות כמו רוש, חברת התרופות השוויצרית, וכמה חברות ביוטק קטנות יותר. כך, לדוגמה, הוא לא כלל כל התייחסות לקשריו במאמרים שפרסם בירחון Cancer Discovery, שהוא גם אחד מעורכיו. ניו יורק טיימס ופרו-פובליקה מצאו שמתוך כ-180 מאמרים שפרסם מאז 2013, בסלגה לא הכניס שום התייחסות לקשריו לתעשייה הרפואית ב-60% מהמקרים. עוד נמצא שמספר זה גדל בכל שנה, ובשנה שעברה בלסגה לא הצהיר על קשריו ב-87% מהמקרים.

בראיון שנערך עם בסלגה, הוא ציין שתכנן לשנות את הצהרות ניגוד האינטרסים שלו ב-17 מאמרים. הוא גם אמר שלא קיים ניגוד בעשרות מקרים אחרים, כיוון שלנושא המאמר לא היו כמעט השלכות כלכליות. בסלגה הוסיף שהשמטת הקשרים הכלכליים מהמאמרים לא היתה מכוונת ושהיא לא משקפת את איכות המחקר שביצע. מרכז הסרטן ובסלגה עצמו ציינו שהוא חשף את קשריו הכלכליים להנהלה.

ירחונים רפואיים ואגודות מקצועיות קבעו חוקים נוקשים לגבי דיווח על קשרים של רופאים עם התעשייה הרפואית בעקבות שורת גילויים בעשור הקודם, שרופאים בכירים לא דיווחו על תשלומים מחברות תרופות. יחד עם זאת, ירחוני רפואה ציינו בעבר שאינם בודקים באופן קבוע את הצהרות ניגוד העניינים של אנשי המקצוע שכותבים בהם.

הכתבה המקורית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ