הארץ

כריסטין בלאזי פורד היא שכתבה את המכתב שבו היא טוענת כי מועמדו של הנשיא טראמפ לבית המשפט העליון, ברט קבאנו, תקף אותה מינית כשהיו תלמידי תיכון בתחילת שנות ה-80, כך פורסם היום (ראשון) בוושינגטון פוסט.

בשבוע שעבר פורסם כי אשה שזהותה אינה ידועה מסרה לסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטין מכתב שמפרט את פרטי התקיפה. פיינסטין העבירה את המכתב לבולשת הפדרלית (FBI), שאישרה כי קיבלה ממנה את ההפניה. "כללנו את המכתב בתיק הרקע של השופט קבאנו, כמקובל", מסר דובר הבולשת.

הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק במהלך השימוע בסנאט לקבאנו, בתחילת החודשצילום: AFP

בוושינגטון פוסט אימתו את דבריה של פורד באמצעות ראיון שניהלו עם בעלה, בדיקת פוליגרף מעורך דינה וכן באמצעות רשמים שהגיעו לידיהם מפגישותיה עם פסיכולוג שכללו אזכורים ל"ניסיון אונס" מצד תלמידים "בבית ספר אליטיסטי לבנים" שהפכו מאוחר יותר ל"אנשים בכירים ומכובדים בוושינגטון".

כיום, פורד, בת 51, היא פסיכולוגית מחקר בקליפורניה, נכתב בוושינגטון פוסט. לדבריה, היא לא סיפרה על התקרית לאף אחד עד 2012, כשהגיעה לטיפול זוגי עם בעלה. בגרסת הסיפור שמופיעה בהערותיו של הפסיכולוג רשום כי הותקפה על ידי ארבעה גברים ולא שניים, כפי שפורסם במכתבה. פורד הסבירה כי כנראה מדובר באי דיוק של הפסיכולוג.

לפי הפרסום, לאחר פרסום המכתב ללא אישורה ובעילום שם, פורד החליטה שעליה להיות זאת שמספרת את הסיפור שלה עצמה.

קבאנו הכחיש הטענות שהושמעו נגדו במכתב. בתחילת החודש קבאנו העיד בפני וועדת הסנאט לשיפוט במסגרת שימוע אישור מועמדותו, שמתוכנן להסתיים ביום חמישי. בהמשך החודש יצביע הסנאט אם לאשר את המועמדות. למרות המכתב נגד קבאנו אין כוונה לדחות את ההצבעה, אמר יו"ר הוועדה, צ'אק גראסלי.

על המכתב דיווח ראשון המגזין "ניו יורקר". במכתבה, פורד טוענת כי קבאנו תקף אותה כשהיו בתיכון בראשית שנות ה-80. לדבריה, הוא דחף אותה בכח הזרוע לחדר שינה, וביחד עם עוד גבר נעל את החדר והשמיע מוזיקה בקול רם כדי למנוע מאנשים בחוץ לשמוע את זעקותיה לעזרה. לדבריה היו שני הגברים שיכורים.

קבאנו, לטענת המכתב, נשכב עליה, וסתם את פיה בידו. היא טוענת שחשה כי חייה בסכנה. לבסוף, נאמר במכתב, יצאה מהחדר והצליחה לצאת מהמקום ולחזור לביתה. היא לא התלוננה לרשויות, אולם קיבלה טיפול רפואי לאחר התקרית. לפי דיווח "ניו יורקר", פורד, שבשלב זה נותרה בעילום שם, סיפרה לחבריה כי מועמדותו של קבאנו עוררה מחדש את הכאב שחשה בעקבות התקיפה, וכי התלבטה אם לפרסם את סיפורה.

בכירים רפובליקאים הצטרפו לדמוקרטים בדרישה לבדוק את טענתה של פורד שקבאנו תקף אותה מינית, ערב ההצבעה בסנאט על מינויו של קבאנו לשופט בבית המשפט העליון. גורם בבית הלבן מסר שהנשיא טראמפ לא ימשוך את מועמדותו של קבאנו, שעד לא מזמן נתפשה כבטוחה ביותר.

הסנאטור ג'ף פלייק מאריזונה, חבר בוועדת המשפטים בסנאט, אמר לעיתון וושינגטון פוסט ש"חייבים לשמוע" את המתלוננת נגד קבאנו לפני ההצבעה בוועדה על אישור מינויו לעליון שתוכננה להיערך ביום חמישי. "הבהרתי שאני לא חש בנוח לקדם את ההצבעה ביום חמישי אם לא שמענו את הצד שלה בסיפור או חקרנו את זה יותר", אמר פלייק שיכול לבלום את ההצבעה אם כל הדמוקרטים בוועדה יצביעו נגד המינוי בנוסף אליו. כרגע מחזיקים הרפובליקאים ברוב של 11 מול 10 בוועדה המשפטית.

הסנאטור הרפובליקאי בוב קורקר, שאינו חבר בוועדה המשפטית אולם קולו קריטי לאישור מינויו של קבאנו בסנאט, גם מתנגד לקיום הצבעה עד שיישמעו טענותיה של פורד. כך מסרה הדוברת של הסנאטור מיכה ג'ונסון. לדבריה, קורקר רוצה שהאשמותיה של המתלוננת יישמעו מיד.

סנאטורים רפובליקאית נוספת, ליסה מרקובסקי, צוטטת אומרת ברשת CNN שהוועדה "צריכה לשקול" לדחות את ההצבעה. הסנאטורית הוסיפה ש"אף ההאשמות ישנות מאוד נראה שהן מפורטות בפרטי פרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ