אזרח סיני שגויס לצבא ארה"ב נאשם בריגול לטובת סין

ג'י צ'אוצ'ון הגיע לארה"ב ב-2013 ללימודי הנדסת חשמל והיה חלק ממערך המילואים בצבא האמריקאי. הוא מואשם באיסוף מידע על מהנדסים ומדענים בניסיון לגייס אותם לשירות ממשלת סין

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הרשויות בארה"ב עצרו אתמול (שלישי) בשיקגו אזרח סין ששירת בצבא האמריקאי בחשד לריגול לטובת סין. הסיני העצור, ג'י צ'אוצ'ון, שהה במדינה באמצעות ויזת סטודנט, והיה חלק ממערך המילואים בצבא ארה"ב. מעצרו מגיע על רקע מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ועל רקע מאמצי ארה"ב להילחם בריגול סיני במדינה.

ג'י מואשם בניסיון לעזור לבייג'ין לגייס מדענים ומהנדסים אמריקאים. על פי הרשויות בארה"ב, הוא פעל מטעם המודיעין הסיני וסיפק לו פרטים ומידע ביוגרפי על שמונה אזרחים אמריקאים, שחלקם היו קבלנים שפעלו עם הצבא.

ג'י, בן 27, הגיע לשיקגו ב-2013 ולמד הנדסת חשמל באוניברסיטה הטכנולוגית של אילינוי. הוא הצטרף ב-2016 למערך המילואים של ארה"ב במסגרת תוכנית שמאשרת גיוס אזרחים זרים בתחומי מומחיות חיוניים לביטחון הלאומי. לדברי משרד המשפטים, ג'י הכחיש בעת הצטרפותו לצבא האמריקאי כל קשר לממשלה זרה.

האישום המדויק המיוחס לג'י הוא הפרה של החוק לרישום סוכנים זרים, שדורש מאנשים שפועלים בשם ממשלות זרות להירשם ככאלו במשרד המשפטים. "בכך שאסף את המידע הזה עבור זרוע של הממשלה הסינית בזמן שהיה בארה"ב, ג'י פעל ביודעין ובאופן לא חוקי כסוכן של מעצמה זרה", כתב סוכן ה-FBI אנדרו מקיי בתצהיר משפטי.

בשימוע שנערך לו אמש בבית המשפט, גי ביקש ליידע את הקונסול הסיני על מעצרו. ג'י עשוי לקבל מאסר של עד עשר שנים אם יורשע בעבירה המיוחסת לו. המשרד לביטחון לאומי בסין מפעיל רשתות מרגלים בתוך סין ומחוצה לה, וסטודנטים סינים בארה"ב הואשמו בעבר בשיתוף פעולה ותיאום עם משרדים ממשלתיים סיניים.

כל האנשים שג'י אסף עליהם מידע לכאורה היו אנשים שנולדו בסין או בטייוואן והפכו לאזרחי ארה"ב, מסרו הרשויות. האנשים האלו עובדים או עבדו עד לא מזמן בתעשיות מדעיות וטכנולוגיות. על פי תצהיר משפטי של אחד מחוקרי ה-FBI המעורבים בחקירת המקרה, אחד מהאנשים שעליהם נאסף מידע היה מהנדס בחברה שהיא "אחת הספקיות הטובות בעולם של מנועים לכלי טיס הן במגזר העסקי והן במגזר הצבאי". עוד נמסר בתצהיר כי ג'י נפגש עם סוכנים אמריקאים לאחר שאחד ממפעיליו המודיעיניים נעצר, והודה בפעילותו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ