באו"ם צחקו על טראמפ, אבל הם חסרי אונים בפני הטראמפיזם המתפשט

נאום נשיא ארה"ב היה אצבע משולשת לסדר העולמי שנבנה מאז מלחמת העולם השנייה. אז שימשיכו לצחוק בעצרת הכללית, כי טראמפ רותם יותר ויותר מדינות לקריאתו הפופוליסטית "לחבק את הפטריוטיות"

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת האו"ם, אתמול
טראמפ בעצרת האו"ם, אתמולצילום: AFP

מנהיגים בעצרת הכללית של האו"ם אינם מציגים תוכניות או מדיניות מפורטת. יש מקומות אחרים בשביל זה. העצרת השנתית מיועדת להצהרות כיוון כלליות. קחו לדוגמה את ברק אובמה, שב–2010 הצהיר בעצרת הכללית ש"כשנחזור לכאן בעוד שנה, נוכל לברך על הסכם שיוביל לחברה חדשה באומות המאוחדות — מדינת פלסטין העצמאית והריבונית, החיה בשלום לצד ישראל". לא יצא מזה הרבה, ובנאום האחרון שלו לאו"ם ב–2016, אובמה כבר לא הזכיר בכלל את הנושא הפלסטיני.

גם לטראמפ היתה שאיפה חסרת כיסוי בנאום שלו בשנה שעברה. הוא הצהיר שאם ארה"ב "תיאלץ להגן על עצמה ובעלות בריתה, לא תהיה לה ברירה אלא להשמיד כליל את צפון קוריאה". אתמול הוא חזר לעצרת, אבל השנה הוא דווקא שיבח את חברו "יושב הראש קים, על אומץ לבו והצעדים שנקט". כה הרבה השתנה בשנה אחת.

הצחוק בעצרת הכללית של האו"ם

בשנה שעברה, האזינו המשלחות לטראמפ בשקט קודר, שהופרע מדי פעם רק במחיאות כפיים מצד בנימין נתניהו והמשלחת הישראלית. הפעם, בחרו נציגי הקהילה הבינלאומית בגישה שונה, והגיבו לדברי הפתיחה שלו על "ההתקדמות יוצאת הדופן" של ממשלו בצחוק מתגלגל. לא היה דבר מצחיק בנאום של טראמפ.

הנאום השנה הניב פחות כותרות מהשנה שעברה, אז הקדיש את רוב דבריו לאיומים. הפעם היה טראמפ בומבסטי פחות. הוא נראה כבוי ועייף כשהקריא את הנאום שכתב בשבילו יועצו לענייני מדיניות, סטיבן מילר. הנאום היה אצבע משולשת לסדר העולמי שנבנה בשבעת העשורים מאז תום מלחמת העולם השנייה. או כפי שטראמפ כינה זאת, בביטוי השגור על מנסחי תאוריות קונספירציה באינטרנט, "ממשלה גלובלית".

טראמפ לא הציג פרוגרמה סדורה. במקום זאת, הוא דחה מוסכמות. "אנחנו דוחים את הגלובליזם ומחבקים את הפטריוטיות", אמר בקריאה לפופוליסטים וגזענים ברחבי הגלובוס, כשהוא דוחק באומות "להתנגד לאיומים על הריבונות".

מרקל בברלין, אתמול. הנאום נחסך ממנהצילום: AFP

הוא בחר לשבח ארבע מדינות. את הודו, שנשיאה נרנדרה מודי מטפח לאומנות הינדית ומוחק הגנות דמוקרטיות, תיאר כ"חברה חופשית של מיליארד איש". הוא שיבח את הרפורמות של מלך סעודיה ויורש הכתר, שאמנם אפשרו השנה לנשים לנהוג, אבל במקביל עצרו והוציאו להורג מבקרים של המלוכה האבסולוטית. את פולין, שהעבירה חוקים המגבילים את חקר השואה ופירקה את בית המשפט העליון העצמאי, כינה "אומה גדולה העומדת על עצמאותה, ביטחונה וריבונותה". וכמובן, טראמפ קשר כתרים לישראל, ש"ציינה בגאווה 70 שנה לדמוקרטיה משגשגת בארץ הקודש" — בחקיקת חוק מדינת לאום גזענית.

אז שימשיכו לצחוק בעצרת הכללית, אבל כרגע הם חסרי אונים בפני הטראמפיזם המתפשט. פולין היא רק מדינה אחת שמערערת את השלום והשגשוג שכונן האיחוד האירופי ביבשת שידעה מלחמות כה רבות. בין אוהדיו של טראמפ שם אפשר למנות גם את ויקטור אורבן מהונגריה ואת מנהיגי הברקזיט בבריטניה. השנה הצטרפה אליהם גם איטליה, ממייסדות הקהילה האירופית. מולם עומדים מגיני הסדר הישן, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת עמנואל מקרון, מבודדים ותחת מתקפות מבית.

היה גל צחוק נוסף בזמן נאום טראמפ, מכיוון ספסלי המשלחת הגרמנית, כשטראמפ תקף את גרמניה על כך שהיא תלויה באספקת גז מרוסיה (הפעם היחידה שבה הזכיר טראמפ את רוסיה). אבל מרקל נעדרה מהאולם. היא תקועה בברלין, מנסה נואשות להחזיק בקואליציה המקרטעת שלה.

עבאס בעצרת האו"ם, אתמול. טראמפ לא הזכיר את הפלסטינים בנאומוצילום: AFP

בדיוק בדקות שבהן נכנס טראמפ לבניין האו"ם בניו יורק, מרקל הפסידה בהצבעה קריטית, כשחברי מפלגתה הדיחו את אחד מנאמניה מתפקיד יו"ר הסיעה בבונדסטאג. מעמדה של מרקל לא התאושש מאז ההחלטה השנויה במחלוקת שלה להתיר למיליון פליטים להיכנס לארצה לפני שנתיים. וטראמפ ידע ללחוץ בדיוק על הנקודה הכואבת כשהבטיח לבלום את כניסת הפליטים בעזרת הפתרון הגאוני שלו: Make their nations great again.

כל זה לפחות נחסך ממרקל. האדם האומלל באולם היה מחמוד עבאס, שישב מכורכם פנים כשטראמפ העלה על נס את העברת שגרירות ארה"ב לירושלים. טראמפ אפילו לא הזכיר את הפלסטינים בנאומו. במקום זאת, הוא השתמש בהעברת השגרירות כעוד כלי לניגוח הקהילה הבינלאומית ו"המומחים ששוב ושוב הוכחו כטועים".

כי המומחים תמיד טועים, וכל פורום בינלאומי, האו"ם, נאט"ו, האיחוד האירופי, ארגון הסחר הבינלאומי, הוא עוד מזימה נגד ארה"ב וכל מדינה ריבונית גאה. אפשר להמשיך לצחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ