מורה נבוכים

הרפובליקאים התגוננו והשופט בכה: השימוע שהסעיר את ארה"ב

מיליונים צפו או האזינו לשימוע שנערך אתמול למועמד לבית המשפט העליון ברט קבאנו באשר לתלונת האשה כי תקף אותה מינית. המחלוקת שהותירו העדויות באשר לחפותו של השופט תוכרע בסנאט היום ומחר

ניו יורק טיימס
אי-פי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השופט קבאנו בשימוע ביום חמישי
השופט קבאנו בשימוע ביום חמישיצילום: JIM BOURG/רויטרס
ניו יורק טיימס
אי-פי

שבועיים של כאוס שהעיבו על הליך אישור מינויו של השופט ברט קבאנו לבית המשפט העליון בארה"ב, הסתכמו אתמול (חמישי) בשימוע יוצא דופן ומעורר הדים שהותיר אפילו את יושבי הביצה הפוליטית בוושינגטון המומים. 

ד"ר כריסטין בלאזי פורד, האשה הראשונה שהאשימה בפומבי את קבאנו בתקיפה מינית, העניקה עדות קשה ומפורטת על האופן שבו מועמדו השני של הנשיא דונלד טראמפ לעליון תקף אותה כשהיו תלמידי תיכון, זרק אותה על מיטה וניסה לחסום את פיה בידו כדי שלא תצעק. עדותה של פורד ובהמשך מאמציו של קבאנו הדומע להגן על שמו הטוב ריתקו מאזינים וצופים רבים ברחבי ארה"ב ובעולם, בהם קבוצה של סנאטורים ספקנים שאמורים היום ומחר להכריע במחלוקת. 

הפסיכולוגית נגד השופט

כריסטין בלאזי פורד, פרופסור מקליפורניה בת 51, האשימה את קבאנו בתקיפה מינית בעת שהשניים למדו ביחד בתיכון במרילנד בתחילת שנות ה-80. פורד היא פרופסור וחוקרת לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת פאלו אלטו בצפון קליפורניה ונחשבת לחוקרת בכירה וידועה מאוד בתחומה. היא נשואה מזה כ-16 שנים למהנדס ראסל פורד ולזוג שני בנים.

בחודש יולי האחרון, יצרה פורד קשר עם חברת הקונגרס הדמוקרטית אנה אשו והסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין ותיארה להן את מה שאירע בינה לבין קבאנו, אך ביקשה להישאר אנונימית. לפני כשבועיים חשפה פיינסטיין את אשר ידוע לה על המקרה, אולם כבקשתה של פורד שמרה על זהותה חסויה עד שביום ראשון פורסם שמה. פינסטיין גם אמרה שהיא העבירה את תלונתה של פורד ל-FBI.

פורד בשימוע אתמול
פורד בשימוע אתמולצילום: AFP

במכתב התלונה שהועבר לבולשת הפדרלית ציינה פורד כי במהלך מסיבה שבה בילו השניים בשנת 1982, קבאנו דחף אותה בכח לחדר שינה, וביחד עם עוד גבר נעל את החדר והשמיע מוזיקה בקול רם כדי למנוע מאנשים בחוץ לשמוע את זעקותיה לעזרה. לדבריה היו שני הגברים שיכורים. קבאנו, לטענת המכתב, נשכב עליה, וסתם את פיה בידו. היא טוענת שחשה כי חייה בסכנה. לבסוף, נאמר במכתב, יצאה מהחדר והצליחה לצאת מהמקום ולחזור לביתה. היא לא התלוננה לרשויות, אולם קיבלה טיפול רפואי לאחר התקרית.

ברט קבאנו, בן 53, מונה על ידי הנשיא בוש הבן לבית המשפט לערעורים בוושינגטון הבירה ב-2006. לפני כן שירת במשך חמש שנים בממשלו של בוש הבן תחילה כיועץ עמית של הממשל ובהמשך כחבר סגל מן המניין. הוא נולד בוושינגטון ומתגורר במרילנד יחד עם אשתו ושתי בנותיהם. מיד לאחר פרסום תלונתה של פורד הכחיש קבאנו את הטענות. במכתב שפרסם ביום שני השבוע הבהיר קבאנו כי "איומים לא יגרמו לי להסיר את מועמדותי" וציין כי יוסיף להילחם במשמיציו. 

"אלה הן הכפשות, חד וחלק", כתב קבאנו לבכירים רפובליקאים ודמוקרטים בוועדת המשפט של הסנאט, "והן פוגעות בשיח הציבורי שלנו". לדבריו, "המאמץ המתואם להרוס את שמי הטוב לא יוציא אותי החוצה. איומי האלימות הנתעבים נגד המשפחה שלי לא יניאו אותי. רצח האופי הזה בדקה ה-90 לא יצליח".

שערורייה רבתי

זמן קצר אחרי פרסום תלונתה של פורד יצאה אשה נוספת לאור וטענה כי קבאנו תקף אותה. האשה, דברה רמירז, שלמדה עם קבאנו באוניברסיטת ייל, אמרה לניו יורקר כי קבאנו דחף את איבר מינו לעבר פניה במסיבה בקמפוס וגרם לה לגעת בו ללא הסכמתה. עוד אמרה רמירז כי היתה שתויה בעת האירוע שתיארה, אך כי היא זוכרת את פעולותיו של קבאנו. 

העדות של קבאנו

בתחילת השבוע שעבר החליט צ'אק גראסלי, יו"ר ועדת המשפט של הסנאט שאמורה להצביע ראשונה על מינויו של קבאנו, לזמן את פורד וקבאנו לשימוע שנערך אתמול, ובכך דחה את ההצבעה על אישור מינויו של קבאנו, שנועדה להתקיים כבר אתמול. 

שלשום פורסם כי אשה שלישית טוענת כי היתה עדה למאמצים מצדו לשכר נערות במסיבות שבהן הן נאנסו. על פי הצהרה שפרסם עורך דינה של האשה, ג'ולי סווטניק, היא השתתפה במסיבות רבות שבהן נכח ברט קבאנו בשנות ה-80. לדבריה, במסיבות אלו נשים נפלו קורבן ל"אונס קבוצתי", בנשים אחרות נגעו באופן לא הולם וישנן כאלו שהותקפו מילולית. סווטניק הוסיפה כי היא נאנסה באחת ממסיבות אלו, וכי היא חושבת שסיממו אותה. גם את הטענות האלה הכחיש קבאנו באופן מידי.

עדה אחת מול 21 סנאטורים

בקול רועד ושבור עמדה אתמול פורד מול 21 חברי ועדת המשפט של הסנאט ותיארה בפירוט כיצד, לדבריה, שינתה התקיפה את חייה דרמטית. לאחר שמסרה את הצהרתה החלה חקירתה בידי תובעת פלילית שמתמחה בעבירות מין, רייצ'ל מיטשל מאריזונה. פורד הכחישה את התיאוריות שעלו בקרב כמה שמרנים לפיהן כי זיהתה לא נכון את התוקף שלה. כשנשאלה אם היא בטוחה שהשופט קבאנו הוא זה שתקף אותה היא השיבה: "במאה אחוז".

פורד גם נאלצה להכחיש את הטענות כי התלונה שלה נובעת משיקולים פוליטיים והינה חלק מהתעמולה הדמוקרטית לקראת בחירות האמצע בארה"ב. "אני נמצאת כאן היום לא משום שאני רוצה להיות כאן. אני מבועתת", ענתה פורד למבקריה, "אני כאן משום שאני מאמינה שזאת חובתי האזרחית לספר לכם את מה שקרה לי בזמן שברט קבאנו ואני היינו בבית ספר תיכון". 

 "במשך תקופה מאוד ארוכה, פחדתי יותר מדי והתביישתי יותר מדי לספר למישהו את הפרטים...שכנעתי את עצמי שמשום שברט לא אנס אותי אני אוכל להמשיך הלאה ופשוט להעמיד פנים שזה מעולם לא קרה. במשך השנים, סיפרתי למעט מאוד חברים שעברתי חוויה טראומטית. סיפרתי לבעלי לפני שהתחתנו שעברתי תקיפה מינית. מעולם לא סיפרתי את הפרטים למישהו עד מאי 2012, במהלך כמה חודשים של טיפול פסיכולוגי".

לעומת פורד, עדותו של קבאנו היתה תקיפה הרבה יותר. במשך 45 דקות ארוכות שבהן דמע לא מעט הצהיר קבאנו כי שמו ומשפחתו "נהרסו לחלוטין ולתמיד בגלל האשמות שקריות ורשעיות". בתגובה לטענות נגדו החליט קבאנו לפרט כיצד בילה את חודשי הקיץ שבהם היה נער והבהיר כי אף ששתה אלכוהול הוא מעולם לא הגיע למצב שהיה שיכור כלוט. בפני הסנאט, משפחתו ואלוהים, כדבריו, הצהיר קבאנו: "אני חף מאשמה".

קבאנו האשים ישירות את הדמוקרטים והאשים אותם במסע טירוף "שנועד להמציא משהו, כל דבר, שימנע את המינוי שלי...הליך השימוע הזה הפך לחרפה לאומית. זה קרקס מה שקורה כאן. זה הרס את המשפחה שלי ואת השם הטוב שלי. שם טוב נבנה במשך עשורים של שירות ציבורי", הוא אמר. לטענתו, ההאשמות נגדו הן חלק מ"מכה פוליטית מחושבת". 

הרפובליקאים במגננה

אף שלכל הדעות בלאזי פורד סיפקה מעט הבהרות באשר למה אירע באותו ערב, עדותה היתה עקבית ונראה היה שביטחונה הולך ומתחזק ככל שהשימוע הלך והתקדם. הרפובליקאים חשו תסכול אומנם שהם לא יכלו להיות יותר אגרסיביים עם המתלוננת, אולם המשיכו להגן על ההחלטה שלהם לאפשר לאשה לחקור מתלוננת תקיפה מינית. 

אבל כשהגיעה העת לתשאל את השופט קבאנו, נטלו הסנאטורים הרפובליקאים את העניינים לידיהם מהר מאוד – וכיוונו את האש אל עמיתיהם הדמוקרטים. הסנאטור לינדסי גרהאם היה הראשון שתקף את הדמוקרטים: "כל מה שאתם רוצים זה כוח. אלוהים, אני מקווה שלעולם לא תשיגו אותו. אני מקווה שהעם האמריקאי יצליח לראות את התרמית הזו. לא היתה לכם שום כוונה להגן על ד"ר פורד. שום כוונה. היא קורבן לא פחות ממך".

ההצהרה הדרמטית הזו היתה רק יריית הפתיחה ואחד אחרי השני ניצלו הסנאטורים הרפובליקאים את חמש דקות הדיבור שלהם כדי להתנצל בפני השופט קבאנו ולהוקיע את עמיתיהם הדמוקרטים. "אתה המטרה הראשונה של אסטרטגיה חדשה שפותחה כאן, ואני חושב שאתה צודק", אמר הסנאטור תום טיליס הרפובליקאי מצפון קרוליינה, "אני סבור שמדובר כאן בכמה שיותר לתקוף לתקוף לתקוף".

"אסון לרפובליקאים"

הדברים השתנו מאז אניטה היל

פרשיית קבאנו העלתה בזכרון האמריקאי הקולקטיבי את שימוע מינויו של קלרנס תומס, שמכהן כיום בבית המשפט העליון. לפני 27 שנים האשימה אניטה היל, מזכירה משפטית, את השופט המועמד בהטרדה מינית. היל עברה שימוע בקונגרס שבו עברה השפלה על ידי חברי הוועדה, כולל היו"ר הדמוקרטי שלה, ג'ו ביידן. הטיפול בעדותה של פורד היה רחוק מרחק רב מזה שקיבלה היל.

אניטה היל בשימוע לפני 27 שנים

ומה בהמשך?

היום תצביע ועדת המשפט של הסנאט על מינויו של קבאנו כמתוכנן, ומחר כלל חברי הסנאט. אולם עדיין לא ברור איך יצביעו רוב הסנאטורים בעקבות השימוע הטעון. רבים מהסנאטורים בוועדה עדיין מתלבטים וחלקם הביעו דאגה ממינויו של השופט. אחד מהם הוא ג'ף פלייק רפובליקאי מאריזונה. "פורד היתה משכנעת מאוד", אמר לכתבים כשנשאל על תחושת הבטן שלו אחרי עדותם של פורד וקבאנו, "היא העניקה עדות טובה", הוסיף. קולות מתנדנדים אחרים שייכים לרפובליקאיות סוזן קולינס ממיין וליסה מורקובסקי מלאסקה. הסנאטור הרפובליקאי בוב קורקר, שבתחילה הביע ספק באשר למינויו של קבאנו, הודיע אתמול בתום השימוע על תמיכתו בשופט.

הפגנות נגד קבאנו בוושינגטון, אתמול
הפגנות נגד קבאנו בוושינגטון, אתמולצילום: AFP

גם אם הוועדה תאשר את המינוי, זה לא אומר שהסנאט יאשר אותו. שם רשאים הרפובליקאים לאבד רק קול אחד – אותו תוכל לאזן הצבעתו של סגן הנשיא מייק פנס – כדי לאפשר את מינויו של מועמד הנשיא לעליון.

מיליוני גברים ונשים האזינו או צפו לד"ר בלאזי פורד מספרת לחברי הוועדה שהיא בטוחה במאה אחוזים כי השופט קבאנו הוא זה שתקף אותה מינית. אולם רבים סברו כי העדות היתה מלאה בחורים וכי היא נכשלה להוכיח שקבאנו אכן היה התוקף שלה. 

האמריקאים עקבו אחרי השימוע הארוך מבתיהם, ממכוניותיהם, במשרדי ובכתות הלימוד. היכן שלא היו, התגובות השונות נבעו בעיקר מהשקפותיהם הפוליטיות או ניסיונם האישי ונראה היה שמעט מאוד שינו את עמדתם בעקבות הדברים הקשים שנאמרו בשימוע.

בין הרבים שנראה היה שלא שינו את דעתם הוא הנשיא טראמפ שבציוץ שכתב אחרי השימוע אמר: "השופט קבאנו הראה לאמריקה בדיוק למה מיניתי אותו. העדות שלו היתה עוצמתית, כנה ומסמררת שיער. אסטרטגיית החיפוש-וחיסול של הדמוקרטים היא  מחפירה, והתהליך הזה הוא שקר מוחלט ומאמץ לדחות, להכשיל ולהתנגד למינוי. הסנאט חייב להצביע".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ