דיווחים סותרים בארה"ב: האחראי על חקירת קשרי טראמפ-רוסיה במשרד המשפטים פורש

לפי דיווחים, סגן התובע הכללי רוד רוזנסטין הודיע לראש הסגל בבית הלבן על התפטרותו ■ אבל מהבית הלבן נמסר כי הוא שוחח עם הנשיא והם ייפגשו בהמשך השבוע ■ המהלך מגיע בצל הדיווח בניו יורק טיימס על כך שהציע בשנה שעברה להקליט את שיחותיו עם הנשיא כדי לרתום שרים להדיחו

אמיר תיבון
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוזנשטיין (מימין) עם התובע הכללי סשנס במשרד המשפטים, השבוע
רוזנשטיין (מימין) עם התובע הכללי סשנס במשרד המשפטים, השבועצילום: AFP

כלי תקשורת בארה"ב דיווחו היום (שני) כי סגן התובע הכללי בארה"ב, רוד רוזנסטין, צפוי לעזוב את תפקידו ואף עושה דרכו לבית הלבן כדי להתפטר או לקבל הודעה על פיטוריו. אולם שעות ספורות לאחר מכן הזים הבית הלבן את הדיווחים באמצעות הודעה לפיה הנשיא דונלד טראמפ ייפגש עם רוזנסטין בוושינגטון ביום חמישי, לאחר שיסיים את ביקורו בניו יורק לרגל עצרת האו״ם.

הפגישה בין השניים ביום חמישי תיערך במקביל לשימוע שייערך לסנאט בו אמורה להעיד המתלוננת נגד ברט קבאנו, מועמדו של טראמפ לבית המשפט העליון שטוענת כי תקף אותה מינית. בהודעת הבית הלבן נמסר גם כי טראמפ ורוזנסטין שוחחו בטלפון בסוף השבוע על הפרסום בניו יורק טיימס לפיו רוזנסטין הציע להקליט את שיחותיו עם טראמפ כדי להביא להדחת הנשיא.

מוקדם יותר היום דווח באתר אקסיוס, כי רוזנסטין כבר הודיע על התפטרותו בפני ראש הסגל בבית הלבן, ג'ון קלי, וזאת במטרה להקדים את פיטוריו הצפויים בידי הנשיא טראמפ. עם זאת, רשת NBC דיווחה כי רוזנסטין אמר שהוא לא מתפטר וכי הבית הלבן יצטרך לפטר אותו. גם בוול סטריט ג'ורנל דווח כי הוא טרם הגיש את התפטרותו. בהמשך אמרו בכירים במשרד המשפטים לניו יורק טיימס כי הוא נמצא בדרכו לבית הלבן, אך לא ברור אם הוא מגיע לשם כדי להתפטר או כדי לקבל הודעה על פיטוריו.

ביום שישי דווח בניו יורק טיימס כי רוזנסטין הציע בשיחות סגורות בשנה שעברה להקליט את שיחותיו עם טראמפ, במטרה לרתום שרים בממשלת ארה״ב להדיח את הנשיא מתפקידו. רוזנסטין הכחיש את הדיווח וטען כי דבריו נאמרו בהומור.

לפי ניו יורק טיימס, ההצעות שיוחסו לרוזנסטין להדחת טראמפ הועלו בפגישות ובשיחות עם בכירים אחרים במשרד המשפטים וב-FBI. כמה מקורות נחשפו לסיכומי הפגישות, בין אם ממקור ראשון או ממזכרים שכתב אנדרו מקייב, ראש הבולשת בפועל דאז. לפי המקורות, לא ברור כמה נחוש היה רוזנשטיין להוציא לפועל את הרעיונות שהעלה. עם זאת, הוא צוטט כאומר למקייב שביכולתו לשכנע את התובע הכללי ג'ף סשנס ואת קלי, אז השר לביטחון המולדת לעשות מאמץ להפעיל את התיקון ה-25 לחוקה. לו היה טראמפ מודח באמצעות התיקון, סגנו מייק פנס היה מתמנה במקומו.

פרישה אפשרית של רוזנסטין צפויה לדחוף את ממשל טראמפ לסערה נוספת רק שבועות ספורים לפני בחירות האמצע לקונגרס ולסנאט. אולם כמי שאחראי על החקירה המעיבה ממילא על נשיאותו של טראמפ, היווה רוזנסטין פעמים רבות שק חבטות של הנשיא שהתבטא רבות נגד החקירה אותה הוא רואה כ"ציד מכשפות" נגדו.

רוזנסטין עמד בנחישות לצדו של החוקר המיוחד שמינה בפרשה, רוברט מולר, ושוב ושוב סירב אפילו לשקול את פיטוריו, למרות טענותיהם של טראמפ ומקורביו כי החוקר המיוחד הוא חלק מקנוניה דמוקרטית שמבקשת להדיח אותו מהבית הלבן. פרישת רוזנסטין מעלה גם את השאלה אם טראמפ ינסה להדיח את מולר, מהלך שניסה לקדם בשנה שעבר אבל החליט לסגת ממנה בעצת יועציו.

אם אכן רוזנסטין יתפטר, או יפוטר, יחליף אותו נואל פרנסיסקו, פרקליט המדינה של ארה"ב, בניהול חקירת רוסיה ומעורבותה בבחירות. את תפקידו כסגן התובע הכללי יקבל בצעד חריג מתיו וויטקר, ראש הסגל של התובע הכללי סשנס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ