אשה שלישית מאשימה: ראיתי את קבאנו משכר נערות במסיבות שבהן נאנסו

בהצהרה שפורסמה בשמה של ג'ולי סווטניק נכתב כי היתה עדה למאמצי קבאנו לגרום לנערות לאבד אוריינטציה במסיבות. עוד הצהירה: "יש לי זיכרון ברור של בחורים עומדים וממתינים ל'תורם' עם נערה"

ניו יורק טיימס
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבאנו בוושינגטון, החודש
ניו יורק טיימס
גרדיאן
הארץ

אשה שלישית האשימה היום (רביעי) את מועמדו של הנשיא דונלד טראמפ לבית המשפט העליון ואמרה כי היתה עדה למאמצים מצדו לשכר נערות במסיבות שבהן הן נאנסו. על פי הצהרה שפרסם עורך דינה של האשה, ג'ולי סווטניק, היא השתתפה במסיבות רבות שבהן נכח ברט קבאנו בשנות ה-80. לדבריה, במסיבות אלו נשים נפלו קורבן ל"אונס קבוצתי", בנשים אחרות נגעו באופן לא הולם וישנן כאלו שהותקפו מילולית. סווטניק הוסיפה כי היא נאנסה באחת ממסיבות אלו, וכי היא חושבת שסיממו אותה. קבאנו הכחיש מיד את ההאשמות כפי שהכחיש האשמות קודמות שהועלו נגדו.

"ראיתי את ברט קבאנו שותה בהפרזה במסיבות אלו ומתנהג באופן פוגעני, כמו גם תוקפני באופן פיזי, כלפי נערות", נכתב בהצהרה שפרסם עורך הדין של סווטניק, מייקל אוונטי. עוד נכתב כי סווטניק פגשה את קבאנו ואת חברו ללימודים מארק ג'אדג' בתחילת שנות ה–80. "הייתי עדה למאמצים מצד קבאנו וג'אדג' לגרום לנערות להשתכר ולהפוך לחסרות אוריינטציה, כדי ש'רכבת' של בחורים תוכל לבצע בהן 'אונס קבוצתי' בחדר צדדי או בחדר שינה. יש לי זיכרון ברור של בחורים עומדים מחוץ לחדרים ברבות מהמסיבות האלו וממתינים ל'תורם' עם נערה בחדר. הנערים האלו כללו את מארק ג'אדג' וברט קבאנו", נכתב. ההצהרה של סווטניק:

בחלק אחר של ההצהרה נכתב כי "קבאנו הצמיד אליו בנות ללא הסכמתן, התחכך בהן וניסה להסיר או להזיז את בגדיהן כדי לחשוף את איבריהן האינטימיים". עורך הדין אוונטי צייץ את הצהרה בשמה של סווטניק, תושבת וושינגטון הבירה. 

אוונטי מוכר בארה"ב בתור עורך דינה של שחקנית הפורנו סטפני קליפורד, שעורך דינו של טראמפ הודה כי שילם לה דמי שתיקה כדי לא לדבר על יחסיה עם הנשיא. זמן קצר לאחר פרסום הצהרתה של סווטניק, מיהר טראמפ לתקוף את אוונטי בטוויטר: "אוונטי הוא עורך דין מדרגה שלישית שטוב בהעלאת האשמות שגויות, כפי שהוא עשה איתי וכפי שהוא עושה עכשיו עם השופט ברט קבאנו. הוא רק מחפש תשומת לב והוא לא רוצה שאנשים יבדקו את העבר שלו ואת מערכות היחסים שלו – עלוב נפש לחלוטין". הבית הלבן טרם הגיב לפרסום. 

הניו יורק טיימס טרם הצליח לאמת את דבריה של סווטניק, ועורך דינה סירב לאפשר לעיתונאים לדבר עמה. אך בראיון קצר עמו, אוונטי אמר כי יש לו עדים שיכולים לתמוך בדבריה של סווטניק. הוא אמר שהוא לא מוכן לחשוף אותם משום שהוא ממתין לראות אם ועדת המשפט של הסנאט תפתח בחקירה מלאה בנושא, כפי שהוא דורש, לצד בדיקה של הבולשת הפדרלית. עוד אמר אוונטי כי סווטניק נשבעה באמינות המסמך שפירסם.

שתי נשים האשימו עד כה את קבאנו בתקיפה מינית. כריסטין בלייזי פורד אמרה כי השופט קבאנו תקף אותה מינית כשהיו תלמידי תיכון בפרברי וושינגטון הבירה, בשנות ה-80. בשבוע שעבר היא הסכימה להעיד בפני ועדת המשפט של הסנאט, והיא וקבאנו צפויים להעיד מחר. הסנאטור הרפובליקאי לינדזי גרהאם, חבר בוועדת המשפט של הסנאט, אמר כי עורך דין חיצוני יתשאל את השניים מטעם הוועדה.

דברה רמירזצילום: /אי־פי

השופט קבאנו צפוי לומר מחר בעדותו כי על אף שהוא שתה לפעמים יותר מדי "ולא היה מושלם" בתיכון, הוא מכחיש בתוקף את ההאשמות כי תקף מינית את פורד. "שתיתי בירה עם חברים, בדרך כלל בסופי שבוע. לפעמים יותר מדי", הוא צפוי לומר, "בדיעבד, אמרתי ועשיתי בתיכון דברים שגורמים לי להתכווץ עכשיו. אבל זו לא הסיבה שבגלל אנחנו כאן היום. הדברים שבהם הואשמתי הרבה יותר חמורים מהתנהגות רעה בשנות העשרה".

האשה השנייה שהאשימה את קבאנו היא דברה רמירז, שלמדה עמו באוניברסיטת ייל. רמירז אמרה לניו יורקר כי קבאנו דחף את איבר מינו לעבר פניה במסיבה בקמפוס וגרם לה לגעת בו ללא הסכמתה. עוד אמרה רמירז כי היתה שתויה בעת האירוע שתיארה, אך כי היא זוכרת את פעולותיו של קבאנו. בדיווח בניו יורקר נכתב כי היא התלבטה אם לחלוק את סיפורה עם התקשורת, ושלאחר התייעצות עם עורך דינה החליטה למסור את הפרטים שבהם היא בטוחה.

קבאנו הוא מועמדו השני של טראמפ לעליון, וההאשמות נגדו מקשות באופן ניכר על הליך המינוי. תחילה על ועדת המשפט של הסנאט לאשר את מועמדותו, ולאחר מכן על כלל חברי הסנאט לתת את הסכמתם. הרפובליקאים מחזיקים ברוב דחוק בסנאט, והליך האישור מתקיים רק כמה שבועות לפני בחירות האמצע, שבהן הדמוקרטים ינסו להחזיר לידיהם את השליטה בשני בתי הקונגרס, באופן שיקשה על טראמפ למנות את השופטים שבהם הוא מעוניין. אם ימונה לתפקיד, קבאנו צפוי לעגן את שליטת הגוש השמרני בבית המשפט העליון לשנים רבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ