אשה שהותקפה מינית התעמתה עם סנאטור שאמר כי יתמוך במינוי קבאנו

21 חברי ועדת המשפט של הסנאט יצביעו הערב אם לאשר את המינוי על רקע השימוע שנערך אתמול לקבאנו עצמו ולמתלוננת נגדו, ד"ר כריסטין בלאזי פורד. ההחלטה על אישור סופי תלויה בסנאט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פורד וקבאנו, אתמול בסנאט
פורד וקבאנו, אתמול בסנאטצילום: JIM BOURG/רויטרס

דקות לפני פתיחת מושב ועדת המשפט של הסנאט היום (שישי) בארה"ב הודיע הסנאטור הרפובליקאי ג'ף פלייק כי יצביע בעד המינוי של ברט קבאנו לשופט בבית המשפט העליון למרות הטענות נגדו כי תקף מינית נשים. פלייק, הנחשב לרפובליקאי מתון, נמנע מלחשוף את כוונותיו עד כה, ונחשב למי שיכול לסכל את מינוי של קבאנו אם יצביע נגד. בוועדה חברים 11 רפובליקאים ועשרה דמוקרטים, לכן נדרש קול רפובליקאי אחד כדי להטות את התוצאה. ההצבעה צפויה להתקיים הערב בשעה 20:30 (שעון ישראל).

"לאחר שהקשבתי החודש ל-30 שעות של עדות של השופט קבאנו, הייתי מוכן לתמוך במועמדותו בהתבסס על עמדותיו כלפי החוק והרקורד שלו כשופט", אמר היום פלייק, "מערכת הצדק שלנו מעניקה את חזקת החפות לנאשמים, ללא ראיות תומכות. זהו שלטון החוק". כשיצא מהוועדה אשה שעברה תקיפה מינית התעמתה עמו במעלית על החלטתו לתמוך במועמדות קבאנו. "אתה מעביר מסר לכל הנשים שהן לא חשובות, שהן צריכות לשתוק. אתה אומר לי שהתקיפה שלי לא חשובה".

אם חברי הוועדה יפסלו את המינוי, דרכו של קבאנו לבית המשפט העליון תהיה חסומה. אם הוועדה תאשר את המינוי, תתקיים הצבעה כללית בסנאט - הראשונה, שמכונה הצבעה מקדימה, תיערך מחר, ואילו הסופית תיערך בתחילת השבוע, ככל הנראה ביום שני.

ההצבעה של ועדת המשפט של הסנאט תתקיים יום לאחר השימוע שנערך לקבאנו עצמו ולאחת משלוש הנשים שהתלוננו שפגע בהן מינית, ד"ר כריסטין בלאזי פורד. אחד מחברי הוועדה הציע לפני ההצבעה לחקור את מארק ג'אדג', שהיה לכאורה עד לניסיון האונס של פורד, אולם הוועדה דחתה את ההצעה.

עדותם של השניים בפני ועדת המשפט שודרה אתמול בכלי התקשורת המרכזיים בארה"ב וריתקה מיליוני צופים ומאזינים. קבאנו, שופט בית המשפט לערעורים ומרצה למשפטים בן 53, בכה פעמים רבות לאורך השימוע וטען כי מדובר במסע הכפשות נגדו. "אלה הן הכפשות, חד וחלק, והן פוגעות בשיח הציבורי שלנו". לדבריו, "המאמץ המתואם להרוס את שמי הטוב לא יוציא אותי החוצה. איומי האלימות הנתעבים נגד המשפחה שלי לא יניאו אותי. רצח האופי הזה בדקה ה-90 לא יצליח".

נשים מתעמתות עם פלייק אחרי שהודיע כי יתמוך במינוי קבאנו

ד"ר פורד, לעומתו, הצליחה לשמור על קור רוח לאורך רוב השימוע, גם בזמן שתושאלה על ידי חוקרת מטעם הסנאטורים הרפובליקאים. היא חזרה על טענתה כי קבאנו תקף אותה, "ב-100%". בהצהרתה היא אמרה: "במשך תקופה מאוד ארוכה, פחדתי יותר מדי והתביישתי יותר מדי לספר למישהו את הפרטים...שכנעתי את עצמי שמשום שברט לא אנס אותי אני אוכל להמשיך הלאה ופשוט להעמיד פנים שזה מעולם לא קרה. סיפרתי לבעלי לפני שהתחתנו שעברתי תקיפה מינית. מעולם לא סיפרתי את הפרטים למישהו עד מאי 2012, במהלך כמה חודשים של טיפול פסיכולוגי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ