יד שנייה מהקרח, במצב מצוין: גור זאבים בן יותר מ-50 אלף שנה השתמר בשלמותו

גור הזאבים מעידן הקרח נמצא בקנדה יחד עם אייל צפוני צעיר. באופן נדיר, שתי החיות השתמרו עם עורן ופרוותן, והחוקרים מקווים שמצבם הטוב יאפשר להפיק מידע רב על חייהם ועל מותם

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מחוז קלונדייק בקנדה מפורסם בזכות הזהב שלו, אולם עכשיו הוא גם ידוע באוצרות חדשים שהתגלו אצלו מעידן הקרח - גור זאבים ואייל צפוני צעיר. כורי זהב באזור גילו את שני היונקים החנוטים ב-2016, וביום חמישי נחשפו השניים בפני הציבור בטקס בעיר דוסון שבמחוז יוקון הקנדי. מתארוך המאובנים נקבע כי הם בני יותר מ-50 אלף שנים. 

ייחודם של השניים הוא בכך שעורם, פרוותם ומסת השריר שלהם השתמרו עם השנים, דבר נדיר במיוחד במאובנים. גור הזאבים השתמר במלואו, ובכלל זה חלקי הראש, הזנב, הכפות, העור והפרווה. לעומתו, האייל הצפוני השתמר באופן חלקי וכולל את פלג הגוף העליון, הראש ושתי הגפיים הקדמיות.

"לידיעתנו, זהו הזאב החנוט היחיד מעידן הקרח שאי פעם נמצא", אמר גרנט זזולה, פליאונטולוג (מדען שעוסק בחקר מאובנים) שעובד עם הממשל המקומי של יוקון. ג'ולי מיצ'ן, מומחית לטורפים שחוקרת יונקים מעידן הקרח באוניברסיטת דה מוין ועומדת לחקור את מאובן הזאב, אמרה: "כשגרנט שלח לי את התמונות וביקש ממני להשתתף התרגשתי מאוד. אנחנו רוצים לבצע בדיקת DNA קדום כדי לראות מי קרובי המשפחה שלו ובדיקות מיקרוביום כדי לראות אם נשארו בגופו בקטריות מעיים".

המאובנים משומרים היטב מספיק כדי שיהיה ניתן להמשיך לחקור הבטים נוספים, כגון סיבת מותם, הרגלי האכילה שלהם, בריאותם, גילם והגנטיקה שלהם. חוקרים נוספים ברחבי העולם הגיבו בהתרגשות לתגלית. אלסה פנסירולי, פליאונטולוגית באוניברסיטת אדינבורו, אמרה: עצמות של זאבים מתקופת הקרח הן די נפוצות ביוקון, אך למצוא חיה שהשתמרה יחד עם העור והפרווה זה פשוט יוצא מן הכלל - אתה פשוט רוצה להושיט יד וללטף אותו".

על פי חוקרים, גור הזאבים והאייל הצפוני הצעיר חיו באותה ערבה צפונית לצד חיות כמו הממותות. השתמרות העור והפרווה מרמזת כי חיו בתקופה קרה במיוחד. 

גור הזאבים שנחשףצילום: twitter

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ