רוחאני: ישראל והנשק הגרעיני שברשותה הם הסכנה הגדולה ביותר במזרח התיכון

נשיא איראן אמר בעצרת האו"ם כי הממשל בארה"ב מנסה להפוך את המוסדות הבינלאומיים לחסרי השפעה ■ מוקדם יותר היום אמר טראמפ כי איראן זורעת כאוס, מוות וחורבן

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוחאני באו"ם, היום
רוחאני באו"ם, היוםצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

נשיא איראן חסן רוחאני תקף היום (שלישי) את מדיניותיו של דונלד טראמפ ואת נאומו של נשיא ארה"ב בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. רוחאני אמר כי "אלו שמחפשים עליונות והגמוניה הם אויבי השלום ומקדמי המלחמה". בנוסף, רוחאני אמר כי ישראל והנשק הגרעיני שברשותה הם הסכנה הגדולה ביותר למזרח התיכון, הזכיר את חוק הלאום ואמר כי בישראל מתקיים אפרטהייד.

עוד אמר רוחאני: "הממשל בארה"ב, לפחות הממשל הנוכחי, נראה נחוש להפוך את כל המוסדות הבינלאומיים לחסרי השפעה. ממשל זה נסוג משורה של הסכמים בינלאומיים בניגוד לחוק". לדברי רוחאני, הממשל בארה"ב אינו מכיר באחריותן של מדינות ובהמשכיות, ובכך מפר התחייבויות שקיבל על עצמו הממשל הקודם. לצפייה בשידור חי מעצרת האו"ם בניו יורק:

רוחאני אמר כי ממשל טראמפ נחוש להפוך את כל הפורומים הבינלאומיים "ללא רלוונטיים", וכי הוא מנסה לקדם את הפלת המשטר האיראני על אף הכחשותיו. "זה אירוני שהממשל בארה"ב אפילו לא מנסה להסתיר את תוכניתו להפיל את אותה ממשלה שהוא מזמין לשיחות דיפלומטיות", אמר רוחאני.

רוחאני האשים את טראמפ בהתנגדות בריונית כלפי איראן ואמר כי המדיניות של הממשל נגד איראן "צפויה להיכשל". הוא הוסיף כי ארה"ב תצטרך לשוב בסוף למשא ומתן עם איראן. "המשא ומתן צריך להתבסס על כבוד ואמון", אמר רוחאני. טראמפ בחר להשתמש ברוב נאומו כדי להטיל ספק במוסדות בינלאומיים ובאו"ם, אך רוחאני אמר כי יחסים בינלאומיים יחסים רב צדדיים הם דבר הכרחי לדיפלומטיה.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בעצרת האו"םצילום: AFP

עוד אמר רוחאני: "פתיחה בדיאלוג מחייבת סוף לאיומים. העיקרון שלנו הוא התחייבות אחר התחייבות, צעד בתמורה לצעד. מה שאיראן אומרת הוא ברור: לא מלחמה, בלי סנקציות".

רוחאני כינה את ישראל האיום הגדול ביותר במזרח התיכון ואמר כי יחסה לפלסטינים שווה לאפרטהייד. לדבריו, העובדה שבידי ישראל נשק גרעיני היא סכנה לכל האזור, והתמיכה האמריקאית אפשרה לישראל לבצע פשעים נגד הפלסטינים. נשיא איראן כינה את החלטתו של טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים "מכוערת". רוחאני אמר שאיראן נלחמה באל-קאעדה ובארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) הרבה לפני מדינות המערב הצטרפו למאבק נגד ארגונים אלו.

בזמן שרוחאני דיבר, ממשל טראמפ הדליף חלקים מנאום שהיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון צפוי לשאת מחר, שבו הוא מזהיר את איראן שתשלם ביוקר על כל פעולה נגד ארה"ב או בעלות בריתה. בולטון צפוי לומר בנאום: "הימים של אי-ענישה נגד טהראן נגמרו. המשטר הרצחני ותומכיו יתמודדו עם השלכות משמעותיות אם הם לא ישנו את התנהגותם. המסר שלי צריך להיות ברור: אנחנו מסתכלים עליכם, ואנחנו נרדוף אחריכם".

טראמפ תקף בנאומו היום את הגלובליציה והדגיש כי הוא תומך במדיניות חוץ המציבה את "ארה"ב ראשונה". לאורך נאומו תקף טראמפ את איראן ואת בית הדין הבינלאומי, הודיע על קיצוצים בתמיכה הכספית בקהילה הבינלאומית, הכריז כי ארה"ב חזקה מבעבר ושיבח את המדינות ישראל, סעודיה, פולין והודו.

טראמפ הקדיש חלק גדול מנאומו למזרח התיכון. ביחס לאיראן אמר: "מנהיגי איראן זורעים כאוס, מוות וחורבן. הם בוזזים את המשאבים של המדינה כדי להעשיר את עצמם וכדי להפיץ פורענות במזרח התיכון ומעבר לכך". עוד אמר: "אנחנו לא יכולים להרשות למשטר שקורא מוות לאמריקה לאיים על ישראל ולהחזיק באמצעים לשגר נשק גרעיני לכל עיר בעולם".

בנוסף התייחס טראמפ לישראל ולמשא ומתן עם הפלסטינים. "העברתי את השגרירות לירושלים", אמר, "ארה"ב מחויבת לשלום באזור, לרבות שלום בין ישראל לפלסטינים. המטרה הזו מקודמת ולא נפגעת מתוך הכרה בעובדות הברורות מאליהן. המדיניות הריאליסטית אומרת שלא נהיה שבויים לדוֹגמות ישנות ולמומחים לכאורה שטעו לאורך השנים שוב ושוב". 

את גישתו הביקורתית כלפי מוסדות בינלאומיים הדגיש טראמפ בהתקפתו על האו"ם עצמו. "אנחנו לא נשוב למועצת זכויות האדם של האו"ם עד שתיושם רפורמה אמיתית", הכריז, "אנחנו גם לא נספק שום תמיכה לבית הדין הפלילי הבינלאומי. ל-ICC  אין שום סמכות. הוא מפר כל עיקרון של צדק והליך הוגן. אנחנו לעולם לא נוותר על הריבונות של ארה"ב. אנחנו דוחים את האידאולוגיה של הגלובליזציה. אמריקה נשלטת על ידי אמריקאים". כמו כן אמר הנשיא כי ארה"ב תקצץ בתמיכתה במשימת שמירת השלום של האו"ם לפחות מ-25% מכלל התקציב של הכוח. 

מנהיגי העולם ונציגים דיפלומטים מ-193 חברות האו"ם התכנסו היום לעצרת הכללית של האו"ם, הבימה הדיפלומטית החשובה בעולם. קודם לפתיחת העצרת עלתה השאלה אם טראמפ ייפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני בשולי העצרת. אך טראמפ צייץ בטוויטר כי "למרות בקשות, אין לי כוונה להיפגש עם נשיא איראן. אולי בעתיד. אני בטוח שהוא אדם נפלא". טראמפ אמר בעבר כי יהיה מוכן לפגוש את רוחאני ללא תנאים מקדימים, אך איראן דחתה הצעות אלו בנימוק כי משא ומתן עם ארה"ב יהיה משפיל.

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פתח את העצרת ואמר כי העולם הגיע לנקודה מכרעת בנושא שינויי האקלים וכי על המדינות לשנות את דרכיהן בשנתיים הקרובות. לדבריו, מנהיגי העולם לא עושים די כדי להיאבק במה שכינה "איום קיומי" המתקדם במהירות. הוא אמר גם כי הוא חש שישנה תקווה לשלום בעולם, והתייחס לפסגה בסינגפור בין ארה"ב לצפון קוריאה ולשלום בין אריתריאה ואתיופיה, שהושג באחרונה לאחר 20 שנות מלחמה. 

הנושאים בראש סדר היום של העצרת צפויים להיות הסכם הגרעין עם איראן, שממנו נסוג טראמפ במאי השנה, המשא ומתן עם צפון קוריאה, המלחמות בסוריה ובתימן, רדיפת בני הרוהינגה במיאנמר והמשבר הכלכלי בוונצואלה. מעל כל סוגיות אלו תרחף השאלה כיצד ממשל טראמפ מתמודד עמן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ